Co použít na podlahu do stáje?

Co použít na podlahu do stáje?

Koně a jejich chov jsou odnepaměti spojené s ustájením, které se značně podílí na komfortu koňského života.

Jelikož kůň většinu života stojí, tak je tomu obdobně i ve stáji a proto je třeba věnovat podlaze ve stáji také pozornost.

Dřívější podlahy ve stájích nebyly prakticky řešeny vůbec a ještě i v dnešní moderní době se s tím stále setkáváme. Ano, jedná se o hliněné podlahy, prostě ušlapaný terén či písek a jíl. V tom lepším případě je ve stájích beton, či zámková dlažba, což je volba odolnosti a obslužnosti, ale není to moc vhodný povrch pro koně.

Někdy je používáno pro tvorbu podlahy do stájí také pálených cihel, které jsou bohužel také tvrdé a vyžadují kvalitní, řádnou vrstvu podestýlky. Nicméně se jedná o podlahu celkem hygienickou a společně s betonem i hojně používanou pro koňské stáje.

Pokud je sucho, přináší nám povrchy jako je písek a hliněné podlahy prach a to také není nic příjemného. Pokud je mokro, tak přinášejí podlahu v podobě rozšlapaného, blátivého povrchu.

Je tady možnost tedy vytvořit pro koně ve stáji pořádnou podlahu, ale z čeho, aby jim byla příjemná a pro nás byla funkční?

Pro koně je důležité ve stáji pohodlí, zdravotní nezávadnost a pro nás coby chovatele zase snadná údržba takové podlahy a také možnost v případě použití techniky do stáje vjíždět s traktorem a podobnými stroji.

Asi nejbližší je nám opět dřevo, které je přírodním materiálem a koním nebude vadit, navíc se jedná o pružnou podlahu, zdravotně nezávadnou. Jenomže dřevo neodolá koňským kopytům a užívání navěky a navíc je to poměrně drahý materiál.

Pokud se ale i přesto pro dřevěnou podlahu do koňské stáje rozhodnete, tak vám budou zvířata vděčná za měkkost podlahy, bude se jim na takové podlaze nejenže dobře stát, ale případně i ležet.

Pod dřevěnou podlahu nemusíte dávat žádnou tepelnou izolaci, jelikož dřevo samo o sobě tepelně izoluje, samozřejmě nijak extra dle dané tloušťky, ale pro koně dostatečně. Další výhodou je, že nemusíte dávat do stáje toliko podestýlky, jako byste museli dávat na hliněnou či pískovou podlahu.

Jen musíte u dřevěné podlahy dávat pozor ohledně použití nátěrů a různých mořidel, musíte v případě použití vybírat ty správné nátěry, které jsou neškodné. Dále je třeba počítat s tím, že dřevo nemá rádo vlhkost a tak bude časem hnít a také se objeví plísně, které nejsou příliš zdravé ani pro koně.

Klasické prkenné podlahy do stáje jsou sice pro koně jednou z nevhodnějších variant, ale z pohledu životnosti a investice méně výhodné. Ohledně vhodnosti pojezdu zemědělskou technikou je třeba použít v tomto případě silná prkna a řádný masiv z dubu či buku. A je tady znova ta zmínka o finanční náročnosti.

Pokud se tedy budeme bavit o dřevěné, prkenné podlaze do stáje, tak je třeba počítat s menší životností a s vyšší finanční náročností. Jsou to z tohoto pohledu spíše luxusnější podlahy pro toto použití. Je samozřejmě možné podlahy kombinovat a prkenné podlahy použít tam, kde je vyřešena hydroizolace a odtok vody a v boxech pro koně použít jinou podlahu.

Jako další varianta dřevěné podlahy ve stáji pro koně může být použita také dřevěná špalíková dlažba, což je podlaha, která se v koňských stájích v našich končinách spíše nevidí. Jedná se o velmi krásný povrch ze dřeva, ale finančně náročný. Pořád je to dřevo, které musí být tvrdé a i tak se jedná o zmíněné vlastnosti jako je nasákavost a dále životnost při používání pro koně.

Vyvstává otázka jakou podlahu do koňské stáje, když ne dřevěnou? Například podlahu, která se běžně využívá jako zátěžová do garáží a podobných míst, která jsou označovaná jako průmyslová. Jedná se o vysoce odolné a z pohledu zatížení únosné, velkoformátové dlaždice z vysoce homogenního PVC.

Již jsme se o takové podobné podlaze zmínili v jiném našem článku, kde se jednalo o podlahové dlaždice z gumy a EPDM pryže. Je to vlastně kaučuk a to ať už syntetický či přírodní, který je také vhodný jako výchozí materiál pro podlahy do stájí.

Tento typ podlahy je nejenže vysoce odolný, ale samozřejmě odolný a velmi příjemný pro chůzi zvířat. Navíc je v případě potřeby možné jednotlivé poškozené kusy snadno vyměnit, jedná se vlastně o dlaždice spojené systémem puzzle zámků.

Tento typ podlahy je navíc vlastně i tepelná izolace a nabízí svým povrchem bezpečnější pohyb nejen pro koně, ale i pro obsluhu stájí. Nevadí mu voda ani moč a přináší svému uživateli poměrně dlouhou životnost. Tato podlaha je nenasákavá a nedostávají se tak do ní zápachy.

Z pohledu údržby je gumová, nebo chcete-li i PVC dlažba nenáročná, odstraní se použitá podestýlka a povrch se zamete a případně spláchne vodou z hadice. Ohledně pojezdu zemědělské techniky tady není problém, tyto povrchy v případě výběru potřebné tloušťky odolávají snadno jak pojezdu strojů, tak i případnému jinému mechanickému zatížení.

Vše pro tyto podlahy najdete v akci zde

Pokud tedy zkombinujete prkennou podlahu do stájí z důvodu pohledové části s gumovou, či PVC dlažbou do exponovaných míst jako jsou boxy pro koně, tak máte vystaráno jak z pohledu estetiky, tak i z pohledu funkčnosti a životnosti.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář