Podlaha pro fitness a posilovnu

Podlaha pro fitness a posilovnu

Jako každá aktivita vázaná na interiér, tak i fitness centra a posilovny vyžadují speciální podlahy.

Fitness centra a posilovny, aerobní sály, tréninkové prostory pro bojová umění, tatami a další.

Všechny tyto aktivity, které jsou vázány na interiéry s vyšším nárokem na kvalitu podlahy a její speciální vlastnosti, jsou často spojovány pod termíny jako je pryž, guma, EPDM, kaučuk atd. Tyto podlahy dokáží vyhovět vysokým nárokům výše uvedených volnočasových aktivit a zajistit bezpečný, odolný a příjemný povrch pro kvalitní sportovní výkon.

Podlahy do fitcenter a výše uvedených aktivit vyžadují, aby povrch byl nejenže odolný, ale dostatečně pružný a přitom pevný, dokázal dobře tlumit strukturální hluk a také pohlcovat prostorový hluk. Jako další vlastnost pro takovouto sportovní podlahu vyžadují uživatelé protiskluznost a odolnost vůči vlhkosti a hlavně dlouhou životnost.

Každá aktivita spojená s pohybem vyžaduje bezpečnou podlahu právě z pohledu protiskluznosti.

Tlumící účinky takovéto podlahy společně s antivibrační schopností velmi dobře odolávají nárazům při běhání a skákání, také nárazům při používání výbavy a doplňků posiloven. Otěruvzdornost podlahy do fitness centra je samozřejmostí a potřebné pevnosti u těchto sportovních podlah je dosaženo technologickým postupem při výrobě a volbou směsi, kdy například u pryžových desek je použito více pojiva a tím dosaženo vyšší pevnosti.

Pryž, kaučuk, guma a EPDM, to jsou vlastně termíny představující jeden základní materiál a tím je již zmíněný kaučuk, který je přírodní, nebo syntetický.

Zdroj Youtube.com - 3DFitnessCZ

Kaučuk je materiál, který má velmi dobrou pružnost a je možné ho až neuvěřitelně deformovat s možností se jako neporušený opět navrátit do původního tvaru, stavu. Kaučuk je základní surovina, ze které se vyrábí pryž, někdy také nesprávně, slangově nazývaná gumou.

A jak se vyrábí pryž z kaučuku? Zjednodušeně se jedná o vulkanizaci, která probíhá za tepla a pomocí činidel, jako je síra a sirné sloučeniny. Jen pro zajímavost, délkou procesu vulkanizace kaučuku je stanovena výsledná tvrdost pryže. Čím delší vulkanizace, tím tvrdší je pak výsledná surovina, pryž. Vulkanizace vlastně vylepšuje vlastnosti kaučuku jako je pevnost v tahu a schopnost se po deformaci vrátit do původního stavu, stejně tak oděru odolnost.

Guma je jak jsme výše popsali jen nesprávný a vlastně slangový výraz pro výrobky vzniklé z pryže a tento termín má vlastně vyjadřovat pružnost materiálu. Stejně tak jako ostatní zde zmíněné termíny i zkratka EPDM, což je v původním znění “Ethylen Propylen Dien terpolyMer” (terpolymer ethylen–propylén–dién) a jedná se opět o produkt vyrobený z kaučuku polymerací. Někdy je také slangově nazýván pěnová guma EPDM, nebo guma EPDM.

Pro sportovní prostory s vysokou mechanickou zátěží, které jsou zde v článku popsány, jsou vhodné na podlahu odolné, tlumící a antivibrační desky, vyrobené právě z kaučuku, tedy pryžové desky s vysokou odolností. Jedná se o trvale položené podlahy, ale můžou to být i poskládané desky s možností je vždy po cvičení rozebrat a uložit.

Výrobci ke spojení desek využívají většinou zámkový systém nám známý jako “Puzzle”. Dále jsou tyto podlahy rozdílné a rozmanité co do barevného provedení a také tloušťky materiálu desky, která je ovlivněna tím jak se bude podlaha využívat a o jakou zátěž se bude jednat.

Doporučujeme se spojit s firmou, která má s podlahami do fitcenter a podobných míst zkušenosti a dokáže nejenže poradit, ale i podlahu odborně nainstalovat.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář