Jak správně položit vinylovou podlahu

Jak správně položit vinylovou podlahu

Vinylové podlahy se dlouhodobě drží na špičce žebříčku oblíbenosti podlahových krytin. Vyrábějí se v příjemných a přirozených dekorech, dlouho vydrží, hodí se prakticky do všech místností a jsou příjemné na dotek i došlap. Proto vám poradíme, jak si masivní vinylovou podlahu se systémem „click“ položit úplně sami.

Doneste si nářadí a vybavení

Kromě podlahové krytiny budete potřebovat: kročejovou izolaci, lišty, lepidlo na lišty. K ruce se vám bude hodit nůž, pilka, metr, tužka, distanční klínky... Ale ještě než se pustíme do samotné pokládky, musíme si připravit povrch…

Připravte si povrch

Vinylové podlahy pokládejte vždy na upravený podklad. Rovinatost začištěného cementového, anebo anhydritového podkladu by měla být maximálně 2 bm/ 2mm. 

Pozor: Důrazně nedoporučujeme pokládat vinylovou podlahu na parkety, laminátové podlahy nebo koberec. Poničíte si novou podlahu.

Pokud máte beton čerstvě vylitý, určitě byste si měli změřit jeho vlhkost. Vykazuje-li známky vlhkosti, měli byste počkat, místnost řádně vyvětrat a vysušit. Někdy trvá vysychání podkladu podstatně déle, než si člověk představuje a z několika dnů se stane několik týdnů, anebo několik měsíců. Kdybyste ale položili podlahu na nevysušený poklad, mohla by se pod ní hromadit pára a časem by celá podlaha začala plesnivět.

Uskladněte materiál v místnosti realizace

Materiál by měl být minimálně dva dny uskladněn v místnosti, kam ho budete pokládat. Díky tomu se přizpůsobí jejím podmínkám a zvykne si na správnou teplotu. Před samotnou pokládkou materiál vždy zkontrolujte.

Pokládáte na podlahové topení?

Při pokládce do místností s podlahovým topením je nutné vinylovou podlahu pokládat na vypnuté podlahové topení. Pokud vaše podlahové topení ještě nefunguje nebo ho začnete používat až po pokládce podlahy, nechte teplotu v místnosti stoupat velmi zvolna a zvyšujte ji v řádech několika dnů vždy maximálně o jeden stupeň denně.

6 kroků pokládky vinylové podlahy

1. Dokonale vyčistěte povrch 

Před samotnou pokládkou si dejte velmi záležet na pečlivém vyčištění povrchu podlahy. V případě nerovností si nechte povrch podlahy srovnat od profesionála.

2. Položte kročejovou izolaci 

Na vyrovnaný podklad pokládejte kročejovou izolaci, která tlumí zvuk odrážející se směrem do místnosti. U ní k sobě jednotlivé kusy přilepte lepicí páskou. U některých druhů podlah je kročejová izolace součástí lamely, proto nemusíte tuto vrstvu pokládat.

3. Zafixujte mezery zarážecími klínky 

Mezera mezi zdí a podlahou by měla být asi 5 milimetrů. Po položení první řady zafixujte mezery zarážecími klínky. Umístěte je po obou stranách u přechodu mezi lamelami.

4. Začněte pokládat lamely 

Teď už můžete začít se samotnou pokládkou. Přesah jednotlivých dílů podlahy by měl být větší než 20 centimetrů. Poslední lamelu u zdi odměřte a seřízněte. Zbývajícím kusem potom začínejte nový řádek. Pokud je vaše místnost velmi členitá nebo v ní máte řadu výklenků, nepokládejte lamely až těsně k rohům. Roh obkládejte vždy seříznutým dílem jedné lamely. Lamelu pečlivě změřte, seřízněte do tvaru zdi a můžete pokračovat dál.

5. Vystřídejte pracovní nástroje 

Zatímco na řezání vinylových lamel vám postačí nůž, pro menší kusy se budou hodit kleště – naříznutý kus jimi dobře odlomíte. Do lamel vyřezávejte průběžně otvory na trubky topení a další nezbytnosti. Otvory pak snadno zakryjete dělenými rozetami. Podobným způsobem postupujte i u kuchyňské linky, protože její nožičky by rozhodně neměly na vinylové podlaze stát.

6. Naměřte si zakončovací lišty 

Po dokončení pokládky si naměřte zakončovací lišty a jejich konce seřízněte v úhlu 45 stupňů, aby k sobě lépe zapadly. Naneste na ně lepidlo a přilepte je na stěnu.

 

Tip: Pokud budete pokládat opravdu velkou plochu, bude určitě nutné udělat na každých osmi metrech dilatační spáru. Na podlahu díky ní nebudou mít vliv změny způsobené teplotou či vnějšími silami. Nikdy byste také neměli pokládat jako jeden kus podlahu skrze dvě místnosti. Jedna podlaha by měla končit u dveří a další začínat za nimi.

Samostatná pokládka vinylové podlahy se vám může perfektně podařit, pokud máte dokonale vyrovnanou podlahu a řadu manuálních zkušeností. V případě, že je v místnosti speciální podklad nebo vysoká vlhkost, určitě byste se měli o samotné realizaci pokládky poradit s odborníkem. Při nákupu podlahy se obraťte na obchodního zástupce společnosti Supellex-Svět podlah, který vám rád doporučí skvělého řemeslníka ve vašem okolí.

  1. Svatava Kuchařová

    Jaká je přípustná vlhkost podlahy před pokládkou vinylu?

  2. POTŘEBUJI RADU

    Dobrý den,
    mohu pokládat vinyl přímo na OSB desky. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Spáčil Jan

  3. POTŘEBUJI RADU

    Dobrý den,
    mohu pokládat vinyl přímo na OSB desky. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Spáčil Jan

Napsat komentář