Jak kombinovat barvy v interiéru?

Jak kombinovat barvy v interiéru?

Interiéry v přírodních tónech jsou sice nadčasovou klasikou, ale svěží závan barev dokáže udělat divy nejen v prostoru, ale i s naší náladou.

Hlavními tématy v současných trendech jsou kombinace většinou dvou barev na jedné ploše nábytku či doplňcích.

Oddělit je můžeme ostrou linií nebo je nechat jemně přecházet z jedné barvy do druhé. Výběr je jen a jen na nás.

Jemné přechody dvou barev pronikly do designu pravděpodobně z přehlídkových mol. A je skvělé, že se tak stalo. Stěny vymalované například do barevné škály východu slunce vytvoří v interiéru téměř snovou atmosféru. Tento princip nejprve dopřál stěnám, aby se oděly do barev a přitom nepůsobily příliš výrazně či rušivě.

Barevný přechod si můžeme zvolit dle vlastního uvážení. Pokud se inspirujeme přírodními tóny, dosáhneme tak přirozenějšího efektu. Při volbě odvážnější kombinace bude náš interiér působit mladistvým dojmem.

Tuto tendenci můžeme také využít prostřednictvím textilních doplňků, jako jsou například koberce, závěsy nebo čalouněné potahy

Nejvíce je takový způsob dekorování interiéru přijatelný pro ty, kteří mají chuť vytvořit si tak vlastní originální barevné kombinace.

Volání moře

Světle žlutá, krémová, tyrkysová, azurová, prostě odvážnější působení takto zvolených barev nás vytrhne ze stereotypu a v myšlenkách nás přenese daleko od reality všednosti. Výraznější barevné kombinace jsou vhodnější zejména u menších ploch, například stěna za manželskou postelí v ložnici či za sedací soupravou v obývacím prostoru.

Vertikální směr

Realizace přechodu ve svislém směru je příznačná pro místa, kde je potřeba umírnit, potlačit nebo naopak zvýraznit světlo. Tmavé rohy vyvážíme světlejšími barvami, které budou směrem k oknům přecházet do tmavších. Rovněž prosluněným stěnám pomůžeme aplikací tmavších odstínů s přechodem do světlejších či bílé. Zabráníme tím oslepování při pobytu v místnosti.

Jemný pastel

Příjemně plynoucí přechody v horizontálním směru působí harmonicky, podpořené vhodnou barevností mnohdy až zasněně. Jelikož barva, kterou umístíme na stěnu, bývá často dlouhodobějším řešením, je nutné si její volbu předem dobře promyslet. Příjemné pastelové odstíny růžové, oranžové a modré v kombinaci s bílou by neměly při vhodném rozložení působit rušivě.

Do bloků

Sama móda již tento trend spolehlivě odzkoušela, proto se dostal i do interiérového designu. Je třeba si vzpomenout na šaty rozdělené do pásů v sytých barvách. Jestliže inklinujeme k výrazným odstínům, zapomeňme na to, že patří jen na jednu stěnu obývacího pokoje. Části nábytku a doplňků uzpůsobené do bloků barev interiér nápadně oživí.

K dosažení požadovaného efektu postačí několik prvků. Navíc, vydáte-li se cestou jednoduchých doplňků, jako jsou závěsy, taburety nebo svítidla, nemusíte se obávat, že vás tyto barvy omrzí. Časem je můžete s klidným srdcem vyměnit.

Barevné skládání

Kombinace vícebarevných částí nábytku zaručí výraznější působení barev. Barevné komody, sekretáře nebo skříně jsou na trhu snadno dostupné, avšak na originální kousek můžete natrefit v bazaru nebo si jej dotvořit sami.

Bez barvy

Jedním slovem nepořádek, tak se totiž dá charakterizovat hlavní představitel barvy v těchto specifických interiérech. Na oko působí hravě a vesele, ale pokud se podíváme pozorněji, zjistíme, že neobsahuje téměř žádné barevné plochy. K interiéru působícímu severským dojmem se můžeme dopracovat hned několika způsoby.

Podstata ale zůstává stejná, a to neskrývat běžné věci v interiéru. V takovém případě volíme spíše police a otevřené úložné prostory. Pro zamezení prachu můžeme použít nábytek s čirými prosklenými dvířky.

Totéž pravidlo platí i pro kuchyňskou linku. Výhodné bude horní skříňky úplně vypustit a nahradit je policemi, a to především z důvodu, že horní police jsou mělčí než skříňky pod pracovní deskou a je dobré do nich uložit reprezentativnější kousky než jen pouhé talíře, skleničky či jiné servírovací nádobí.

Tento systém barevných interiérů má i další nespornou výhodu, a tou je neustálý koloběh a velmi snadná obměna jednotlivých komponentů. Navíc při výběru podlahy nám odpadne pocit beznaděje v tak široké škále barev a dekorů. Chceme-li totiž nechat vyznít poue to, co na podlaze bude stát, rozhodně sáhneme po jemných světlých tónech, případně bílé nebo světle šedé tak, by nám zajistila základ pro barevný a živý interiér.

Estetický chaos

Jestliže si nevíme rady, jak sjednotit chaos do estetického stavu, znovu nám pomohou barvy. Knihy seřadíme podle barvy a ne podle abecedy, doma určitě nepotřebujeme kartotéku. Obdobný systém použijeme i v pracovně. Krabice a pořadače s dokumenty barevně sladíme do polic či regálů.

Vdechněme stěnám život

Nudné bílé stěny zející prázdnotou jsou polem neoraným. Zaplňme je plakáty, rámečky či kolážemi z rodinných fotografií. Jde sice o starý známý princip, ale nutno říci, že stále aktuální. 

Barvy pro váš domov najdete v akci zde

Stejně jako bílá, i její protiklad černá barva se dá různobarevnými doplňky zajímavě rozveselit. Na tmavém podkladu nám mnohem lépe vyniknou pestrobarevné drobnosti, které nemusíme nutně skrývat uvnitř nábytku

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

 

Napsat komentář