Vytopená dřevěná nebo laminátová podlaha. Co dělat?

Vytopená dřevěná nebo laminátová podlaha. Co dělat?

Nehodou nebo jiným incidentem v bytě či rodinném domě může lehce dojít k vytopení.

Příčiny bývají různé, porušení vodovodního rozvodu, prasklý rozvod topení, vyteklá pračka anebo myčka nádobí.

Častou nehodou v bytových domech bývá vytopení sousedy bydlícími nad vámi. Zákon schválnosti je, že takováto nehoda se nejčastěji stane, když jste například na dovolené, nebo je na dovolené váš soused, který vás právě vytápí. V těchto případech vznikají největší a nejbolestivější škody. Doporučuje se proto zastavit hlavní uzávěr vody v případě, že se vzdalujete ze svého příbytku na delší dobu.

V prvních dnech po vytopení podlahy to často vypadá, že se v podstatě nic nestalo.

Omyl. Nikdy žádná dřevěná anebo laminátová podlaha, soklové lišty a stěny nezareagují na vytopení ihned, protože voda si v prvních momentech hledá místo, kudy poteče a teprve následně se zpožděním se odpařuje a vlhkost se začne šířit do všech stran. Samozřejmě vše závisí na rozsahu vytopení.  

Pokud ponecháte soklové lišty namontované na stěně, můžete si být jistí, že už po několika hodinách se na zadní straně objeví plíseň, což není zdravé a zejména pro alergiky.

Nikdo z nás by nechtěl spát v bytě či domě s plísněmi.

Někoho možná napadne, že použitá parozábrana mu podlahu před vlhkostí ochrání. Problém tkví v tom, že nevíte, zda voda vnikla pod parozábranu (PVC fólii) anebo na ní. Pokud byste toto riskovali, podlahu nerozebrali a voda by se objevila pod igelitem, tak jediné místo, kam se může odpařit, je svislá stěna, která je osazena obvodovými lištami.

V tomto případě počítejte s tím, že se plísně na stěně můžete zbavovat půl roku až rok. Odpařování vody z ploch pod podlahou přes stěny je opravdu časově náročné a za tuto dobu se vám pod podlahou stihnou rozmnožit plísně a živočichové, kteří mají rádi vlhko (takové ty malé rybičky z vlhka, které každý zná).

Otázka zní, co nejlépe dělat v případě, že si vytopíte nebo vám někdo vytopí dřevěnou či laminátovou podlahu? 

Pokud voda vnikla pod podlahu, je potřeba:

-Demontovat soklové lišty.

-Demontovat podlahu. Někdy stačí rozebrat pouze část podlahy, pod kterou vnikla voda. V některých případech se však podlaha nedá zachránit. Vše závisí na rozsahu vytopení.

-Podklad (nejčastěji beton) nechat řádně vyschnout, a to 7 - 21 dní v závislosti na množství vody. 

- Stěny nijak neošetřovat, pokud nejsou úplně suché.

Po úplném vyschnutí podkladu a stěn je možné zpět položit rozebranou podlahu anebo podlahu novou.

Pokud si nejste jistí, zda je podklad dostatečně vyschlý, je dobré kontaktovat podlahářskou firmu, která disponuje vlhkoměrem a podklad si nechte odborně změřit. Podlaháře volejte i za předpokladu, pokud si nevíte rady, jak rozebrat či demontovat podlahu po vytopení.

V případě, že máte byt či dům pojištěný proti takovýmto nehodám, určitě demontovanou podlahu nelikvidujte.

Pojišťovací agent bude chtít vytopenou podlahu vidět a rozsah škod zdokumentuje fotoaparátem. Trvejte na tom, aby celý incident přišel zdokumentovat co nejdříve, případně si celou nehodu nafoťte svépomocí.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Na závěr ještě jedna rada, jak ošetřit vyschlé plesnivé stěny.

Po vyschnutí stěny na poškozených místech oškrábejte špachtlí nebo drátěným kartáčem a následně naneste přípravek proti plísním. Poté stěny napenetrujte penetrací určenou pod výmalby a poté nanášejte konečnou výmalbu, ve které může být také přidaný přípravek proti plísním.

 

 

  1. Milan

    Dobrý den tekla mi koupelna mám plíseň jak na zdech tak v zemi zvedla se mi podlaha o cca 10cm na parketove podlaze mám na vrchu položené Pvc lino co musím udělat aby podlaha lehla dekuji

  2. zuzana

    vytopilajsemsi byt co se stane z plovoučkou když nam zateklopod podlahu

  3. Katka

    Dobrý den , od sousedů máme v dětském pokojicku plíseň a cela zeď mokrá a plíseň hrozny a lišta od podlahy je také

  4. Stena

    Podlaha nafoukla na stenach zadna plisen

  5. m.jurčík

    noo bohužel včera se mi to stalo taky takže aspoň pro příště vím.děkuju za radu a za tuto stránku.

  6. V. Skoupý

    Bohužel, tuto zkušenost také mám.

Napsat komentář