Vybíráme soklovou lištu

Vybíráme soklovou lištu

Po dlouhém přemítání jste konečně vybrali podlahu. 

Ale jakou k ní zvolit podlahovou lištu?

V dnešní pestré nabídce materiálů se někdy těžko orientuje odborník, natožpak zákazník. Něco si tedy povíme o trochu opomíjeném doplňku podlahy, kterým je právě zmíněná podlahová, soklová a někdy též obvodová lišta. 

Soklová lišta

Při výběru vhodného zakončení podlahy u stěn se řídíme v zásadě třemi hledisky. 
První je estetické - jak bude lišta v kontrastu s podlahou působit? Další je hledisko praktické - jak budou lišty chránit stěny před zašpiněním? A konečně třetím je technické - jak bude lišta ukotvena, případně spojena na koncích a v rozích? A umožní mi lišta například překrytí kabelů jdoucích podél stěn?

Většina renomovaných výrobců podlah nabízí ke svým jednotlivým produktům i obvodové lišty odpovídajících profilů a barev. Konkrétně k laminátovým podlahám budeme mít zpravidla na výběr lištu ve stejném dekoru, v jakém jsme zvolili podlahu. Stačí nám tedy pouze vybrat odpovídající profil. Vyšší lišta bude působit "luxusnějším" dojmem, více ochrání stěny, ale nehodí se zpravidla do malých místností. Naopak nižší profil lišty působí "moderněji", zvyšuje ale riziko zašpinění stěn.

K úplné dokonalosti podlahových krytin jsou zapotřebí soklové a přechodové lišty. Interiérové lišty Profil Team nabízíme v eloxovém provedení nebo v imitaci dřeva.

Velká část výrobců ale bohužel ke svým podlahám originální lišty nedodává.

Například naprostá většina výrobců vinylových podlah, přírodního linolea, ale i někteří výrobci podlah dřevěných. V takové situaci nám nezbývá než zvolit produkt firmy, která se na podlahové lišty specializuje. Těch je naštěstí celá řada a jejich výrobní program je velmi rozsáhlý jak škálou dekorů, tak i nepřeberného množství profilů. 

Vetšinou je možné vybrat si z této nabídky odpovídající odstín, který nám k podlaze bezvadně sedne. Pokud se to ale nepodaří, existuje ještě jedna možnost a tou je volba lišty kontrastní. Do módy se například opět vrací kombinace bílých podlahových lišt a tmavých odstínů podlah. Z přiložených fotografií musíte uznat, že je to kombinace velmi zajímavá a není třeba se jí bát. 

Pro výrobu soklových lišt je používáno množství různých materiálů a technologií.

Od lišt celodřevěných či dýhovaných, přes lišty s MDF či HDF jádrem až po lišty z PVC.
U lišt s MDF jádrem se na chvilku zastavíme. Tento typ lišty obzvláště s povrchovou úpravou foliováním (de facto potažení potištěným papírem) nevyniká zrovna dlouhou životností. A pokud  navíc pro spojení nepoužijeme originální rohy a spojky, můžeme bezproblémovou životnost této podlahové lišty počítat pouze na měsíce. Lišta je totiž velmi náchylná na vlhkost a dochází u ní například vlivem vytírání k odlepení folie od vlastního jádra. Uvedené poškození bývá samozřejmě nejvíce viditelné na venkovních rozích obvodové lišty. 

Z hlediska trvanlivosti tedy raději vybíráme lišty, které mají dřevěné či HDF jádro a jsou buďto dýhované nebo laminované. 

Samostatnou kapitolou jsou lišty z PVC a podobných materiálů. Tyto nacházejí využití většinou jako doplněk k PVC podlahovým krytinám, vinylům, případně kobercům. Některé jejich profily umožňují například vložení pásku z podlahové krytiny, pro jejíž olištování budou použity. PVC lišty jsou obecně rezistentní proti vlhkosti a zpravidla velmi trvanlivé. 

Lišty již máme vybrané, něco si tedy povíme o jejich montáži. 

Nejčastější je k montáži soklových lišt používáno lepidlo. Tento způsob ale bohužel není nejlepší a ani nejtrvanlivější. Většina lišt (nejvíce lišty s dřevěným jádrem) má totiž snahu měnit svůj tvar v závislosti na změnách vlhkosti prostředí. Lišta tedy může mírně měnit svou délku a pokud je ještě navíc nalepena na štuk či sádrokarton, dojde zpravidla k jejímu odtržení. A to i se štukem či vrchní vrstvou sádrokartonu. 

Lepší variantou je použít ke kotvení podlahových lišt vruty, případně ocelové trny. Tato metoda montáže má ale jednu malou nevýhodu a tou je viditelnost jejich hlaviček. U ocelových trnů ale hlavičky téměř zanikají a zvláště u tmavších odstínů lišty jsou de facto nepostřehnutelné. 

Poslední a nejméně využívanou metodou je kotvení na originální spony (klipy) od výrobce lišty. Tento způsob montáže vyžaduje naprosto rovné stěny. V opačném případě má lišta snahu ze spon vyskakovat. 

Pro bezvadné napojení lišt v rozích můžeme použít buďto úhlovou pilu a lišty řezat na přesný úhel nebo originální plastové komponenty. Tyto jsou vyráběny ve variantách vnitřních a vnějších rohů, dále pak napojení a koncovek. 

A kam s kabely od HiFi, televize či satelitu? 

Pokud máte podlahu o síle alespoň 8mm a po obvodu stěn potřebnou dilataci, můžete vedení umístit do této mezery. Většina lišt má navíc na rubové straně "vybrání", které pojme další minimálně 1-2 dráty. 

Soklové lišty a další příslušenství najdete v akci zde

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  1. Blanka

    Dobrý den, prosím o informaci, o jaký typ bílé soklové lišty na obr. 3. se jedná? Případně na kterých webových stránkách lze tuto konkrétní najít? Výrobce/prodejce? Děkuji za upřesnění.

  2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, jedná se o hliníkovou soklovou lištu, lepenou na zeď. Např. zde: https://eshop.topstone.cz/sokl-hlinik-brouseny-vyska-75-mm.html

  3. Eva

    Dobrý den, a obrazek cilso 5? to jsou nejake samolepící pásy s kovovým povrchem? Neco jako okopový pás na dveře?
    Kde sehnat?
    Díky, Eva

  4. Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

    Dobrý den, Jedná se o tzv. "Hamburskou" lištu, více druhů těchto profilů naleznete například na těchto internetových adresách:
    http://woodinterier.cz/meister-obvodova-lista-profil-10-pk.html
    https://www.floorwood.cz/podlahova-soklova-lista-bila-paint-it-viktorianska-15-x-100-mp1003/

    Přeji hezký večer, Pavel Hanzelín

  5. Zuzana

    Dobrý den, můžu Vás poprosit o typ lišty, případně prodejce viz. obrázek č. 4: zelená zeď s hnědou židlí.
    Děkuji předem

Napsat komentář