Víte, že mnozí z vás bydlíte na škváře a asfaltu?

Víte, že mnozí z vás bydlíte na škváře a asfaltu?

Jednou na zakázce se mi zákaznice rozplakala.

Když byla se svým manželem na dovolené, tak jim v panelákovém bytě v jednom pokoji praskl radiátor a voda asi 7 dnů vytékala rovnou na dřevěné parkety.

Štěstí bylo aspoň v tom, že bydleli v přízemí, a nikoho jiného než sebe tedy nevytopili. Samozřejmě, když zjistili, co se stalo, kontaktovali mne, abych jim řekl, co s podlahou dělat.

Parkety byly tak promočené a místy již zčernalé, že je nebylo možné zachránit. To vše zatím zákaznice rozdýchala a chápala, že se zkrátka stala nehoda. To, co nechápala, a dohnalo ji to až k slzám, bylo, když jsem jí oznámil, že na samém spodku podlahy pod parketami je škvára. Pamatuji si tu větu, jako kdyby to bylo dnes:

„Já bydlím ve 21. století na škváře? Vždyť je to těžký karcinogen!“ 

Ano, mnozí z nás, kteří bydlíme v panelácích a bytovkách, máme na podlahách v pokojích klasické poctivé dřevěné parkety, ale na samém spodku pod nimi se, v hloubce sedmi až deseti centimetrů, nachází škvára.

Jedná se v podstatě o škvárový násyp, kterým se dorovnávaly výšky podlah do úrovně chodeb, a zároveň šlo i o určitý druh izolace, ať již kročejové, či tepelné. Na této škváře je dále většinou položen tér-papír, na kterém jsou desky hobry, a na těch jsou už nalepeny vlastní dřevěné parkety. Zpravidla asfaltem. 

Copak povíte jako laici na takovou skladbu podlahy? Mně osobně to zrovna moc zdravé nepřipadá.

Škvára je jednodušeji řečeno popel, který vznikne při spalování uhlí a který je následně zchlazen vodou. Jak jsem se dočetl, stavební materiály u nás procházely kontrolou až po roce 1983. Jenže paneláky a bytovky jsou většinou postaveny před tímto rokem. Takže v podstatě nikdo neumí s určitostí říci, jestli je, či není škvára v bytovkách závadná. 

To proto, že škváru, jako velmi levný a dostupný materiál, před rokem 83 nikdo nekontroloval, tedy neměřil například obsah radonu, který se mohl do uhlí dostat v případě, že pocházelo z kontaminovaného naleziště.

O asfaltu již ani nemusím psát, stačí informace, že průmyslový asfalt je v podstatě vedlejší produkt zpracování ropy.

Zkrátka nic zdravého a příjemného. Člověk si většinou ani neuvědomuje, že tohle všechno doma dýchá. Takováto skladba podlahy je v zásadě skladbou plovoucí. Když po ní chodíte, vzniká tlak a podtlak a tím se všechny škodlivé látky dostávají přes dilatace u stěn do vašeho bytového ovzduší.

Další nevýhodou škváry je, že se postupem času vychodí a na podlaze vzniknou tzv. lavory. To jistě mnozí z vás zpozorovali, hlavně u nábytku, kdy často musíte jeho čelní stranu vypodložit tak, aby byl nábytek v rovině.

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci podlahy a výše uvedené je váš případ, doporučuji určitě starou škváru vyhodit. Já osobně bych nepolemizoval, zda je škodlivá, či ne.  Dnes už jsou podlahové materiály zcela jinde, takže není vůbec problém škváru adekvátně nahradit například odlehčeným cementovým potěrem, a to v jakékoliv síle. 

Vše je samozřejmě také o financích a takový zásah do skladby podlahy není lacinou záležitostí. Na druhé straně je třeba jej brát jako investici do zdraví celé vaší rodiny.

 

 1. Andy

  ale inak že tie parkety čo boli lepené asvaltom že to bola iná kvalitka ale teraz je už zase iná doba ale v školských telocvičňiach čo boli parkety lepené asvaltom tak zniesli toho extrémne veľa už je veľa tých školských telocvični zrekonštruovaných keby sa nerekonštrulovali tak tie parkety by slúžili ešte niekoľko desiatok rokov to som možno malo napísal možno aj stovky rokov by vydržali stačilo by ich prelakovať a bolo by vibavené

 2. Martina

  Ja mela pod parketama,ktere byly nalepeny asfaltem nejakou drevotrisku,asfaltový papir a spoustu písku s necim,ani nevim s cim.Museli jsme vybetonovat do urcite výšky.Ted cekam na nivelacia pak pokladku vinilu.Delam obyvak a uz nemam silu jit do dalšího pokoje,kdyz vim,co me ceka.Nechapu,jak takhle mohl nekdo delat podlahy.

 3. Vítězslav

  Také já na této stránce hledám informace o škodlivosti asfaltového lepidla na parkety jedno vím jistě z technického hlediska naprosto špatně před 20 lety jsem lepidlo po vytrhání parket vydřel škrabákem téměř k dokonalosti překryl betonovým potěrem nezanedbatelné tloušťky až centimetry a nalepil bílé Pvc. Již po pár měsících se začaly objevovat hnědé skvrny dnes je víceméně hnědé se žlutými místy.Mám je pod kobercem tak že esteticky nevadí ale zamýšlím se nad zdravotní nezávadností a ještě jsem nenašel jednoznačnou odpověď.

 4. Petr

  Tak vám nevím, možná je to škodlivé možná jen marketingový tah na ovečky jak je postrašit aby vyměnili stávající za modernější, které za 20-30 let bude opět škodlivé podle nejnovějších průzkumů, nicméně my v domě stavěném v roce 1953 máme parkety tak jak zde píší a je zajímavé že obyvatelé domu se těšili velmi dobrému zdraví. Ať už prababička, která zemřela v 97 letech tak má babička od které jsem dům koupil a ve svých 88 letech je stále čiperná a nedělá jí nic problém. Škodlivé to být teoreticky může, ale "teoreticky" je škodlivé dnes vše, takže bych se toho vůbec nebál.

 5. Petra

  Dobrý den, máme v bytě úplně stejnou podlahu jako pani z článku - mezi parketama vylézá asfalt a rozhodli jsme se pro novou podlahu. Co máme dělat se škvárou? Podlahářská firma nám řekla, at ji necháme být a dají na ní OSB desky a mezery se zadělají montážní pěnou.. Mísnost bude dětským pokojem a já se dost bojím té škváry. Co byste doporučil? Děkuji.

 6. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, osobně bych dnes již parkety do asfaltu (Vlysexu) nepokládal. Použijte raději moderní lepidlo na parkety. Asfaltové lepidlo je rizikové ze zdravotního hlediska, a navíc postupem času křehne a parkety se poté uvolňují a vržou. S pozdravem, Patrik Hyka

Napsat komentář