Pryskyřicové podlahy pro průmyslové provozy

Pryskyřicové podlahy pro průmyslové provozy

Průmyslové podlahy vyžadují v základu vysokou mechanickou a chemickou odolnost.

Odolnost podlahy spočívá v dlouhé životnosti povrchové úpravy a zejména ve vlastnostech, které tyto speciální podlahy poskytují svým uživatelům. 

Tím je myšlena zejména odolnost vůči nadměrnému provozu vozidel a manipulační technice, která je v těchto provozech běžně používaná. Chemická odolnost je vyžadována z důvodu styku podlahy s různými chemikáliemi, které by běžnou podlahu fatálně poškodily.

Z tohoto plyne, že průmyslové podlahy jsou vlastně zátěžové podlahy a proto jsou vyráběny z mechanicky a chemicky odolných materiálů. Tyto podlahy pak mají velmi širokou škálu užitnosti a hodí se do mnoha míst a provozů.

Chemická odolnost průmyslových podlah spočívá zejména v odolnosti vůči olejům a tukům, pohonným hmotám z vozidel a dalších chemikálií, které se používají na ošetření a úklid povrchu průmyslové podlahy. Myslí se tím provozy, kde se hodně desinfikuje a používají se zásadité prostředky ve vysokých koncentracích, nebo posypové soli. Dále podlahy odolné UV záření a velmi nízkým teplotám.

Pryskyřicové podlahy coby průmyslové jsou míchány s křemičitým pískem, který zajišťuje právě odolnost a pevnost, jako pojivo je pak používána pryskyřice. Křemičitý písek je používán v různých zrnitostech a velikost zrna, ten pak má vliv na další vlastnost průmyslové podlahy, kterou je protiskluznost povrchu podlahy.

Zdroj: Youtube.com - Uri Rabinek

Průmyslové podlahy mohou být esteticky doladěny pomocí barevných křemičitých písků, které výrobci nabízejí v nepřeberné škále odstínů.

Jako další vlastnosti vyžadují uživatelé průmyslových podlah bezprašnost, sleduje se také hodnota smykového tření a kromě zmíněné vlastnosti protiskluznosti se vyžaduje někdy vlastnost známá jako antibakteriální schopnost podlahy. V některých provozech jsou pak využívány antistatické vlastnosti podlahy a nadstandardní pružnost povrchu.

Podle požadavků zadavatele se volí jak složení, tak i vzhled průmyslové podlahy. Pryskyřice mohou být pro různé druhy průmyslových podlah namíchány s příměsemi, které zajistí požadovanou dobu zrání a dosaženou pružnost.

Podlahy na bázi syntetických hmot jsou řazeny mezi nejkvalitnější průmyslové podlahy na světě.

Dnešní provozy, například výrobní a skladovací haly či zdravotnické prostory a dílny, parkoviště, garáže a chemické či farmaceutické provozy, tam všude vyžadují specifické průmyslové podlahy vlastně připravené na míru.

A na jaké podklady se dají pryskyřicové, průmyslové podlahy aplikovat?
Tyto podlahy lez realizovat na betonové povrchy a potěry, včetně starých betonů a samonivelačních stěrek. Nebo na podklad z potěru na bázi písku a cementu. Pryskyřicové podlahy se dají použít i na cementové desky a dlažby všeho druhu, také kamenné podlahy. Jako další podklady pro tyto průmyslové podlahy lze užít i OSB desky a vhodné SDK desky. Nakonec lze použít jako podklad i hliníkové protiskluzové desky.

Vše pro vaše podlahy najdete v akci zde

Je třeba také uvést i fakt, že pryskyřicové podlahy jsou vhodné nejen pro průmyslové provozy, ale i pro obytné prostory. Tento typ podlahy nenabízí jen vysokou odolnost a dlouholetou životnost, nabízí i variabilitu moderního vhledu a mnoho barevností.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. jan

    jak se micha

Napsat komentář