Podlaha kantovka - průmyslová mozaika

Podlaha kantovka - průmyslová mozaika

Tato zajímavá, netradiční podlaha, známá také jako kantka, je vlastně podlaha ze zbytkového materiálu při výrobě masivních dřevěných podlah, parketových vlysů. 

Už tento fakt o použití odpadu, řadí tuto podlahu mezi vítané druhy podlahové krytiny, jelikož dnešní trend ochrany přírody a návratnosti materiálu je zcela zřejmý

Kantovka je také známá pod označením průmyslová podlaha”. A proč se takto tato podlaha nazývá? Je to velmi odolná podlaha vyrobená z masivního dřeva a nabízí možnost vyššího počtu přebroušení této podlahy. Kantovka, průmyslová mozaika je vyráběná ze zbytkového materiálu, masivního dřeva, které například zůstává jak odpad při výrobě dřevěných masivních parket, nebo prken pro masivní dřevěné podlahy. 

Nejprve byla kantovka používána výhradně do administrativních, průmyslových a podobných objektů. Moderní architektura ji dnes nabízí jako netradiční podlahovou krytinu i do obytných prostor. Tato podlaha dodává vašemu domovu velmi zvláštní a neokoukaný vzhled se zachováním přírodního dřevěného základu. 

Tato odolná podlaha je vyráběna z velmi malých dřevěných lamel bez pera a drážky, které se skládají, aniž by se k sobě nějak lepily do čtverců, obdélníků. Jediným spojením lamel při realizaci je lepící páska, která se pak odstraní při přebroušení plochy položené podlahy. 

Právě absence perodrážek umožňuje vícenásobné broušení kantovky, ale samozřejmě v návaznosti na tloušťce lamelek.

Samotná montáž probíhá podobně jako u klasických dřevěných podlah z masivu. Podlaha se k podkladu celoplošně lepí pomocí jednosložkových, syntetických, nebo lépe pomocí dvousložkových polyuretanových lepidel. Pokládka průmyslové mozaiky je prováděna do řemene i v pásech, rozhodně ponechte pokládku této podlahy firmě, která se tímto zabývá a ví, o co jde. 

Kantovka se nesmí lepit disperzním lepidlem. Disperzní lepidlo není pro tento typ podlahy dosti pružné. Po pokládce a řádném vytvrzení můžeme podlahu přebrousit, následně přetmelit mezírky, spáry a pak je možné plochu podlahy lakovat či olejovat. Pokud se jedná o administrativní prostory, bude vhodnější povrchovou úpravou lak. 

Jaké dřeviny jsou vhodné pro kantovku?
Jelikož i parkety a prkenné podlahy jsou vyráběny nejčastěji z dubu, buku, jasanu a akátu, což jsou tvrdé a velmi odolné dřeviny, tak i průmyslová mozaika je realizována z těchto dřevin. Nesmíme však zapomenout, že i jinde na světě se kantovka vyrábí a tak se setkáváme s touto podlahou i z exotických dřevin jako jsou ipe, merbau, teak, cumaru a další odolné a velmi tvrdé exotické dřeviny. 

Průmyslová mozaika, kantovka může být z jakéhokoliv dřeva a to právě proto, že se jedná o podlahovou krytinu ze zbytkového dřeva. 

Samotná výroba lamel průmyslové mozaiky bývá v malých sériích, které jsou úzce závislé na produkci zbytků při výrobě prkenných a parketových podlah. I to je důvodem různých formátů lamel této podlahy. 

Nejlepší vlastnosti a výhody kantovky jsou:

 • velmi dlouhá životnost a možnost mnohonásobného přebroušení podlahy
 • průmyslová mozaika je vhodná i pro podlahové vytápění při zachování určité tloušťky podlahy a vhodného materiálu
 • kantka je tvarově stálá dřevěná podlaha a je to tím, že lamely jsou opravdu velmi malé
 • cena této podlahy je znatelně nižší oproti masivním podlahám i přesto, že se jedná o dřevěnou podlahu


Pr
ůmyslová mozaika je velmi moderní a zajímavá podlaha a to i přesto, že se nejedná o žádnou novinku. Nachází oblibu u nekonvenčních architektů a designerů. Kantovka je velmi vhodnou podlahovou krytinou do moderních prostor z železobetonu, či oceli s kombinací skla. Při pohledu na kantku můžeme říci, že se jedná o rovnoměrného soupeře parketové podlahy. Jak vidíte z přiložené fotografie, leze tuto podlahovou krytinu pokládat i na schody.

Jak už bylo výše napsáno, kantovka je vhodná i pro podlahové vytápění. Pokud se dodrží maximální tloušťka do 10 mm a při volbě správného dřeva, je tato dřevěná podlaha vhodná i pro tento typ topení

Ohledně ceny této netradiční, ale hodně zajímavé podlahy můžeme orientačně uvést, že v případě dubu se cena včetně pokládky průmyslové mozaiky pohybuje v rozmezí 1200,- až 1900,-Kč/m2.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

 1. Roman

  Kantka je určitě zajímavá podlaha, ale musí se fakt ošetřovat, jinak to pak vypadá strašně. Jakmile se o to nestaráte a je někde místo, kde se hodně pohybují lidé, tak se to hodně vyšlape a odře.

 2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, schody se realizovaly před cca deseti lety. Jsou to schody v obytném prostoru, kde se majitelé pohybují v domácí obuvi. V jakém stavu jsou teď nevím, ale předpokládám, že by k žádnému zásadnímu poškození, vzhledem k výše uvedenému nemělo dojít. Na fotkách to není znatelné, ale jejich hrany jsou mírně sraženy a nejsou tedy ostré. S pozdravem, Patrik Hyka.

 3. Jarůj

  Prajem pekný deň, teak je pomerne tvrdé drevo, ale tiež viem, že hrana schodnice je najviac namáhané miesto. Neviem ako dlho to je, čo sa tyhle schody obkladali, ale celkom by ma zaujímalo, ako vyzerajú po čase a ako odolávajú tie hrany.

 4. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, konkrétně tyto schody se určitě "neorvou", kantovka je pevně přilepena 2K PU lepidlem a pokud by k nějakému poškození hrany došlo, je možné ji jednoduše přebrousit a přeolejovat. Jinak, konkrétně tyto schody jsou z teaku, upravené tvrdým voskovým olejem. S pozdravem, Patrik Hyka.

 5. navstevnik

  Ty schody jsou pekny, by me nenapdlo to udelat a co ty hrany. Jak je to reseny, nevorve se to?

Napsat komentář