Kdy a jak nechat zrenovovat dřevěné parkety?

Kdy a jak nechat zrenovovat dřevěné parkety?

Broušení parket je momentálně častým způsobem jak zrenovovat či opravit staré, respektive původní masivní parkety.

Zároveň se velmi často setkávám s tím, že nás lidé volají na renovaci parket dost pozdě.

Mám na mysli to, že parkety jsou mnohdy téměř v dezolátním stavu, anebo jsou v ploše lokální místa, kde jsou parkety absolutně bez laku a ještě k tomu zčernalé a hluboko znečištěné.

Jaké druhy poškození dřevěných parket známe?

Poškození parket do hloubky dřeva
Mnozí nejspíše znáte pouze to klasické poškození parket, tedy stav podlahy, kdy my parketáři musíme u vás konat naprosté zázraky, aby z toho nakonec něco bylo. Brousíme, co to dá, ale je třeba si uvědomit, že každé broušení parket vám snižuje životnost celé dřevěné podlahy, jelikož u vás z užitné vrstvy dřevěné parkety zbrousíme mnohdy 2mm, v extrémních případech dokonce 3mm.

Povrchové poškození laku
Takovéto poškození laku na dřevěných parketách se vůbec nemusí renovovat broušením parket do hloubky dřeva, ale je možné jej opravit jiným, šetrnějším a hlavně levnějším způsobem. Samozřejmě, že vrchní poškození laku je nutné zpozorovat včas a zavolat odborníka na podlahy dřív, než bude pozdě.

Vrchním poškozením laku mám na mysli to, že na samotných parketách je ještě stále lak, ale již je zřejmé, že se časem opotřebil a na parketách zůstal v ne tak v masivní vrstvě. Máte možnost to zpozorovat tak, že na exponovaných místech u vás doma se začínají vytvářet optická místa, na kterých jako by lak nebyl. V tomto momentě je vhodné udělat malou renovaci parket.

Jak se provádí šetrnější renovace parket

Stačí zavolat parketáře a nechat jej zhodnotit stav podlahy u vás doma. Pokud ho zavoláte dříve, vaše renovace bude rychlejší a levnější. V tomto případě totiž stačí, když se vaše parkety pouze jemně přebrousí brusnou mřížkou zrnitosti 100 za pomoci jednokotoučového stroje, čímž se dosáhne zmatnění povrchu. Pak už stačí podlahu vysát a jednou nebo dvakrát nalakovat vrchním podlahovým lakem.

Kdy je ten správný čas na přelakování parket?

Pokud si netroufáte odhadnout, kdy je ten správný čas na oživení podlahy lakováním bez toho, aby se brousila celá plocha parket do hloubky dřeva, doporučuji vám tedy přelakovat parkety každých 5 – 6 let a mohu vás ubezpečit, že tím nic nepokazíte. Samozřejmě čas kdy přelakovat parkety je u každého zákazníka individuální, protože každý z nás se o podlahy jinak stará a tím pádem každému z nás i podlahy vydrží sloužit různou dobu. Výše uvedený údaj je v podstatě takový zlatý střed podle toho, co mám vysledované od svých zákazníků.

Dají se skvrny a černá místa vybrousit na starších dřevěných parketách?

Pokud bych měl na tuto otázku odpovědět rychle a stručně, řekl bych hop anebo trop. Já se však rozepíši a vysvětlím proč. Každé takové znečištěné místo na vaší dřevěné podlaze má svou příčinu a je jich víc. Někdy je to způsobené tím, že na parketách se již odřel lak a tím, jak jste po nich chodili, jste je znečistili od klasického prachu a parkety se jednoduše zašpinily.

Jindy je to zapříčiněno tím, že ženy mají rády květiny, které mají rozmístěné na parketách a jak je zalévají, miska se snadno pod nimi přelije a voda přeteče na parkety, které pak reagují tím, že zčernají. 

Jsou i extrémní případy, kdy jsem měl možnost brousit dřevěné parkety v jedné umělecké škole, kde byly parkety znečištěné různými barvami, které používali žáci výtvarné výchovy. Konkrétně na této zakázce se nejen že skvrny nedaly vybrousit, ale na těchto místech nedržel ani lak. To znamená, že muselo jít o nějaké voskové anebo olejové barvy, které se zažraly do dřeva a vytvořily tak trvalé mastné a tmavé skvrny.

 
Měl jsem však ještě jeden případ, kdy si dítě neslo talíř s polévkou do obýváku, kde byly položené dřevěné parkety, děcko zakoplo a celý vývar rozlilo na podlahu. Samozřejmě na parketách již byl sedřený lak, navíc parkety měly drobné spáry, takže celou mastnotu odneslo čisté dřevo. Navíc majitelé bytu tento problém neřešil ihned, a proto nebylo možné toto místo zachránit ani broušením.

Někdy však dokážeme zachránit i nemožné

Nedávno jsem byl brousit dřevěné parkety v jedné kanceláři, kde byla totálně černá skvrna, vzniklá dlouhodobým používáním kolečkové židle. Kolečka od židle úplně sedřely lak z parket a následně, jak docházela uklízečka do kanceláře provádět úklid, toto místo vždy setřela hadrem, tedy jej namočila. Voda má za následek, že dřevěné dubové parkety bez povrchové úpravy na ní reagují zčernáním. Tedy těžká kombinace. 

Ihned jsem zákazníka upozornil, že tato skvrna tam nejspíše zůstane, aby s tím raději počítal. Předpokládal jsem, že místo po přebroušení bude určitě světlejší, ale lak tuto skvrnu zvýrazní. K mému překvapení to celkem dobře dopadlo a zákazník byl spokojený. Vše nakonec posuďte sami na výše přiložených ilustračních fotografiích.

Milan Šoška - opodlahach.sk

 

  1. Ivan

    parkety pjako poraskají.křupají,chodíme jako po skle,porad.

  2. Lukáš

    Proto na parkety nepoužívám lak ale voskový olej. Případné problémy se pak mnohem lépe řeší.

  3. Tony

    Umím si představit, co si chudák decko muselo vyslechnout po vyliti polévky!

Napsat komentář