Jarní čištění zámkové dlažby

Jarní čištění zámkové dlažby

Zámková dlažba, která je často používána pro řešení příjezdových cest, chodníků a ploch parkovišť také vyžaduje čištění, údržbu a renovaci.

Jako každé řešení pojezdové a pochozí plochy, tak i zámková dlažba má svá specifika a potřeby k tomu aby dlouhodobě sloužila.

Po nějaké době je třeba zámkovou dlažbu čistit a obnovovat její vzhled. Jedná se o procesy, jako je čištění, obnova, ochrana a nakonec i případná výměna poškozených částí.

Zámková dlažba je betonový produkt, je vyrobena z vibrolisovaného betonu a tvarována do požadovaného tvaru. Je to vlastně dvouvrstvý betonový produkt, který je vysokopevnostní a tvar prvku, tedy zámky zajišťují, aby plocha ze zámkové dlažby byla soudržná. Navíc se jedná o produkt odolný mrazu, obrusu a nabízí možnost kdykoliv plochu rozebrat a znovu poskládat.

Časem se více, nebo méně i zámková dlažba znečistí, zanese a ve spárách se usadí nánosy, ze kterých pak vyrůstá mech, někdy i tráva a plevel. Proto je potřeba zámkovou dlažbu pravidelně udržovat a starat se o její funkčnost a vzhled. Frekvence údržby je samozřejmě závislá také na četnosti používání plochy ze zámkové dlažby.

K čištění zámkové dlažby jsou využívány osvědčené tradiční způsoby, ale také moderní technologie a postupy s použitím strojů a přípravků na čištění, ochranu a obnovu vzhledu.

Teď asi někteří čtenáři namítají, co na tom je? Vyškrábnu spáry a povrch vezmu “wapkou” a je to. Ale to není všechno, je třeba se o zámkovou dlažbu řádně postarat. Ochránit ji před povětrnostními vlivy, obnovit, oživit vzhled. Tohle dnes už jde, jsou na to stroje a doplňky, firmy, které to umí.

Je pravda, že si můžete takovéto základní čištění zámkové dlažby provést sami. Myslí se tím opravdu vyčištění spár mezi jednotlivými prvky, které jsou zanesené a to zejména po zimním období, dále je vhodné povrch vymýt, alespoň čistou tlakovou vodou. Ale kolikrát sami zhodnotíte, že to není až tak super řešení.

Ohledně mytí zámkové dlažby tady hraje roli úroveň znečištění zámkové dlažby a druh nečistoty. Jako důležitý, ovlivňující faktor můžeme označit lokalitu, kde se povrch zámkové dlažby nachází. Zda je na ní nanášena nečistota jen chozením, nebo i vozidly. Jestli se jedná o velmi prašné místo a třeba blízko lesa či hospodářského pole. Je toho více, ale toto jsou takové základní postřehy z praxe.

Nejlepší cestou je, pozvat na pořádné čištění zámkové dlažby, její oživení a budoucí ochranu před nečistotami profesionály z oboru.

Profesionálové na čištění znají postupy a mají kvalitní stroje, také potřebnou chemii. Za značnou nečistotu, která se nedá už jen tak odstranit tlakovou vodou je považována mastnota, ropné produkty, oleje atd. Velkou roli před rozhodováním, čím zámkovou dlažbu čistit hraje její PH faktor. Tato informace pak rozhoduje o výběru čisticího prostředku.

Profesionálové dokáží změřit PH vaší zámkové dlažby a podle toho vyberou čisticí prostředky. A co znamená PH zámkové dlažby. Je to potenciál vodíku, což je řečeno opravdu jednoduše hodnota, vyjadřující kyselost či zásaditost povrchu plochy před čištěním.

Pokud se jedná o profesionály, tak jsou při čištění zámkové dlažby použity ekologicky šetrné prostředky. Většinou se plochy zámkové dlažby nacházejí v sousedství s travnatými plochami a záhony s květinami. Je třeba se chovat k těmto aspektům a celkově k životnímu prostředí šetrně a neznečišťovat ho. Pokud máte na pozemku či soused studnu, tak opravdu pozor na to, čím se zámková dlažba bude čistit a následně ošetřovat pro její ochranu.

Jako další možnost v případě využití firmy na čištění a obnovu povrchu zámkové dlažby, je použití speciálních mechanických čistících strojů. Tyto pracují na základě výhradně mechanického čištění, kartáčování bez chemikálií a bez poškození povrchu zámkové dlažby. Stačí jim na celý proces čistá voda či minimum speciálního ekologického prostředku.

Kdo se teď zalekl při čtení výše hromady prachu, tak se nemusí bát, čištění touto mechanickou metodou je bezprašné, ani není nijak obzvláště hlučné a nabízí po čištění antiskluzovou úpravu povrchu. Funguje to tak, že prach je okamžitě při čištění odsáván.

Pak je tady všemocná pára, která kromě jiného dokáže i zámkovou dlažbu bezvadně vyčistit. Je zde možnost odstranit i mastnoty z povrchu a další řadu odolných nečistot. O čištění párou už jsme napsali jeden zajímavý článek. Jedná se o stroje s možností regulace horké páry, která může být suchá až mokrá a nabízí nevídanou účinnost při čištění opravdu odolných nečistot.

Jen okrajově se zmíníme, že se takto čistí i jiné druhy venkovních dlažeb, včetně kamenných a také se dnes takto čistí i fasády. Horká pára likviduje nejen nečistoty, ale i zárodky náletů a semen, ze kterých jinak opětovně roste ve spárách zámkové dlažby plevel a další rostliny, mechy atd. Zajímavostí je třeba i fakt, že tento typ čištění velmi dobře odstraňuje žvýkačky, které jsou k vidění hodně před vchody do čerpacích stanic pohonných hmot.

Pokud se máme zmínit k ochraně a konzervaci zámkové dlažby před dalším znečištěním, tak je zde termín impregnace. Tato napomáhá udržet plochu čistou mnohem déle, nežli by vydržela bez tohoto ošetření. Navíc impregnace značně prodlouží životnost zámkové dlažby.

Je to tím, že impregnace uzavře povrch a zamezí tak pronikání nečistoty do struktury hmoty zámkové dlažby. Pokud je zámková dlažba ošetřená impregnací, je pak i další čištění mnohem snazší, protože špína je na povrchu a není zažraná ve struktuře zámkové dlažby. Některé impregnace nabízejí navíc antiskluzové vlastnosti, což uvítají majitelé bazénů, kteří mají kolem těchto plochy ze zámkové dlažby realizovány.

Další vlastnost impregnace může být také zvýraznění vzhledu zámkové dlažby, stačí správně vybrat. Zvýraznění, osvěžení barev zámkové dlažby, tato je po létech již zašlá. Po impregnaci je tak intenzivní, že dlažba vypadá jak nová. Využití oživující impregnace není možné jen na betonové prvky, také keramika a kámen, který bývá užíván na venkovní plochy, tento typ impregnace uvítá.

Zámková dlažba je jedeno z nejčastěji používaných řešení cest, chodníků, a parkovacích ploch v ČR. Tento dobře fungující systém řešení externích povrchů vyžaduje také určité zacházení a pravidelnou údržbu a je nadmíru jasné, že sami můžete provést opravdu jen tu základní údržbu.

Pro kvalitní čištění, obnovu a ochranu zámkové dlažby využijte profesionální firmu, která má zkušenosti a ví jak vše provést, aby to fungovalo a zákazník byl spokojený.

Profesionální nářadí, které je nezbytným pomocníkem pro položení, přípravu i pro finální položení podlahy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. jan vlček

    Mám zhruba 200m2 betonové dlažby kolem domu. Nemáte někdo zkušenost se slušnou firmou, ktera by mi ji vyčistila? Okres Beroun. email: janw.vlcek@gmail.com
    děkuji

  2. Miroslava

    Dobrý den,
    jakým prostředkem vyčistit mastné skvrny a krev na zámkové dlažbě?

  3. Andrea

    Dobrý den, potřebuji vyčistit rez na dlažbě...je to od hnojiva

  4. Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

    Dobrý den, pane Pavle,
    na mech, lišejníky, případně i na plísně pomůžou různé přípravky. Na trhu jich je mnoho, ale jedná se o různé i když ekologické, tak pořád vetšinou chemické přípravky. Co pomůže z dostupných domácích přípravků je například horká voda s octem (poměr je lineární, čím více octa, tím větší účinnost). Tato kombinace zahubí jak mech, tak i lišejníky a houby, stejně tak rostliny, které v mezerách zámkové dlažby vyrůstají. Po několika dnech vše zežloutne a dá se snadno odstranit a pak už jen vzít "wapku" vysokotlakou vodu a celou plochu zámkové dlažby řádně omýt. Doporučujeme použít impregnaci a tím značně prodloužit vzhled ošetřené plochy.


  5. Pavel

    Čím narušit špínu a hlavně houbu na povrchu zámkové dlažby před použitím wapky

  6. Petra

    Doporucuji jeste pouzivat ochranu dlazby - sama pouzivam Fila Jet a jsem velmi spokojena. Petra

Napsat komentář