Jak vybrat správnou rohožku?

Jak vybrat správnou rohožku?

Rohožky, nebo chcete li čistící zóny, jsou poměrně důležitou součástí všech objektů. Mají za úkol zachytit nečistoty z bot, které by se jinak roznášely po interiéru. Správně zvolená rohožka pak pomáhá snížit riziko poškození podlahy a zmenšuje znečištění podlahové plochy a tím napomáhá k údržbě podlahové plochy. 

V neposlední řadě čistící zóny a rohože napomáhají k bezpečnosti ve vašem domě i na pracovištích, hlavně tam, kde se nepřezouváte. Správně zvolená čistící zóna odstraní většinu nečistot z bot a také botu usuší, pak se významně snižuje riziko uklouznutí.

Základem je fakt, že vstupní zóny a čistící rohože sice mají za úkol očistit vaše boty, ale velký vliv na to má člověk sám, pokud v čistící zóně nespolupracuje, boty se očistí nedostatečně. Proto se vyvíjejí neustále novější druhy čistících zón a to i těch aktivních, které i nespolupracujícího uživatele objektu připraví o většinu nechtěné špíny z bot. 

Čistící rohože jsou rozděleny do základních druhů a čistících zón, správně zvolené a instalované zóny mají velký vliv na výsledek. 

První čistící zóna, venkovní rohože a rohožky. Bývají to nejčastěji gumové rohože, nebo také kovové rohože, někdy dřevěné rohože. Tyto mají za úkol zachytit tu největší špínu. Myslí se tím bahno, písek, různé kamínky zachycené v podrážkách bot. V zimě pak sníh a voda. Gumové rohože jsou velmi odolné, dobře snášejí otěr a nereagují na klimatické podmínky. Toto se nedá úplně říci o dřevěných rohožkách, které sice vypadají přirozeně, ale na rozdíl od kovových rohoží se časem poškodí a rozlámou. Nicméně je třeba tyto první a základní čistící zóny neopomíjet, jelikož jsou důležitým separátorem velkých nečistot při vstupech do objektů a to všeho druhu, nejen rodinných domů, ale i různých administrativních budov a pracovišť, včetně veřejných objektů, obchodních center atd. 

Venkovní rohože a čistící zóny vybírejte podle intenzity znečištění bot, které do domu přicházejí, hraje tedy roli obhlídka nejbližšího i vzdálenějšího okolí objektu u kterého rohože budou instalovány.

Vnitřní rohože a rohožky jsou další zónou, která slouží k pečlivějšímu očištění vaší obuvi. Tyto vnitřní rohože mají za úkol dočistit a zachytit zbytek špíny na botě a proto se používají různé textilní rohožky, odolné rohožky z kokosu, nebo kartáčové rohožky. Vnitřní rohožky dokážou podrážky bot kvalitně otřít do sucha. Kartáčové rohožky nabízejí mechanické kartáče, které pomůžou odstranit nečistoty ze záhybů bot a podrážek. Moderní trh nabízí také čistící rotační kartáčové stroje, které se objevují zejména před administrativními budovami a v obchodních centrech. Tyto mají za úkol nejen očistit podrážku boty, ale i botu jako takovou. Stroj obsahuje kartáče na hrubší nečistoty a i filcové leštící kotouče. 

Kombinace venkovních čistících zón a rohoží společně s vnitřními rohožkami zajistí velmi kvalitní očištění bot a tím čisté a kvalitní prostředí interiéru. 

Jako další možnost nabízí trh i schodové rohože a rohožky, které na kluzkých schodech zajišťují protiskluzový efekt a zároveň očistí boty od nečistot. Tyto schodové čistící zóny jsou používány v místech, kde před vchodem do budovy jsou schody. 

Po kombinaci venkovních a vnitřních čistících zón můžou přijít vhod i odkapávače na boty, které se spíše používají v domácích interiérech. 

Čistící rohože a zóny mají za úkol ochránit váš interiér od špíny a zajistit tak kvalitní a čisté prostředí. Navíc kvalitně zvolené rohože a rohožky ochrání vaší podlahu před poškozením. V neposlední řadě jsou rohože a rohožky designovou záležitostí, správně zvolená rohožka, která je hezká, nebo vtipně řešená zkrášlí vchod do domu, pobaví příchozí, nebo jim předá i informaci. 

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář