Jak vybírat podlahu?

Jak vybírat podlahu?

Před samotným výběrem druhu podlahové krytiny i jejího vzoru a odstínu je nutné promyslet, jak velké zátěži bude podlaha vystavena.

Zda máme děti nebo rodinu plánujeme a máme-li domácí mazlíčky.

Velmi záleží i na vybavení nábytkem, hlavně na jeho váze a typu jeho nohou. Stejně tak je důležité designové provedení nábytku, aby se nám k němu podlaha hodila. Zda dáváme přednost „sterilnímu“ vybavení, přírodnímu či modernímu designu. Také zvážíme fakt, zda máme nemovitost ve svém vlastnictví nebo se jedná o pronájem, což jistě ovlivní cenové hledisko vašeho výběru.

Výběr podlahové krytiny není vůbec snadný proces, protože ji většinou pořizujeme na dlouhá léta. Zatímco nábytek se dá během dvou-tří let vyměnit, s podlahou to tak není. Podlaha je něco, s čím jste neustále v kontaktu, a proto musí působit příjemným dojmem a přinášet vám radost.

Kuchyně

Kuchyně je místo velmi frekventované a náchylné na rozlití tekutin. Podlaha v kuchyni by měla být též odolná vůči oděru a neměla by klouzat. Rovněž její údržba by měla být co nejsnadnější. Do kuchyně se hodí zejména dlažba, korek, ale i kvalitní PVC. Pozornost věnujte spárování, protože světlé barvy budou náchylné na zachytávání nečistot. Špinavé a mastné spárování nepůsobí pěkným dojem a to můžete být sebevíce čistotní.

Předsíň a chodba

To je prostor, kam se většinou vstupuje v obuvi, na které mohou ulpět drobné kamínky, bláto či voda. Podlaha by zde měla být odolná proti vodě a oděru. Podlahou do této místnosti může být keramická i kamenná dlažba, teracco, zátěžový vinyl případně korek s přidanou ochrannou vrstvou laku. Jako doplněk této podlahy nezapomínejte používat rohože – výrazně tím zvýšíte jejich životnost.

Koupelna a WC

V této místnosti je více než důležité použít podlahu odolnou proti vlhkosti s dostatečnou protiskluzovou strukturou. Vhodné jsou různé druhy dlažby, PVC, ale i odolné exotické dřeviny (např. teak)

Obývací pokoj

Tady je možné popustit uzdu fantazii a zvolit hlavně podle vkusu a životního stylu. Klidně můžeme vybírat podlahy jen se středním zatížením - dřevěné podlahy, parkety, opět korek, linoleum, koberec, přírodní nebo umělý kámen, keramickou dlažbu apod. Pokud vlastníte krb lze i kombinovat dřevo a keramickou dlažbu.

Z designového hlediska zde hraje roli barva a struktura podlahy, které určují, jak bude místnost celkově působit. Světlé tóny zdůrazňují otevřený prostor. Tento účinek lze ještě podpořit i barvou na stěně. Tmavší tóny naopak pohlcují světlo a působí útulněji.

Gabriela Kortová - portál Podlahy.com

Napsat komentář