Jak na podlahové vytápění a je lepší kombinace s laminátovou či dřevěnou podlahou?

Jak na podlahové vytápění a je lepší kombinace s laminátovou či dřevěnou podlahou?

Šetřit elektrickou energii se vyplatí nejen s ohledem na životní prostředí, ale i vaše bankovní konto.

Zajímá vás, jak snadno ušetřit energii a přitom v interiéru vytvořit tepelnou pohodu? Podlahové vytápění je ideálním řešením pro domácnost i komerční prostory.

Jak funguje vytápění podlahy?
Když je nám teplo na nohy, je nám teplo po celém těle. Proto je příjemné ponořit si nohy do teplé lázně, když přijdeme domů z procházky v mrazivém zimním počasí. Tohoto principu využívá podlahové vytápění. Pokud je podlaha vyhřátá na 22 až 23°C, máme pocit tepla a útulnosti, přestože samotná teplota vzduchu v místnosti je pouhých 18 až 20°C. To znamená, že používáme mnohem méně energie, než při vytápění s klasickými radiátory.

Podlahové vytápění – žádný nový vynález!
Myslíte si, že je vytápění podlah nový vynález? Pak vás možná překvapí, že už před dvěma tisíci lety staří Řekové a Římané využívali podlahového vytápění. Vynalezli totiž geniální systém, který umožňoval rozvádět teplý vzduch systémem kanálků umístěných pod podlahou. Vzduch se ohřál v zabudovaných krbech, cirkuloval v kanálcích a nakonec byl vypouštěn komínem ven.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění:

Podlahové vytápění vám nabízí řadu výhod. Přečtěte si, co všechno vám může nabídnout:

- s vytápěním podlahy můžete ušetřit energii na vytápění
- zbavíte se radiátorů, které zabírají spoustu místa – při uklízení se snadno dostanete všude tam, kam potřebujete, a při rozmisťování nábytku nebudete ničím limitováni
- teplo se díky podlahovému topení šíří rovnoměrně – to oceníte nejen vy, ale i vaše pokojové rostliny
- s podlahovým topením budou mokré podlahy schnout mnohem rychleji, a úklid tak bude rychlejší
- podlahové topení je ideálním řešením pro alergiky – nebudete se už muset trápit s radiátory, na kterých se usazuje prach

Podlahové topení však má i své nevýhody.
Vyžaduje především dobrou izolaci místnosti, jinak nebude fungovat dostatečně efektivně. Kromě toho může způsobit problémy s vlhkostí a ovlivnit tok studeného vzduchu ze starých oken. Pokud bude vytápění podlahy instalováno na cementové nebo betonové desce, může být zvyšování teploty poměrně pomalé. Při rapidních výkyvech v teplotě je též podlahové vytápění pomalejší než radiátory a trvá déle, než se místnost vytopí. Je vhodné mít i alternativní způsob vytápění, jako například krb.

Pokud budete mít dřevěnou podlahu z masívu, může hrozit riziko otevírání spár mezi jednotlivými lamelami. Materiál musí vyrovnávat rozdíly relativní vlhkosti vzduchu a podlahy.

Před samotnou instalací je dobré mít na paměti následující faktory:

Dobře izolovaný dům je nutností!
Aby vaše podlahové vytápění fungovalo efektivně, je zapotřebí splnit několik základních požadavků. Nejdůležitější je, aby byl dům pod podlahou co nejlépe izolován. Pokud je dům postaven na betonové či cementové desce, je zapotřebí alespoň 300 mm skelné vaty nebo jiného podobného materiálu. Bez dostatečné izolace můžete ztratit až 30% tepla!

Vliv podlahového vytápění zefektivníte také výběrem vhodných oken. Okna by neměla spodní částí propouštět studený vzduch. Venkovní vzduch je totiž studenější než teplý vzduch v místnosti, a proto klesá na podlahu. Vytvoří se tak efekt cirkulujícího studeného vzduchu směrem dolů a podél podlahy, který způsobí, že nebude topení fungovat optimálně. Ideální U-hodnota oken je 1,2 W/m2K.

Podlahové vytápění na vodu či elektřinu?
Na trhu najdete tři druhy podlahového vytápění. Nejběžnějšími typy pro domácnosti jsou podlahová vytápění na elektřinu a na vodu. Třetí typ je založen na bázi ohřívaného vzduchu, který se ale v domácnostech běžně nepoužívá.

Podlahové vytápění na bázi vody se skládá z dlouhého potrubí, které se dá umístit na nosiče podlahového panelu, na litý beton, či na stávající konstrukci a poté se napojí na zdroj vytápění. Podlahové vytápění na bázi vody je dnes nejvyužívanější volbou v nových domech. Pokud je ale dům vybaven klasickými radiátory s cirkulující vodou, dá se podlahové vytápění na bázi vody použít i při rekonstrukci připojením na radiátory. Podlahové topení si můžete připojit pouze ve vybraných místnostech.

“Komfortní vytápění” zřídka šetří na energii!
Vytápění podlahy na elektřinu je obvykle instalováno v menších místnostech, jako jsou koupelny nebo chodby za účelem takzvaného “komfortního vytápění”. Proto jsou na trhu systémy využívající malého napětí (maximálně 50V) Tyto “komfortní systémy” ale nejsou nejvhodnější pro úsporu energie, naopak platí, že se obvykle náklady na energii zvyšují.

Systém elektrického podlahového vytápění funguje jako komplexní řešení vytápění, pokud jsou splněny všechny nezbytné technické požadavky na dům. Elektrické systémy jsou instalovány ve formě kabelu, který se umístí na cement, pod koberec nebo jinou vhodnou membránu.

Výrobci mají prvotní zájem vyrábět elektrické podlahové systémy, které jsou bezpečné a eliminují jakákoliv škodlivá rizika. Proto většina dodavatelů používá systém 230V a protiváhu dvou různých vláken, čímž vytvoří dvě protilehlá magnetické pole, která se vzájemně kompenzují.

Pro kombinaci s podlahovým vytápěním vybírejte jen kvalitní podlahy!
Laminátové podlahy jsou obvykle v kombinaci s podlahovým vytápěním o trochu efektivnější než podlahy dřevěné. Laminátové podlahy přenáší teplo jednodušeji a po technické stránce fungují bez jakéhokoliv omezení. Odborníci doporučují investovat do kvalitní podlahy z prvotřídních materiálů, která je stabilní, s pevnými spárami. Levné laminátové podlahy tato kritéria často nesplňují.

Kvalitní dřevěné podlahy jsou též vhodné pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Dvou a třívrstvá struktura a jednotná kvalita prken zajistí, že podlaha bude na vytápění reagovat minimálně. Některé typy dřeva, jako buk a javor, jsou více citlivé na rozdíly v teplotě, a proto bychom neporučovali používat tyto druhy dřeva pro pokládku do místností s podlahovým vytápěním.

Maximální teplota povrchu podlahy je +27 °C. Nové podlahy můžete aklimatizovat na rozdíly v teplotě postupným zvětšováním teploty. Základním pravidlem je, že rozdíly v teplotě na povrchu podlahy by během dvaceti čtyřech hodin neměly přesáhnout 5 °C. Teplota se přenáší na povrch mnohem účinněji, pokud jste se rozhodli podlahy přilepit.

Nový výrobek firmy Pergo - Quickheat podlahové vytápění.
Pergo quickheat je elegantní a jednoduchý způsob, jak si dopřát podlahové vytápění. Nic není položeno do betonu, minimální námaha – ani nemusíte volat elektrikáře.

Čistě jenom rozhrnete rohože quickheat se zabudovanými kabely a zacvaknete rohože do sebe. Nainstalujete na zeď termostat a bezpečnostní krabičku a zapnete. Je to opravdu jednoduché. Budete mít jednat teplo pod nohama a navíc nemusíte při pokládce ani použít podložku pod podlahu. Pergo quickheat je pohodlný na pošlap. Pokud budete používat Pergo quickheat, můžete tak snížit teploty radiátorů o dobré 2-3 stupně. Navíc máte k dispozici časový spínač, tudíž si můžete systém nastavit na 5+2 dní.

Rychlé a pohodlné teplo.
Pergo quickheat se skládá ze dvou vrstev pěny a střední vrstvy, ve které jsou kabely a reflektivní hliníková fólie. Díky izolaci a reflektivnímu povrchu na spodní části rohože směřuje veškeré teplo nahoru a upravuje teplotu v pokoji.

Podlahové topení v akci najdete zde

Bezdrátový termostat v každém pokoji.
Pergo quickheat Vám pomůže upravit teplotu v každém pokoji. Flexibilní časový spínač Vám umožní nastavit rozdílnou teplotu na pracovní dny a víkendy. Máte k dispozici 4 časové periody (ráno, den, večer a noc) a v každé periodě můžete nastavit jinou teplotu.

  1. xXx

    jó to je tén Makrolón!

  2. Zmijec

    Dneska už se dělají i podložky přímo určený na podlahový topení...

  3. Jura

    Já mám podlahu nalepenou natvrdo k betonu bez nějaké podložky a funguje to náramně!:) J

  4. amater

    znamena to teda ze kdyz dam miralon silnej 2 m tak to bude topit hur??

Napsat komentář