Jak minimalizovat tvorbu spár u klasických dřevěných parket?

Jak minimalizovat tvorbu spár u klasických dřevěných parket?

Je od přírody dáno, že dřevo reaguje na změny vlhkosti.

Jistě si mnozí z vás pamatují u svých dědečků, že když jim sekera či kladivo při práci spadávalo z topůrka, tak sekeru nebo kladivo namočili i s topůrkem do kýble s vodou, dřevěné topůrko se roztáhlo a bylo po problému.

A takto v principu reagují na změny vlhkosti i dřevěné podlahy. Změna prostorové vlhkosti je příčinou vzniku spár na dřevěných parketách.

Teď vysvětlím, jak se vám doma mění vlhkost. V letní sezóně bývá v bytech či domech prostorová (vzdušná) vlhkost rozmezí 50% - 60%. Tato je řízená zejména počasím venku. V období trvalejších dešťů vám prostorová vlhkost může vyskočit až na 90%, a naopak v pěkném počasí tato vlhkost spadne na hodnoty okolo 50% - 60%. Tyto výkyvy naštěstí nijak zásadně neovlinují povrchově upravé dřevěné podlahy, jelikož jsou krátkodobé a dřevěná podlaha na ně nestihne adekvátně reagovat.

Větší problémy mohou naopak vzniknout v zimě, tedy v tzv. topné sezóně

Vytápěním našich domů a bytů  se v zimní sezóně ve značné míře vysušuje i prostorová vlhkost. Vzduch v místnosti je značně podsušený a to dlouhodobě, protože topná sezóna u nás trvá zhruba od října do dubna. Má měření prostorové vlhkosti v různých bytech v topné sezóně vykazovala hodnoty okolo 20% - 25%, což je pro dřevěné podlahy doslova alarmující. Při takto podsušeném ovzduší se dřevěná podlaha začíná smršťovat, což má za následek vytvoření spár v celé její ploše. My parketáři říkáme, že dřevená podlahana „naspárovala”.

Jaká je tedy ideální prostorová vlhkost pro dřevěné parkety?

Abyste minimalizovali riziko „naspárování“ dřevěné podlahy, musíte podlaze vytvořit ideální podmínky. Myslím tím zabezpečit celoroční prostorovou vlhkost někde na hodnotách okolo 65%. Při této prostorové vlhkosti bude vaše dřevěná podlaha v nejlepší kondici. 

Takovou vlhkost vám při topné sezóně umí zabezpečit například interiérové zvlhčovače vzduchu

Podle toho co mám vysledováno na mých zákaznících, tak podlaha naspáruje vždy v topné sezóně, tedy smrští se, ale naopak v sezóně letní se opět roztahuje. Nabírá tedy zpět svojí původní vlhkost a někdy se roztáhne tak, že spáry dokonce zmizí. Ale ve většině případů spáry nezmizí, pouze jsou zjevně menší než v topném období.

Dřevěné podlahy mají své vlastnosti dané přírodou

Proto svým zákazníkům tuto vlastnost dřeva neustále připomínám a musí si být vědomi toho, že když se pro dřevěnou podlahu rozhodnou, tak jpřistupují na riziko naspárování. Mnozí z nich si to nechtějí nechat vysvětlit, ale mi parketáři prostě přírodní materiál, jakým je dřevo neumíme ovlivnit a neumíme mu přikázat aby se nesmršťovalo, případně nerozpínalo. 

Dřevěné podlahy v akci najdete zde

Dřevo je zkrátka přírodní materiál, který bude vždy reagovat na změny vlhkosti ať podkladu, tak i vzduchu.

Milan Šoška - opodlahach.sk

Napsat komentář