Jak a proč renovovat staré parkety?

Jak a proč renovovat staré parkety?

V závislosti na jejich tloušťce a zejména stavu, lze parkety renovovat dokonce i několikanásobně. Renovace pak parketám vdechne nový život a celá podlaha působí téměř novým dojmem.

Dřevěné parkety se řadí mezi podlahy, které vždy vypadají velice příjemně a dokáží ihned zaujmout. Setkat se můžeme nejen s klasickými skladbami parket ale i s překrásnými intarziemi. Nicméně tradiční provedení parket působí stále vkusně a zajišťuje těmto podlahám vysokou životnost.

Jaké jsou výhody klasických parket? Dlouhá životnost díky možné renovaci, nedrží prach a nečistoty, odolnost a pevnost, přírodní vzhled.

Před renovací parket je vždy dobré se poradit s odborníky. Jednou z nejlepších firem na trhu je společnost Supellex, která má pobočky po celé ČR a je odborníkem na trhu již 20 let.

Proč renovovat parkety

Je nutné si uvědomit, že i přes odolnost parket (i v případě, kdy parkety mají minimální zátěž a jsou řádně udržované), se logicky časem opotřebovávají. Stačí kamínek či jemná zrníčka, posunutí nábytku, pád předmětu ostrou hranou přímo na podlahu, domácí mazlíčci nebo dopad UV záření. To vše má vliv na dřevěné parkety.

Postupem času se parkety sesychají, mohou se tedy vlivem podlimitní vlhkosti deformovat nebo se některé dokonce uvolní. V řádu desetiletí to vše v konečném důsledku vytvoří pádný důvod pro renovaci parket. 

Renovace napomáhá zlepšit kondici a odolnost parket v případě, že o ně nebylo dostatečně pečováno

Chcete-li svým parketám dopřát co nejlepší vzhled, je třeba dodržet správný postup renovace. V první řadě je nutné důkladně a rovnoměrně vybrousit povrch. U silně poškozených parket nezapomenout na případnou výměnu jednotlivých vlysů, řádně vytmelit všechny spáry a zvolit vhodnou povrchovou úpravu.

Odolnost povrchu zajistí správná volba lakované povrchové úpravy. V případě požadavku na snadno lokálně opravitelnou podlahu ale sáhněte raději po oleji.

Překážky při renovaci parket

Největší překážkou může být zvlnění parket. O to nepříjemnější je, dojde-li k němu až po nanesení laku. Další potíží může být také rozdílný odstín. Po nanesení laku či oleje se barva dřeva mění a konečný odstín  tak může být zásadně ovlivněn způsobem vybroušení podlahy. Proto je nutné na všechny části podlahy použít stejnou zrnitost, a to při všech třech broušeních o různých zrnitostech.

To znamená - vždy je nutné brousit podlahu minimálně 3x a vždy celou plochu včetně rohů a okrajů konkrétní zrnitostí. Na barvu dřeva má samozřejmě vliv i množství použitého laku, protože příliš mnoho laku způsobí zdvihnutí vláken.

Původní staré parkety bývají nejvíce poškozené v rozích. Následkem sesychání se hýbou a díky vzniklým velkým spárám dokonce vržou. To bývá zapříčiněno nefunkčností původních lepidel. V takovém případě musí zasáhnout odborník. Ten jediný dokáže říci, kterou část podlahy je potřeba vyměnit nebo které spáry stačí vytmelit bez nutnosti výměny jednotlivých vlysů. Může také navrhnut sejmutí starých parket a jejich znovupřilepení.

Jak renovovat parkety

Je-li nutné původní parkety sejmout, ačkoliv je lze ještě použít, sundají se většinou jen na nejvíce poškozených či uvolněných místech. Po sejmutí je nutné zbavit spodní část parket starého lepidla (dříve se nejčastěji používal asfalt). Podklad podlahy se následně očistí. Teprve pak jsou původní (nebo nové) parkety znovu přilepeny. Jakmile zaschne lepidlo, může se podlaha poprvé zbrousit. Dbejte na to, aby vás opětovné položení původních parket nestálo více peněz než parketová podlaha nová.

Pozor si dejte zejména na ceny v porovnání rozsahu poškození původních parket a s tím souvisejících prací. Při výměně jednotlivých vlysů je důležité vystihnout barevnost u nových parket. U pokládaných ploch je výměna parket nejsnazší na krajích, ve středu místnosti je však velice obtížná. Často bývá nutné poškozené vlysy vyříznout, aby se nemusela rozebírat vetší část poškozené plochy. Spojení pero / drážka v takovém případě již nelze použít, spolehnout se tedy dá pouze na lepidlo a jeho přídržnost k podkladu.

Nerovnosti podkladu se vyrovnají samonivelační stěrkou, v místnosti je proto třeba nastavit vhodné klimatické podmínky (ideální relativní vlhkost vzduchu 50-60% a teplota vzduchu 20-22%). Dále je třeba se rozhodnout pro způsob pokládání paket, kdy následuje lepení k nachystanému podkladu. Dřevěné parkety lze lepit na anhydrit, cetris či OSB desky, dále také na dlažbu nebo prkna.

Parkety je možné brousit po jednom až sedmi dnech po přilepení k podkladu

Broušení parket se provádí postupně, a to v několika pracovních krocích. Nejdříve je třeba provést hrubé broušení, které odstraní starý lak a ostatní nečistoty. Při tomto broušení používáme brusný papír o zrnitost brusiva 36 až 40. Při silně nerovném povrchu, ale zároveň v dostatečné tloušťce dřevěných parket můžeme výjimečně použít i zrnitost 16 až 24 - to se týká zejména u podlah z borovice, modřínu či smrku.

Pro středním broušení použijeme brusný papír o zrnitost 50 až 80. Tím odstraníme stopy po hrubém broušení. Posléze pak provedeme jemné broušení, a to brusivem o zrnitosti 120 až 150. Po každém broušení je třeba z povrchu odstranit veškerý brusný prach!

Samotné broušení parket se provádí šikmo směrem k vláknům dřeva s výjimkou jemného přebroušení, v takovém případě brousíme po vláknu dřeva

Broušení okrajů se provádí bruskou na okraje, jelikož u těch nelze použít velký stroj. Brusné papíry používáme v odpovídajících velikostech. Před broušením okrajů je třeba odstranit obvodové soklové lišty. Ty bývají velmi často ve špatném stavu a je proto nutno pořídit nové.

Tmelení spár provádíme spárovacím tmelem, kdy v poměru 1:1 smícháme jemný dřevní prach s pryskyřicí. Nikdy však nepoužíváme prach z prvního hrubého broušení. Ten totiž neobsahuje pouze dřevo, ale také zbytky starého laku a nečistot. 

První tmelení provádíme za pomoci široké špachtle, kdy celou podlahu tmelíme tak, aby ve spárách zůstávalo co největší množství použitého materiálu. To se samozřejmě odvíjí od rozsahu poškození podlahy. Samotné schnutí spárovací směsi trvá cca 30 minut. Velké spáry tmelíme pouze lokálně za použití hustější směsi. Po vytmelení celé podlahy a následném vyschnutí spár přistoupíme k jemnému broušení.

Po důkladném vyčištění zbroušené a vytmelené podlahy můžeme aplikovat vhodnou povrchovou úpravu. Na podlahu již v žádném případě nesmíme vkročit v pracovní obuvi.

Při výběru laku dbáme na to, aby byl zdravotně nezávadný, nehořlavý, nezapáchal a neškodil životnímu prostředí

Lak nanášíme válečkem, kdy spotřeba na jeden metr čtvereční vychází 100 až 1200 gramů laku. Tedy 1 litr laku použijeme na plochu 8 – 10m2. Tudíž před samotným lakováním je velmi důležité pořídit odpovídající množství laku. Zásadně se lakuje od strany místnosti, kam dopadá zdroj světla, a to směrem do jejího středu. Jedině tak můžeme plochu neustále kontrolovat a včas opravovat chybná místa.

Základní lak aplikujeme v jedné vrstvě a vrchní lak ve 2 – 3 vrstvách

V případě, že se lakuje bez základového laku, potřebujeme 3 – 4 vrstvy vrchního. Lak nanášíme v pruzích o šíři cca 1,5m, kdy pruhy na sebe vždy navazují. Každá lakovaná vrstva vyžaduje 2 až 48 hodin schnutí (v závislosti na druhu laku). Po aplikaci základního nátěru se provádí jemné zbroušení podlahy, a to strojově či ručně tak, aby vznikla zcela hladká plocha. Následně je nutné podlahu důkladně vysát a zbavit ji i toho nejjemnějšího prachu. Vrchní vrstva laku se opět přebrousí a znovu vysaje.

Na čerstvě nalakovanou plochu nesmí dopadat přímé sluneční záření

Místnost větráme zásadně bez průvanu, lak by mohl nestejnoměrně vysychat a tím by se mohly vytvořit jeho deformace. Nejdříve jeden den po zaschnutí posledního nátěru můžeme po podlaze chodit, ale teprve po týdnu až dvou lak získá svou konečnou tvrdost.

Naopak olejování parket je v porovnání s lakováním zcela odlišné. Samotný olej je po ploše roztírán a musí se do dřevěné podlahy vsáknout. Aby na povrchu nezůstávala lesklá místa (kaluže oleje), používá se kotoučová bruska společně s bílým padem. Olej lze nanášet také ručně. Poté se rozleští pomocí bavlněného hadru. Tento pracovní krok se opakuje až druhý den a je třeba počítat s tím, že spotřeba o leje bude druhý den poloviční.

A opět nikde na ploše nesmí zůstat lesklá místa

Po třech dnech vysychání oleje můžeme na podlahu použít voskovou emulzi, ale není to nezbytně nutné. Na renovovanou podlahu je možné postavit nábytek cca jeden týden po dokončení lakování či olejování.

Vše pro úklid a čištění podlah najdete zde v akci

Obvodové lišty mají nejen estetickou, ale i praktickou funkci, tedy začišťují dilatační spáry u stěn nebo zakrývají vedení kabelů. Přechodové lišty se používají k vyrovnání výškových rozdílů podlah a při návaznosti mezi jednotlivými typy podlah.

Jana Řimnáčová - portál Podlahy.com

 

Napsat komentář