Exotické podlahy v interiéru - díl 5. Ipe

Exotické podlahy v interiéru - díl 5. Ipe

Exotická dřevina IPE (lapacho), latinsky Tabebuia spp. je nejvíce využívaná na terasy, ale je vhodná i do interiérů.

Tato nádherná dřevina pochází z Jižní Ameriky a také z karibské oblasti. Nejvíce se objevuje v lokalitách Brazílie a Paraquaye.

Ipe je jedna z nejtvrdších dřevin světa s vysokou hustotou dřeva. Přezdívá se jí také "Zelený eben" kvůli její kresbě dřeva a olivově hnědému odstínu, které doplňuje světle, ale i tmavě hnědé pruhování. Toto pruhování může být někdy i rezavého odstínu. Také je tato dřevina známá pod názvem "brazilský diamantový ořech". Je zcela normálním jevem, že jednotlivá prkna můžou mít rozdílné odstíny i přesto, že jsou z jednoho kmenu. Jedná se o extrémně odolné, rozměrově stálé a hodně tvrdé dřevo s minimálním sesycháním, proto se také používá na terasy a pro komerční, veřejně přístupné plochy, kde se počítá s větším namáháním podlahové plochy.

Stromy Ipe dorůstají úctyhodné výšky 30 až 45 m a kmeny mají průměr kolem 1 m. Čerstvě uříznuté dřevo má nazelenalou barvu, která později přejde do olivově hnědého odstínu. Vlákna dřeva jsou sice přímá, ale uložená spirálovitě, toto má pak vliv na možnosti opracovatelnosti ipe. Textura dřeva je nepravidelná, mění se z jemné na střední. Pokud je dřevo použito na terasu a v případě lakování je doporučeno nechat dřevo ipe minimálně 2, ale spíše 3 měsíce zvětrat. Ve dřevě jsou obsaženy látky, které mají kladný vliv na trvanlivost a stárnutí dřeva. Toto má ale za následek špatnou počáteční přilnavost barvy. Proto je lepší nechat dřevo zvětrat a v případě požadavku na zachování původního odstínu dřeva ho ošetřit speciálním olejem. Nejlépe je použít olej na dřeva s pigmentovým základem.

IPE je dřevo, které odolává velmi dobře povětrnostním podmínkám, je odolné vůči dřevokazným škůdcům s výjimkou Šášni lodní. Šášeň lodní je mořský plž pocházející z Atlantiku a parazituje na dřevě ponořeném ve vodě. Tomuto škůdci ale vyhovuje spíše slaná voda, anebo voda Brakická (poloslaná), tak že se tohoto škůdce v případě použití ipe v našich končinách nemusíme obávat.

Jak už bylo výše psáno, je exotická dřevina IPE vhodná na venkovní terasy a namáhané komerční prostory. Také je vhodná pro vnitřní podlahy, kde se nejčastěji využívá jako masivní dřevěná podlaha, anebo masivní dřevěné parkety (vlysy). Kromě podlahy je vhodná ipe pro stavbu lodí a palub, také zábradlí a často je používána ve stavebnictví. Dřevina IPE je vhodná pro místa, kde se vyžaduje tvrdost a odolnost dřeva. Jako důkaz uvedeme i tu zajímavost, že se z této dřeviny vyrábějí luxusní rybářské pruty, luky a podobné náčiní.

I přesto, že je ipe poměrně tvrdá dřevina, tak se celkem snadno řeže a v případě obrábění je třeba počítat s použitím tvrdých a kvalitních nástrojů kvůli nepravidelnosti průběhu vláken. Toto má za následek časté ztupení obráběcích nožů a frézek. V případě přitloukání či šroubování je třeba otvory předvrtávat. Lepení dřeva ipe je náročné, proto přenechejte práci raději odborníkům, kteří mají s tímto procesem zkušenosti. Tato exotická dřevina nabízí velmi hezký vzhled a dobře se leští do vysokého lesku.

Kvalitní dřevěné podlahy v akci najdete zde

V příštím díle si napíšeme zajímavosti kolem dřeviny známé po celém světě pod názvem Kanadský javor.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

 

  1. Lenka

    Naprosto souhlasím. Máme na zahradě něco cca takového, jako je na prvních 4 fotkách (https://www.au-mex.cz/realizace/nase-projekty/terasy/drevene/1-terasy-real-deck-ze-dreviny-ipe) a je to naprostá paráda. IPE bych neměnila. ;) Lenka

  2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, dírky mohly být dovezeny v obkladu již z Jižní Ameriky a mohl jste si jich všimnout až teď. Je to běžná věc. Tropické dřeviny tuzemskému dřevokaznému hmyzu většinou nechutnají. Pokud jde o imitace, můžete zvolit např. dřevoplast. S pozdravem, Patrik Hyka.

  3. dusan

    dobrý deň ,,minulý rok som si zakúpil drevo ipa na obklad domu ..tento rok som ho musel natierať? a pri tejto činnosti som si všimol drobné dierky v tomto dreve ,veľké malé , ako po termitoch a tiež mam pocit ako by tam boli nejaké zbytky živočícha ,kuklička .Nechápem čo to môže byť .. =( viete mi nejak poradiť ..existujú aj nejaké dobré imitácie ? ďakujem

Napsat komentář