Diagnostika poruchy podlahového topení termokamerou

Diagnostika poruchy podlahového topení termokamerou

Podlahové topení je super moderní záležitost a o výhodách tohoto druhu vytápění už jsme napsali.

Dnešní článek bude o poruše podlahového topení a jak ji lokalizovat.

Nejčastěji přijdeme na poruchu podlahového topení tak, že část podlahy, nebo celá její plocha je studená i přestože že je podlahové topení spuštěné a mělo by pracovat jak má. Celkově pociťujeme nedostatečnou funkci topení a v domě je prostě chlad. Něco je špatně, není útulno!

Co teď, rozebrat podlahu? Někdy je to možné, například u suchých lehkých podlah, ale někdy je to velký problém z pohledu druhu a konstrukce podlahy.

Rozebírat, vlastně ničit těžkou betonovou podlahu, ve které máme zalité podlahové topení je velmi finančně náročná záležitost. Stejně tak celoplošně strhat parkety či lepené části korkových či vinylových podlah je také velká škoda.

Nabízí se šetrnější řešení. Podlaha se dá změřit pomocí termokamery, a pokud se nejedná například o velmi drobné poškození teplovodního topení v podlaze, tak závadu termokamera odhalí. U drobného poškození se do skladby podlahy v okolí poškození nedostane dostatečné množství teplé vody, aby se na obrazovce termokamery vyobrazilo toto poškození zřetelně.

Podobný problém odhalení poškození bývá u zpáteční větve teplovodního podlahového topení, kdy tato probíhá kolem vstupní větve (ohřáté vody) a tím vzniká překrytí tepelného pole a termokamera takové poškození těžko odhalí.

Termokamera je velkým pomocníkem při hledání poruch podlahového topení, ať už teplovodního či elektrického. Termokamera ukáže velmi jasně chladnější plochu podlahy či její chladnější části a vy tak obdržíte lokalizaci poškození a nemusíte bourat celou podlahu a zkoumat celé topení.

A jak vlastně probíhá termovizní měření? Co může termokamera odhalit kromě závady topení v podlaze?

Termokamera za předpokladu správného postupu ukáže stav trubek či topných drátů v podlaze. Měření termokamerou je naprosto bezkontaktní a k podlaze či prostředí domu neinvazivní. Měření probíhá většinou tak, že se nechá podlahové topení vypnuté až do úplného vychladnutí podlahy na přirozenou teplotu.

Následně se začne měřit termokamerou podlaha a podlahové topení se zapne. Postupem, jak se podlahové topení zahřívá, tak se objevuje na obrazovce termokamery a během tohoto zahřívacího procesu se hledá a nakonec objeví i poškozené místo v podlahovém vytápění.

Díky měření termokamerou lze nejen, že odhalit poruchy a poškozená místa podlahového vytápění, ale zároveň lze odhalit špatnou funkci či nastavení podlahového topení.

Například v případě, že je podlahové vytápění nastavené na vysokou teplotu a dochází k trvalému přehřívání podlahové konstrukce, může a časem dojde k poškození skladby podlahy, například k poškození izolace, zejména pokud se jedná o podlahový polystyren. Podlahový polystyren EPS není určen dlouhodobě pro vysoké teploty.

Tímto se vyvarujete budoucím výdajům, které by tak byly nemalé. Dalším přínosem měření termokamerou je odhalení tepelných mostů v podlaze, kde dochází k tepelným ztrátám a snížení účinnosti podlahového topení. Často se jedná o místa, jako jsou napojení podlahové konstrukce na svislé konstrukce stavby, rohy a nároží prostor, nedokonalá skladba izolace pod podlahovým topením a úniky do spodních vrstev až v případě přízemní stavby do terénu.

Termokamera je při odhalování poruchy a špatného nastavení podlahového topení velkým pomocníkem. 

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

 1. Radmila Heřmánková

  Dobrý den, máme v celém bytě podlahové topení. Na jednom místě v bytě, v ložnici pod dvojlůžkem, se udělal velký červenofialový nerovnoměrný flek a na tomto místě podlaha velmi hřeje, prakticky pálí, téměř se na ní nedá stát. Nejdříve jsme si mysleli, že se tam rozlilo červené víno, nebo nějaká barva, ale není to nijak cítit, flek je úplně hladký, žádná nečistota na povrchu není. Mohlo by se jednat o poruchu podlahového topení? Na ostatních místech je teplota příjemná a v ložnici je termostat nastaven na 23 stupňů.

 2. Petra Kolaříková

  Dobrý den, mohla bych poprosit o kontakt na nějakou firmu v Praze a okolí? Děkuji Kolaříková

 3. Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  Dobrý den, existuje více druhů termostatů pro podlahové vytápění a některé termostaty mívají kromě vestavěného senzoru, který snímá teplotu vzduchu, také senzor externí, který je zabudován do podlahy a reaguje na teplotu podlahy. Neznám druh vašeho termostatu, ale může se jednat o tento senzor a jeho poruchu.
  Pavel Hanzelín

 4. Petr

  Prosim mam pod.topeni.termostat mi hlasi porucha externiho senzoru.co to znamena.dik.

Napsat komentář