Vysavač, jeho vznik a historie

Vysavač, jeho vznik a historie

Vysavač je velký domácí pomocník, kterého mají v oblibě zejména hospodyňky. Málokdo ale ví, jak vlastně vysavač vznikl a co mu předcházelo.

Kdysi se v domech na vesnicích podlahové krytiny prakticky nevyskytovaly. Jedině, pokud se jednalo o zámožnou rodinu z města či sedláka, tito měli prkenné podlahy.

V ostatních domech byla jen udusaná hlína a úklidu se v té době nepřikládal takový význam jako dnes. Bylo to i tím, jakým způsobem se žilo a velký vliv na toto měl i fakt, že se přílišná čistota nedokázala udržet. Na udusané hlíně si hrály malé děti, chodilo se po ní v botách a do domu se dostávala domácí zvířata v podobě drůbeže a dalšího drobného zvířectva.

Veškerý úklid byl prováděn jen zametením podlahy. V neděli pak byla při očekávaných návštěvách sousedů podlaha pokryta slámou či chvojím, toto se pak zase navečer vyhodilo a úklid byl hotov.

Prkenné podlahy na tom nebyly o moc lépe, také se jen zametaly. Ve městech se o čistotu starali o trochu více a tak podlahu kromě zametení také hospodyňky drbaly před nedělí hezky v kleče rýžákem do čista. Později se začala některá místa podlah pokrývat textiliemi, kterým se dnes obecně říká koberce.

Jak přibývalo koberců, které později už nebyly jen kusové, ale i celoplošné, začalo se řešit neustálé vynášení koberců ven na vyklepání, nebo tahání po trávě a v zimě po sněhu, aby se vyčistily. Stejně tak zametání, které začalo být otravné díky víření prachu.

Tento fakt zapříčinil to, že jistý anglický konstruktér jménem Hubert Cecil Booth, vymyslel vysavač. Ale to bychom předcházeli, ještě si popíšeme trochu té historie, než k tomu došlo.

Cesta k dnešnímu vysavači byla trochu delší, nejdříve se používali tzv. vířiče, které fungovaly opačně a moc neřešily problém s prachem a částicemi ve vzduchu, jen prach odfoukly. Ještě před nimi a budete se divit, se v 18 století se koberce čistily například pomocí mokrých, čajových sáčků a dřevěných pilin. To dokázalo částečně snížit prašnost koberců, ale jen do doby, než sáčky s čajem uschly. A půjdeme dále, ještě začátkem 20 století se koberce pokrývaly posekanou trávou a to ze stejného důvodu ponížení prašnosti.

Samotný vysavač vznikl ne úplně náhodou, ale na systém vysávání prachu přivedla pana Huberta Cecila Bootha jedna z předváděcích akcí firmy na nádraží v Londýně. Zde se v roce 1901 předváděl převratný systém úklidu železničních vagónů a to tak, že podlahy a sedadla čistili stlačeným vzduchem. Tento systém úklidu samozřejmě vytvářel oblaka prachu a právě toto přivedlo pana Bootha na myšlenku prach neodfoukávat a tím vířit, ale vysávat ho.

Zdroj Youtube.com - Electrolux

Ještě téhož dne na tomto konstruktér Booth začal pracovat. Hned jak se vrátil domů, lehl si na podlahu a z koberce začal skrze kapesník ústy nasávat prach. Myšlenka kapesníku, který měl zajistit, aby do úst prach nenasál, přivedla pana Bootha na systém budoucího vysavače, který nebude vířit prach do místnosti, ale filtrovat ho.

První vysavače, spíše odsavače byly obrovské a vyžadovaly obsluhu dvěma lidmi. Jeden obstarával dmychadlo a druhý odsával prach a nečistoty z podlahy. V roce 1901 byl patentován první vysavač na světě a odstartovala se světová éra vysavačů coby pomocníků při úklidu podlahových ploch v domácnostech a nejen v nich.

Nejdříve to šlo ztuha, první použitelný vysavač byl uveden v roce 1902 a pomalý rozmach byl způsoben díky chybějící elektřině, kterou mělo v domě v této době jen málo domácností.

Řešení bylo legrační, ale účinné, vysavač byl instalován na povoz s koňmi a byl tažen ulicí a tím poháněn, dlouhé hadice, až 250 m, pak dosáhly až do domácností v domech. Jediné negativní na tomto bylo to, že byl tento vysavač strašně hlučný a rušil nejen okolní domácnosti, ale také plašil koně v ulici, kde byl používán.

První klasický, elektrický vertikální vysavač, který byl osazen filtračním vakem na prach, byl vynalezen panem Jamesem Murrayem Spanglerem. Tento pán byl v té době správce obchodního domu Cantonu ve státě Ohio. Ten vyrobil dřevěný vysavač s použitím pocínovaného plechu, který byl dále vyroben za pomocí násady na koště a starého povlaku na polštář. Tento povlak právě plnil funkci lapače, filtru prachu a nečistot. Ačkoliv tento vysavač vypadal hrozně, tak perfektně plnil svou funkci.

Výroby tohoto vysavače se ujal v roce 1907 pan W. M. Hoover a dalším rokem ho začal nabízet jako “MODEL 0”. Firma The Hoover Suction sweeper Company nabízela tento vysavač coby 18 kg vážící přístroj. Na začátku 20 století se pak začaly objevovat další modely vysavačů, až v roce 1912, pan Axel Wenner-Gren vyrobil první vysavač pod celosvětově známou značkou ELECTROLUX. Jednalo se o model “LUX 1”, nejznámější vysavač na světě v historii vysavačů.

Za devět let poté v roce 1921, se začíná distribuovat další model "Model V”, což je první krůček k dnešním použitelným vysavačům a opět to byla značka ELECTROLUX, která se tímto stává synonymem pro vysavače. Posuďte sami, kolikrát někdo kolem vás namísto jdu pro vysavač, řekl, jdu si pro lux a jdu luxovat.

Dnes existuje po celém světě mnoho výrobců a značek vysavačů, které jsou rozděleny do mnoha kategorií. Nejvíce se ale klade důraz na vysokou účinnost, která je doplněna sofistikovaným řešením filtrace vzduchu. Moderní bezsáčkové vysavače, užívající pro filtraci vodu jsou zcela běžné. Centrální vysavače zabudované v domech jsou velmi dobrým řešením právě pro účinnost a řešení prašnosti.

Velký výběr vysavačů v akci najdete zde 

Článek o výběru robotického vysavače najdete zde

Dnes má každá běžná domácnost ve výbavě vysavač a tento přístroj zatím nepřekonal žádný jiný technologický pokrok. Vysavač stále řeší úklid prachu a drobných částic z podlahy interiéru domů a bytů.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

 

  1. Jana Horáková

    Ještě doplním https://bydletsnadno.cz/jak-vybrat-vysavac-nakupni-radce/ :)

  2. M.Koukolova

    Zajímavé :-)

Napsat komentář