Víte jaké výhody má keramická dlažba v porovnání s vinylovou podlahou?

Víte jaké výhody má keramická dlažba v porovnání s vinylovou podlahou?

Při rozhodování o tom, jakou podlahu si nakonec zvolíme do bytu či domu, mnohdy sehrají velkou úlohu různé detailní vlastnosti té či oné podlahoviny.

Chcete-li nebo ne, při rozhodování nás ovlivňují vlastnosti jednotlivých podlahových materiálů.

Porovnáváme je, hodnotíme pro a proti a až následně vyslovíme konečný verdikt. 

Chcete například vědět, jaké jsou výhody keramické dlažby oproti v poslední době oblíbenější vinylové podlaze? Pojďme si je tedy podrobněji rozebrat.

Keramická dlažba není tak náročná na přípravu podkladu jako vinylová podlaha určená k nalepení.

V podstatě je to již dáno samotným stylem pokládky, tedy montáží dlažby. Keramická dlažba se lepí na poměrně hrubou vrstvu cementového lepidla a tím pádem si tímto lepidlem dokážete jemně srovnat nerovnost na podlaze. To však není v žádném případě možné při lepení vinylové podlahy k podkladu.

Vinylová podlaha potřebuje mít dokonale rovný a hladký podklad, jinak nám každou sebemenší nerovnost zkopíruje a proznačí na povrchu. Pokud téměř i zrnko písku vyluxujete špatně, můžete si být jistí, že vinyl vám ho do 24 hodin kompletně zkopíruje a na podlaze tak vznikne malý kopeček.

Keramická dlažba má větší otěruvzdornost než vinylové podlaha.

K tomuto není potřeba cokoliv psát, protože porovnávat otěruvzdornost kamene s gumou je naprosto zbytečné. Co se týká mechanického opotřebení samotné nášlapné vrstvy, je na tom určitě lépe keramická dlažba než vinylová podlaha.

Keramická dlažba se může pokládat při vyšší zbytkové vlhkosti než vinylová podlaha.

Dlažba není tak náročná na zbytkovou vlhkost v podkladu jako vinylová podlaha. Podle dnešních platných norem můžete keramickou dlažbu klást při zbytkové vlhkosti cementového potěru 5 CM. Vinylová podlaha smí být lepená k cementovému podkladu při hodnotě zbytkové vlhkosti podkladu 2,05 CM. Komu se jedná o rychlost pokládky, keramická dlažba je tak jasným favoritem.

Keramická dlažba má podstatně lepší rozměrovou stálost než vinylová podlaha.

Co to vlastně ta rozměrová stálost je? Jednoduše řečeno se jedná o to, že při různých teplotách různých materiálů se také různě mění jejich objem, respektive rozměr. Jedná se v podstatě o reakci materiálu na změnu teploty prostředí, ve kterém se daný materiál nachází. Pokud rozebereme keramickou dlažbu, můžeme říci, že se její rozměr téměř nemění. To ale neplatí u vinylových podlah, protože ty podstatně více mění svůj rozměr při změně teploty.

Čím je teplota prostředí vyšší, tím více se vinylová podlaha na podkladu rozpíná. Je proto nutné u vinylových podlah ponechávat u stěn dilatační mezery.

Výběr té správné podlahové krytiny je neskutečný boj, a proto doufám, že vám i tento krátký článek pomůže.

Milan Šoška - opodlahach.sk

 1. Milan

  Stejně se všude chodí v papučích a výměna poškozené dlažby je jednoduchá, rozbiju poškozenou, očistím a na lepidlo položím nový kus, hotovo

 2. Pan Motocyklista

  No jo, jenže kolikrát můžete za život změnit vinyl, a kolikrát budete bourat dlažbu? Poškodit se dá i kamená, oprava děs, pokud vůbec. Vinyl za hodinu rozebraný, nový ten samý den položený. Montáž zvládne každý, dlažbu ne. Navíc je tvrdá a studená, tedy nekomfortní. To jen takový malý výčet nevýhod, když už tu padaly pouze plusy. Mimochodem, pokud si někdo nekoupí 2mm šlupku, tak silnější vinyl už nějakou tu nerovnost dneska snese, tím spíše za použití podložky.

 3. Jarka

  Pokud máte v bytě či domě betonovou podlahu těžkou plovoucí, pak lze k volbě dlažby přistupovat podle článku.

 4. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den. Takto zjednodušeně se říci nedá, každá podlaha má svá pro a proti. S pozdravem, Patrik Hyka

 5. Radana

  Takže dlažba je lepší než vinyl?

Napsat komentář