Údržbové prostředky a čištění podlah

Údržbové prostředky a čištění podlah

Ačkoliv dnešní trh nabízí nemalé množství mechanických úklidových prostředků a značné množství čistící kosmetiky, musíme přesto dodržovat některé zásady pro čištění podlahy.

Je pravda, že existují moderní parní mopy a robotické vysavače, ale ty nemusí vždy znamenat výhru.

Pokud se na podlaze nachází větší množství kamínků či střepy z rozbité sklenice, je lépe poradit si nejdříve při čištění podlahy ručně, stručně. A to především z toho důvodů, že ostrá nečistota zachycená v kartáčích může na podlaze způsobit značné škody poškrábáním. Stejné je to s chemickými čisticími prostředky, které mohou naleptat lepidlo či spárování. A protože je opakování matka moudrosti, pojďme si připomenout některé důležité zásady pro čištění podlahy.

Není mop, jako mop

Pozor na mopy s kovovým či plastovým zakončením při použití plovoucích a dřevěných podlah. Tyto mopy mohou způsobit na podlaze rýhy a škrábance. Pokud budete na tento druh podlah používat mop s třásněmi, vždy ho nezapomeňte pořádně vyždímat. Zde neplatí pořekadlo, co je mokré, to je čisté. Voda a takovéto čištění podlahy by nadělala v tomto případě více škody než užitku.

Rovněž používejte správné prostředky pro čištění podlahy určené pro tento druh podlahové krytiny. Pokud si řeknete, že i jar vaší podlahu vyčistí a leskne se, nemýlíte se. Ale ten zároveň dokáže rozleptat lepidlo a nebude dlouho trvat, pod podlahu se vám začne dostávat vlhkost.

Přípravky podle typu podlahy

Čistící přípravky pro kvalitní čištění podlahy volíme jednak podle typu podlahy, ale i toho, zda se jedná třeba o lakovaný povrch. I lakovaná podlaha vyžaduje ošetření speciální leštěnkou. Jedině tak se zvýší její schopnost odolávat nepřízním a popřípadě se jemné rýhy tím zacelí. U lakované podlahy dáváme pozor na to, zda nemá hluboké rýhy a praskliny. To by znamenalo cestu pro proniknutí vlhkosti a vytvoření map a další rozsáhlé praskání. Takovéto čištění podlahy by spíše ublížilo, nežli pomohlo.

Avšak nejde jen podlahu leštit a pokaždé jiným přípravkem. Mohlo by se stát, že se některé chemické látky mezi sebou neshodnou. Čas od času je vhodné použít odstraňovač zbytků leštěnek a teprve poté naneseme novou vrstvu leštěnky. Na laminátovou podlahu naopak nepatří žádné vosky a leštěnky. Čištění podlahy nelze podceňovat, je to důležitý proces ovlivňující kvalitu a životnost podlahy. 

Při úklidu mokrou cestou pamatujte na to, že méně může znamenat více.

Gabriela Kortová - portál Podlahy.com

Napsat komentář