Tkaný vinyl jako podlahová krytina

Tkaný vinyl jako podlahová krytina

Tkaný vinyl je vlastně spojení vlastností dvou podlahových krytin a to koberce a vinylu. Někdy je také označován jako tkané PVC.

V základu se dá stručně říci, že tkaný vinyl je vyráběn na základě skelných vláken, která jsou potažená vrstvou PVC materiálu.

Jako další variantu výroby tkaného vinylu je možné uvést technologii výroby na základě tepelného spojení tkané vrstvy s vrstvou vinylu, která je na spodní straně. Takto vyrobený tkaný vinyl nabízí kompaktní, strukturovaný povrch bez mezer a tak se dá povrch lépe čistit. Vrchní pěnová vrstva pak nabízí na této podlahovině velmi dobré akustické vlastnosti. Rozměrovou stabilitu v tomto případě zajišťuje vnitřní vrstva ze skelných vláken.

Spojení vinylu a koberce přináší velmi dobré vlastnosti. Jde o velmi zajímavou podlahovou krytinu se širokým záběrem využití. Zejména je tato podlahovina zajímavá pro milovníky koberců, jelikož nabízí spojení vláken vinylu a koberců do jednoho materiálu. Tkaný vinyl má pak strukturu koberce a přitom nabízí odolnost a vlastnosti vinylové podlahy společně s měkkostí blížící se koberci.

Tkaný vinyl nabízí díky použitým materiálům i tepelně izolační vlastnosti. Což pomáhá vylepšit úroveň komfortu bydlení.

Díky svým vlastnostem nalézá tkaný vinyl uplatnění jak v rodinném bydlení, tak i v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře, hotely, obchody, muzea, restaurace a další podobné provozy. Velkou výhodou této podlahové krytiny je i to, že odolává vlhkému prostředí a je velmi nenáročná na údržbu. Dále nabízí tkaný vinyl protiskluzný povrch a je antistatický, odolný vůči oděru, vzniku skvrn a nakonec i stálobarevný.

Tkaný vinyl je vyroben z materiálů, které nabízejí zároveň vysokou voděodolnost a i když jeho vzhled může působit, že se jedná o nasákavou podlahovou krytinu, není tomu tak. Tkaný vinyl není jen voděodolný, ale i antibakteriální a prachotěsný. Veškerý prach a nečistoty neprojdou skrze tkaný vinyl až na podkladní vrstvu. Případná nečistota zůstane na povrch ve vrchních vláknech a lze snadno odstranit, vyčistit běžným způsobem.

Z pohledu vlastností nabízí dále tkaný vinyl velmi dobrou akustiku z pohledu zvukové pohltivosti a také z pohledu kročejového útlumu (strukturálního hluku). Výrobci udávají poměrně vysoké třídy zátěže této podlahoviny. Samotná produkce pak bývá jak ve čtvercích, tak i v rolích.

Tkaný vinyl je určen k lepení a při produkci v rolích, která nabízí slabší rubovou stranu, je nevýhodou situace, kdy dojde k poškození. I přestože vypadá plocha jako ze čtverců, nelze čtverec jednoduše nahradit. Tento typ produkce je poměrně cenově dostupnou variantou. Role je zpravidla 2 m široká a s maximální délkou 20 m. Takto se dají velmi dobře řešit velké plochy.

Další variantou mohou být klasické čtverce s rubovou úpravou a tyto se používají pro lepení na fixaci. Tady lze jednotlivé lepené díly v případě poškození vyměnit. Tento typ tkaného vinylu je odolnější, vyšší a také těžší. Produkce tohoto formátu je sice dražší, ale vyplatí se, díky výhodám, které přináší uživatelům.

Tkaný vinyl je nabízen i jako kusový koberec, kdy limitem je šíře 2 m, ale jinak je na vás, jak dlouhý tento speciální koberec bude, tedy pokud nepřesáhne délku 20 m. Tento typ tkaného vinylu lze používat díky vlastnostem jak v interiéru, tak i v exteriéru. Lze jej opatřit při objednávce také lemováním a produkce obsahuje zajímavé varianty odstínů a vzhledů.

Obrázky a informace: DICKSON CONSTANT  dickson-constant.com

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář