Schody jako estetický prvek

Schody jako estetický prvek

Ačkoliv schody plní v první řadě praktickou úlohu spojení mezi poschodími, neměli bychom zapomínat ani na jejich estetický rozměr.

A to se týká exteriérových i interiérových schodů.

Exteriérové schody
Vzhled venkovního schodiště by měl korespondovat s architekturou domu a celkovou úpravou zahrady, pokud jde o jeho estetický význam.

Při volbě jeho umístění, výběru materiálu a celkového charakteru hraje významnou roli sklon terénu a samozřejmě jeho členitost. Je možné jej utvořit do různých podob a tvarů: přímé, zakřivené, terasové, obloukové, kruhové. Může být řešeno jednotlivými stupni, celým schodištěm či rampou.

V případě, že se jedná o delší schodiště, musí mít pevný základ z betonu

Je třeba, aby nášlapná vrstva schodu byla drsná s mírným spádem dopředu, aby se na něm nezadržovala dešťová voda a v zimním období se nevytvářel led. Samotné stupně musí mít rovnou přední stranu s co největší nášlapnou plochu kvůli bezpečnosti. Důležité je také přiměřené osvětlení.

Na zhotovení schodů můžeme použít různé materiály. Kvůli neustálému působení povětrnostních podmínek je důležité, aby použitý materiál na venkovní schodiště byl pevný, trvanlivý, protiskluzový a mrazuvzdorný.

Mezi nejvhodnější materiály patří kámen, beton, ocel, keramika, cihly a dřevo, případně jejich vzájemné kombinace. Harmonického vzhledu dosáhneme, pokud na schody zvolíme stejný materiál, jaký byl použitý na cestu, oddychové zákoutí či podezdívku domu.

Interiérové schody
Na konstrukci vnitřního schodiště se používají nejrůznější materiály – železobeton, dřevo, sklo, ocel, přírodní nebo umělý kámen. Nejčastějším typem bývá betonové monolitické schodiště. To je sice pevné, stabilní, vhodné jako hlavní i vedlejší, ale nepůsobí příliš esteticky jako například schodiště dřevěné.

Modernímu stylu sluší bezpochyby schodiště řešená s použitím ocele, kovu, skla či nerezu

Představují tak zajímavý designový prvek v interiéru. Vraťme se ještě ke zmiňovanému dřevěnému schodišti, které je přece jen klasikou a v porovnání je z estetického hlediska stabilní jednotkou. Použít jej můžeme v moderním i rustikálním interiéru, jelikož se hodí opravdu všude.

Vyznačuje se velmi elegantním vzhledem, navíc je vzdušné a má lehkou konstrukci. Důležitým pozitivem je použití přírodního materiálu a mezi další plusy můžeme zařadit také rychlou montáž a poměrně velkou variabilitu zpracování detailu i celku.

Pokud jde o výběr druhu a odstínu dřeva, měl by být v souladu s okolním prostředím, čili s okny, dveřmi a především s podlahou.

Klára Částová - portál Podlahy.com

 

Napsat komentář