Sádrovláknité desky při realizaci suchých podlah

Sádrovláknité desky při realizaci suchých podlah

Suchá podlaha je jak už název napovídá bez použití mokrých procesů a jedná se o lehkou konstrukci podlahy.

Suchá podlaha je vhodná jak pro novostavby, tak i pro řešení podlahových ploch při rekonstrukcích objektů.

Suché podlahy jsou často odmítány kvůli malému povědomí zejména málo informovaných samostavitelů, ale bohužel stále i některých řemeslníků, kteří se problematikou podlah zaobírají.

V případě, že se rozhodnete pro tento typ podlahy, bude to pro vás mít hned několik přínosů. Jedná se o řadu výhod a kromě toho, že jak už jsem výše napsal, jsou vhodné suché podlahy pro novostavby a to i nízkoenergetické a pasivní stavby, tyto podlahy jsou velmi dobrou volbou při rekonstrukcích starších objektů a také sanacích.

Suché podlahy ze sádrovláknitých desek velmi dobře snášejí vlhkostní výkyvy a to i ty markantní, které se dají naměřit v koupelnách. Nakonec v případě hydroizolačního nátěru, lze tento typ podlahy použít i v těchto “mokrých” místech.

Suché podlahy s použitím sádrovláknitých desek jsou vhodné i pro řešení teplovodního podlahového vytápění. Zejména je tady zajímavý rychlý náběh podlahového topení, který se s těžkými podlahami nedá srovnat. Ano, je tady druhá strana pohledu a tou je akumulace tepla, která se na druhou stranu s betonovou podlahou nedá srovnávat.

Zdroj Youtube.com - Futurfantastic

Nicméně se tímto suchá podlaha ze sádrovláknitých desek staví do pozice použitelného řešení v rekreačních objektech, které nejsou celoročně obývány, a je vyžadován rychlejší náběh topení. Samozřejmě v kontextu s tím, že se dá dnes topení ovládat na dálku odkudkoliv a kdykoliv.

Suché podlahy jsou vlastně lehké plovoucí podlahy a nejsou tedy nijak pevně spojeny s podkladem. Konstrukce podlahy bývá zpravidla oddělena od podkladu podsypem, například z liaporu, lehkého kameniva. Tímto kamenivem získáte další velké výhody, akustiku, tepelnou izolaci, protipožární izolaci a navíc tento podsyp, je-li správně proveden, nesesedá. Což je znatelný rozdíl oproti jiným izolacím, kde bohužel bývá určité sesedání podlahy zcela běžným jevem a je třeba s tím počítat a to zejména při použití větší tloušťky izolace.

Kromě kameniva je tedy možné použít tepelné izolace, například podlahové polystyreny a minerální izolace (kamenné vlny) určené pro skladby suché podlahy. Pro suché podlahy je možné použít různé druhy desek, které jsou pro tento typ podlahy určeny, ale velmi výhodné je použití dřevovláknitých desek, nakonec i OSB desek.

Suché podlahy mají velmi dobré vlastnosti z pohledu zatížení a to jak plošného, tak i bodového zatížení a jsou vhodné do běžných občanských staveb, kde se počítá s běžným zatížením. Pokud byste chtěli realizovat suché podlahy ve více zatížených stavbách, tak je třeba vše v konstrukci suché podlahy k tomuto uzpůsobit a to jak z pohledu únosnosti desek, tak i z pohledu použitých izolací. Nejlepší cestou, je v tomto případě vše konzultovat se statikem, který má se suchou podlahou zkušenosti.

Z pohledu rekonstrukcí jsou suché podlahy vhodné hlavně pro jejich nízkou hmotnost a také variabilní výšku celkové skladby. Dost často se obě vlastnosti řeší zejména při rekonstrukcích starších domů, kde je problém s nosností konstrukcí a také s prostorem pro výšku skladby konstrukce podlahy. Myslí se tím i realizace nástaveb na dříve postavených stavbách, kde se s nástavbou nepočítalo, a klasické těžké betonové podlahy by mohly být pro statiku problémem.

Suchá podlaha je dobrou volbou pro realizaci nástavby podkroví na dříve postavené stavbě.

Suché podlahy lze provádět jak na dřevěné trámové stropy, tak i na klasický betonový podklad. Pomocí podsypu lze v případě použití suché podlahy vyrovnat i větší nerovnosti podkladu. Tento typ podlahy v případě použití sádrovláknitých desek snese i velmi vysoké bodové zatížení a podlaha je velmi rychle použitelná po realizaci, tudíž nedochází ke zdržení díky potřebným technologickým přestávkám v případě realizací mokrých procesů, například u betonových podlah.

V návaznosti na použití správných komponentů lze již po uplynutí jednoho dne od montáže začít s realizací, pokládkou podlahové krytiny.

Jak už bylo výše psáno, jsou hlavní součástí suchých podlah desky, které mají za úkol být podkladem pro podlahové krytiny a musejí velmi dobře roznášet zatížení a to jak celoplošné, tak i bodové. Pro tyto účely doporučujeme sádrovláknité desky, které mají velmi dobrou nosnost a pevnost, odolnost vůči požáru. Jsou dostatečně odolné vůči mechanickému namáhání a navíc jsou odolné vůči vlhkosti. Výrobce počítá s použitím v podlaze a tak jsou sádrovláknité desky zpravidla impregnované.

Nakonec je třeba zmínit v návaznosti na použití druhu materiálu, kdy může být a často bývá suchá podlahy levnější variantou. Navíc se jedná o poměrně snadnou montáž, kterou zvládne i běžný řemeslník s povědomostí o tomto druhu podlahy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář