Roznášecí vrstva podlahy z OSB desek

Roznášecí vrstva podlahy z OSB desek

Masivní a pevná roznášecí vrstva podlahy z OSB desek ve dvou vrstvách, lepených k sobě celoplošně.

Jedná se o tzv. suchou podlahu. Video, v tomto článku ukazuje, jak snadno se dá vytvořit pevná a kompaktní roznášecí deska podlahy pomocí OSB desek.

Jedná se o roznášecí vrstvu, tvořenou z OSB desek P+D, tedy s perem a zámkem o tloušťce 15mm. Standardní OSB desky jsou položeny ve dvou vrstvách a jsou k sobě lepeny lepidlem na bázi PVAC, což je vlastně Polyvinylacetát a je to syntetický polymer, který má velmi dobré vlastnosti při lepení dřeva. Takováto podlaha z OSB desek nabízí velmi kvalitní, ale přitom suchou výstavbu podlahy v domě.

OSB desky jsou vyráběny jak je známo z dřevěných štěpků a hoblin, které jsou k sobě slisovány v několika vrstvách a spojeny pojivem. Různá orientace štěpků a hoblin dává OSB desce právě tu vlastnost velké odolnosti a pružnosti. OSB desky jsou vyráběny broušené a nebroušené a jsou voděvzdorné, tedy i do vlhka. Jejich výborné vlastnosti přivedli architekty a stavitele již před nějakou dobou na myšlenku používat také OSB desky jako obkladový materiál, sendvičové stěny a v neposlední řadě i jako součásti skladby podlah. Zejména však nalézají OSB desky velké uplatnění při realizacích dřevostaveb.

Pokud OSB desky použijeme jako roznášecí vrstvu při realizaci podlahy, pak je nutné použít OSB desky P+D (pero+drážka). Při použití tloušťky od 15mm a slepením dvou vrstev k sobě celoplošně pomocí lepidla a následného prošroubování, anebo sponkování získáme velmi pevnou celistvou roznášecí vrstvu podlahy. Realizátor ve videu lepí k sobě OSB desky i v místě spojů, tímto se také zamezí společně s celoplošným lepením jakémukoliv vrzání při následném používání podlahy.

Lepidla na bázi PVAC jsou velmi kvalitní a vhodná pro lepení dřeva. PVAC působí v lepidle jako adhezivum, což zajistí právě zamezení pohybu a tření OSB desek mezi sebou, což se právě pak projevuje jako skřípání, které je velmi nepříjemné při užívání podlahy a věřte, že v nočních hodinách, kdy je v domě naprostý klid, je právě toto skřípání z podlahy velmi rušivým elementem pro všechny obyvatele prostor domu. OSB desky nabízejí mnoho možností, co se týká nášlapné, pohledové vrstvy. Je možné je brousit, upravovat odstíny a mořit je nátěry, které zachovají strukturu OSB desky pohledovou. Je možné je osazovat plovoucí podlahou, vinylem atd.

Nebojte se dřeva, pokud se správně postupuje, tak vám může dřevěná podlaha sloužit stejně tak dobře jako betonová, anebo anhydritová podlaha.

Napsat komentář