Renovace podlah - jak na to?

Renovace podlah -  jak na to?

Podlahové krytiny jsou naprostou nutností každé domácnosti.

Nábytek se dá dokupovat postupně, ale chodit po drsném betonu či nerovné ploše by nebylo moc příjemné.

Proto jsou podlahy první, čím se každý byt či dům zařizuje. Nejenže působí útulně a zkrášlují náš domov a dávají mu nezaměnitelnou atmosféru i půvab. Jsou měkké, příjemné na dotyk, udržují teplo, tlumí zvuky a mnoho dalšího. Ať už si vyberete jakoukoliv podlahovou kritinu, bude jednoho dne muset proběhnout renovace podlahy. 

S postupem času dochází k opotřebovávání každého materiálu a ani podlahy tomu nejsou ušetřeny. Velmi záleží na tom, jakou podlahou krytinu vlastníme. Některé vydrží méně a jiné více.

Rovněž to, jak podlahu zatěžujeme a ošetřujeme, rozhoduje o tom, jak dlouho vydrží.

Životnost podlahových krytin může být značně prodloužena pokud pravidelně probíhá údržba a renovace podlahy. Ta srovná nerovnosti, odstraní vady na kráse a mnohdy vrátí i původní lesk.

Renovace korkové podlahy

Korek nemá jednu, ale hned několik výborných vlastností. Dobře izoluje, je odolný, nesaje, není toxický a patří mezi ekologické materiály. A jaká je renovace podlahy z korku? Většinou má tento druh podlahy lakovaný povrch, ale je možné jej voskovat i olejovat stejně, jako podlahy dřevěné. Opět je nutné se zaměřit na to, jakým způsobem byla korková podlaha položena. Zda lepená nebo se zámkovým spojem a rychlou pokládkou – jako klasické plovoucí podlahy.

Některé druhy renovace podlahy vyžadují odbornější zásah, ale ty drobné zvládnete i sami. Jestliže není poškozený horní nátěr (prošlapán až na korek) je vhodné povrch odmastit a zbrousit jemným brusným papírem a následně znovu přelakovat. Jemné vrypy se novým nátěrem vyplní a ty hlubší je možné ošetřit nalakováním štětečkem v místě poškození a přebrousit do hladka a rovna. Větší poškození a zmiňované prošlapání až na korek, přenechejte raději odborníkům na renovace podlahy.

Renovace dlažby

Jestliže nejste spokojení s vizáží vaší keramické dlažby či obkladů, nemusíte se hned uchylovat k radikálnímu řešení a kompletní výměně podlahy. Někdy vše zachrání renovace podlahy. Renovace dlažby včetně důsledné péče o stávající keramickou podlahu je časově i finančně mnohem menší zátěž než výměna za novou.

Tato renovace podlahy bude vyžadovat specialisty, kteří čištění a renovaci provádějí za pomoci speciálních přípravků. Požadovaného vzhledu a lesku se docílí pomocí mechanického čištění bloky, které obsahují příměs karbidu křemíku nebo leštění diamantovými kotouči.

Renovace dřevěné podlahy

Dřevo se používá za účelem dřevěné podlahy již od dávných dob. Pro tento účel je jako stvořené, ale přesto má svá omezení a nic nevydrží věčně. Je nutné zjistit především celkový stav podlahy a hlavně podkladové vrstvy a způsob uchycení, před tím než bude zahájena renovace podlahy. Zaměříme se na to, zda je podlaha napadená škůdcem, dřevo sesychá, zda jde o hluboké rýhy a je potřeba brousit a jiné důležité aspekty.

Mnohdy je podlaha na povrchu zničená tak, že se vyplatí nákup nové oproti renovaci. U některých typů lze renovaci provádět lokálně – pouze v místě poškození a jiné je nutné rozebrat.

Renovace koberců

U tohoto typu renovace podlahy jde o speciální druh práce. Velmi záleží na tom, o jaký koberec se jedná. U luxusních a drahých koberců se tato investice vyplatí a koberec nadále bude plnit své praktické i dekorační vlastnosti. Renovace koberce vyžaduje zhodnotit jednak jeho stav, použitý materiál i výrobní techniku. V tomto ohledu se provádí odborné poradenství a restaurování starožitných koberců. S těmi novějšími, které nejsou tak drahé, ale povedlo se nám po měsíci jeho fungování rozlít víno, je to mnohem snadnější. Renovace podlahy z luxusního koberce raději přenechte odborníkům, kteří disponují kvalitní technikou a vybavením.

Stačí vyřezat poškozený kus koberce a nahradit ho novým. Stále se však bavíme o speciální práci, která vyžaduje cit. Vyřezaný kus koberce se musí nahradit novým kusem tak, aby na první pohled nebylo nic znát. To znamená trefit se do odstínu a případně i vzoru na koberci.

Gabriela Kortová - portál Podlahy.com

Napsat komentář