Podlahy a parní čištění obecně

Podlahy a parní čištění obecně

Parní čištění domácností je moderní metoda, která je vysoce ekologická s možností vynechání chemických prostředků.

Čištění párou poskytuje vysoký stupeň čistoty s likvidací nejen špíny, ale také bakterií, hub a virů.

Parní čištění je považováno za jeden z nejúčinnějších způsobů čištění kompletních interiérů. Tento typ čištění je dnes využíván jak v domácnostech, tak i v průmyslových provozech. Toto ekologické čištění nabízí nejen, že vysoký stupeň hygieny, což vítají nejen hospodyňky, ale i některé na hygieně závislé provozy. Vysoká teplota produkované páry zničí kromě klasických nečistot i choroboplodné škůdce.

"Velký test a porovnání parních mopů najdete na Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů .Na jednom místě se dozvíte spoustu zajímavých informací včetně rad a tipů, jak vybrat parní mop."

 

Čištění horkou párou nabízí dočasně antistatický povrch s vysokou hygienickou úrovní.

Horká pára dokáže odstranit i ty největší nečistoty. Funguje to tak, že stroj produkuje z vody pomocí vysokého tlaku a teploty páru. Tato má objem oproti vodě v nádržce až 1700 krát větší. Pomocí tenké aplikační trysky je pak pára aplikována na plochy, které jsou takto čištěny. Takto je možno odstranit nečistoty i z míst, do kterých by se běžně člověk při čištění nedostal. Myslí se tím rohy, kouty, spáry a škvíry.

Samozřejmě je možné u některých parních strojů společně s párou aplikovat i detergenty, které napomáhají odstranit ty nečistoty, které nedokáže samotná horká pára překonat, ale to je opravdu velmi málo viděný extrém.

Čištění horkou párou za normálních okolností může a ve většině případů probíhá bez jakýchkoliv chemických přísad. Proto je toto čištění nejen, že ekologické, ale i z pohledu vynechání přísad levnější. Jde tedy o prvotní investici do parního čističe a pak už jen náklady na elektřinu a vodu.

Tento vynález usnadnil údržbu kromě domácností také prostor, jako je potravinářský průmysl a gastronomie, zdravotnictví a farmaceutický průmysl. Čištění párou je používáno i v automobilovém průmyslu, kde je opravdu velmi nečistot, olejů a mastnost. Jen považte, věděli jste, že horkou párou lze očistit i velmi znečištěný automobilový motor?

Parní čištění je velmi vhodným typem úklidu, které uvítají alergici a atopici, protože likviduje alergeny, roztoče, plísně a houby.

Párou lze čistit nepřeberné množství materiálů, povrchů a míst, které odolávají vysokým teplotám a vlhkosti. Veškeré tvrdé povrchy typu sklo, dlažba a tkaná vlákna, koberce až na určité výjimky nejsou problémem. Čalounění nábytku, matrace a záclony, sprchové kouty a kuchyně. Pokud se budeme směřovat na podlahové krytiny, pak je třeba vědět, že parní čištění je vhodné snad na všechny druhy keramické dlažby, také kamenné dlažby včetně mramoru a žuly.

Zároveň je horkou párou možno čistit dřevěné podlahy s tím, že je třeba vědět, že horká pára může z povrchu takové podlahy odstranit ochranný vosk či olej. Proto je lepší plánovat tento typ čištění před renovací či větší údržbou tohoto typu podlahoviny, kdy se ochranný vosk po čištění znovu nanese. Parním čištěním lze uklidit i parketovou podlahu či plovoucí podlahu, prodejce by vždy měl na dotaz, zda toto čištění je vhodné dokázat odpovědět při výběru podlahoviny.

Pozor ale na lepené podlahové krytiny, například lepený vinyl či PVC a podobné jsou tímto typem čištění do jisté míry ohroženy. Horká pára může proniknout mezi dílce podlahové krytiny a vysokou teplotou poškodit lepidlo, kterým je podlahová krytina přilepená k podkladu. Může pak dojít k odchlípnutí vinylového dílce a celkově k nadzvednutí.

Stejně tak je třeba dávat pozor i u některých plovoucích podlah, například starší laminátová podlaha, která již nemá plnohodnotně krytý povrch původní povrchovou úpravou a to zejména kolem míst jako jsou spáry a rohy lamel může také být parním čištěním bez okamžitého odsávání kondenzátu poškozena vlivem delší doby styku s vodou.

A zde se dostáváme k jednomu zásadnímu rozdílu a to že základní parní čistič je vlastně jen aplikátor horké páry. Tento horkou páru pod vysokým tlakem produkuje a tím čistí potřebné místo. Tento typ čištění je vhodný pro spoustu míst, kde vysoká produkce nanesené páry nevadí.


Pokud hodláte čistit větší plochy či podlahové plochy v bytě či domě, bude lepší si pořídit parní vysavač. Ten na rozdíl od základního parního čističe nanesenou páru v podobě kondenzátu zpětně odsává a nezanechává za sebou tak mokrou špínu. V případě parního čističe sice nemusíte místa drhnout, protože horká pára špínu naruší, ale vy ji pak společně s kondenzátem musíte setřít či opláchnout a to nelze provádět všude.

Pokud budete objednávat úklidové služby tohoto druhu, nahlaste druh čištění, jaká místa a jaký druh podlahové krytiny. V případě, že se odhodláte sami do úklidu podlahových krytin, tady je pár rad jak na to.

Oproti tomu parní vysavač kromě aplikace vysokotlaké, horké páry, která špínu naruší, dokáže kondenzát společně s nečistotami odsát. Oba úkony se dějí vlastně naráz, přesněji těsně po sobě tak, že po aplikaci horké páry, je špína společně s kondenzátem nasávána hubicí do nádržky parního vysavače. Výhodou těchto okamžitě po sobě jdoucích úkonů je fakt, že plocha, která je čištěná, je v kontaktu s vodou jen velmi krátce. Nedochází tak k poškození materiálů, které jsou na vodu háklivé a mohlo by dojít k jejich poškození.

Parní čištění je vysoce účinné a dokáže ušetřit spoustu času, ale má stejně jako každá podlahová krytina také svá specifika a je třeba dodržovat pravidla a postupy při parním čištění, aby nedocházelo ke škodám vlivem omylů a chyb při používání tohoto druhu čištění.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Miluše Bisova

    Máme vinylovou podlahu v celém bytě, takže parní mop mi je k nicemu teď

Napsat komentář