Podlahářská úvaha o ořechu

Podlahářská úvaha o ořechu

Podlahářská úvaha o ořechu

Ořech je krásná a luxusní dřevina. Přesněji se jedná o různé stromy z čeledi ořešákovitých.

V minulosti toto dřevo truhlářští mistři využívali pro intarzie nábytku. Dnes je populární jako dýha na dveře, nábytek a podlahy – a právě těm bych se chtěl věnovat.

Svět je dnes globální – propojený. Architekti navrhují ořech do interiérů v Dubaji stejně jako v Třinci. Není divu, těžko si představit elegantnější a luxusnější podlahu. Luxus má, ale jednu obecnou nevýhodu – je drahý. Je-li nějaká dřevina žádána globálně po celém světě, zase to její cenu zvedne. Zatímco kvalitní značkové dubové parkety pořídíte někde přes 600 Kč za m2, ořechové parkety se běžně pochybují na 1800 Kč a výše. U prken je to ještě dramatičtější rozdíl, dubová značková prkna se dnes prodávají za ceny od 900 Kč, ale ořechová prkna prostě stojí okolo 3.000 Kč.

Běžná praxe je, že architekt či designér navrhne ořechový interiér a klient, když vidí rozpočet, začne přemýšlet o možnostech úspor. A zde má investor dvě možnosti : koupit nějaké neznačkové parkety z Asie nebo docílit stejného barevného tónu, ale v jiné dřevině.

Koupit si parkety, které kdosi vyrobil kdesi v Asii není řešení pro každého. Myslím, že zákazníci, kteří si nechávají interiér zpracovat od architekta přemýšlí trošku ve stylu : mám krásný dům, pořádné německé auto, přece si na zem nepoložím čínské parkety … čínská značka aut Geely CK mě také nechává chladným. Koneckonců většina evropských značkových výrobců prodává slušná množství právě v Číně. Číňané sice rádi prodají do Evropy svůj šrot, ale ti bohatí do vlastních vil chtějí kvalitu z Rakouska či Německa.

Druhou možností jak dosáhnout ( skoro ) požadovaného vzhledu a přitom se držet rakouské kvality je Weitzer Parkett Dub Havana. Zde se designéři snažili přiblížit ořechové barvě a výsledek je skvělý. Cena prkenného designuje asi 1.700 Kč a parketového dokonce 1.100 Kč. Je to zajímavá alternativa pro klienta, který nechce slevit z rakouské značkové kvality, a udělá malý kompromis v barevnosti.

Podlahové krytiny v akci najdete zde


Další výhodou kvality Weitzer Parkett je už tradiční bezúdržbový olej ProActiv+, ale o tom napíši pojednání zase příště…


Robert Metelec, PRKNA a PARKETY s.r.o.

Napsat komentář