Ochranné a bezpečnostní nášlapy pro schody

Ochranné a bezpečnostní nášlapy pro schody

Schody bývají ať už v rodinném domě či mezonetovém bytě důležitým prvkem.

Mnohdy právě schodiště dominuje celému interiéru.

Tudíž by mělo ladit se zbytkem vybavení a se stylem, kterým je dům zařízen. A tady hrají roli i bezpečnostní nášlapy pro schody. Může se jednat o schodiště dřevěné, kovové, skleněné, betonové či kamenné, ale každé bude mít tendenci klouzat. Proto je potřeba aplikovat bezpečnostní nášlapy na schody. Obzvlášť pokud doma chodíte v ponožkách. Tento problém můžeme vyřešit pomocí těchto nášlapů. Nášlapy tedy slouží nejen, jako doplněk schodiště, ale i k bezpečnému pohybu po těchto rizikových plochách.

Zabraňují uklouznutí na jinak hladkém schodišti. Tímto funkce nášlapů rozhodně nekončí. Slouží navíc i k odstranění nečistot z obuvi a v neposlední řadě i chrání schody před opotřebením. Nášlapy pro schody plní tedy užitnou i estetickou funkci. Mohou být kobercové, nebo i z gumy. Jejich tvar, barva i materiál dokáže učinit i z fádních schodů originální prostor.

 

Kobercové nášlapy na schody

Kobercové nášlapy jsou na okrajích lemovány a opatřeny pevnou hranou, která slouží k lepší ochraně schodu a dokáže si tak lépe udržet tvar. Ze spodní strany jsou opatřeny buď samolepící páskou, která zajistí, že nášlap bude držet na svém místě. Nebo mohou nášlapy pro schody ze spodní stany mít bodově nanesené syntetické lepidlo, které dokonale přilne k hladkým a pevným povrchům. Povrch je předem nutné očistit měkkým kartáčkem s naneseným jarem, případně pracím práškem nebo mýdlem.

Gumové nášlapy na schody

Gumové nášlapy rovněž drží stálý tvar a jsou nesmekavé. V obou případech je nutné poznamenat, že také snižují hluk. I gumové nášlapy jsou vhodné k lepení, kdy jsou ze spodní strany opatřeny lepicí páskou. Zamezují uklouznutí především na mokrých schodech. Nášlapy na schody z gumy jsou vhodné, jak pro venkovní tak vnitřní využití. Obzvlášť velmi namáhané schody budou díky gumovým nášlapům chráněny. Vybírat je možné i ze vzorů s rýhami či nopky. Jsou odolné proti ozónu, louhům, UV záření a různým čisticím prostředkům. Pro vlhké prostředí – tedy na venek jsou obzvlášť výhodné ty, které disponují protiskluzovým efektem.

Zbytkové koberce 

Pokud patříte mezi zručné kutily, můžete si schody zbytkovým kobercem potáhnout sami. Tím se nemyslí, každý pes – jiná ves. Samozřejmě musíte mít spočítané, kolik koberce budete celkem potřebovat. Ale ty zbytkové bývají levnější a množství mnohdy vystačí na určitý účel. Abyste docílili hezkého vzhledu, budete muset kobercem potáhnout celý schod a okraje, které by se pak jinak mohly párat opatřit vhodnými okrajovými lištami. Nejedná se tedy jen o nášlapy pro schody, ale potažení celé schodnice. 

Gabriela Kortová - portál Podlahy.com

Napsat komentář