Montáž soklových lišt nalepením

Montáž soklových lišt nalepením

Dnes se dozvíte více o tom, jak se montují, respektive lepí soklové lišty k položené plovoucí laminátové podlaze.

Ne vždy se ale musí barva podlahy shodovat se soklovou lištou a přesně na tuto variantu se zaměřím.

V poslední době totiž přibývá více a více zákazníků, kteří preferují bílé lišty s výškou alespoň 60 mm.

Co ovlivňuje lištování?

Zásadní vliv, jak bude lištování vypadat, má zejména rovinnost stěn v místnosti. Mám tím na mysli, že pokud budete apelovat na řemeslníky, kteří vám dům či úpravu bytu realizují, požadujte skutečné rovné stěny. Pro někoho to může znamenat jen pouhý detail, ale olištování pak bude díky tomu vypadat dokonale.

Proto doporučuji nepodceňovat rovinnost stěn, jelikož instalace soklových lišt se může odvděčit opravdu nepěkným vzhledem. 

Co je potřeba pro lištování?

Základem celého lištování je řádná pokosová pila, díky které na soklových lištách nařežete 45 stupňové úkosy. Čím kvalitnější pila bude, tím zaručí dokonalý úhel a tedy perfektní vzhled spojů v rozích. Budete potřebovat montážní lepidlo a samozřejmě také výtlačnou pistoli na lepidlo v kartuši o 310 ml, dále kompresor a hřebíkovačku s tenkými hřebíčky tzv. „vágnerkami“.

A abych nezapomněl, v neposlední řadě musíte disponovat také metrem a tužkou:)

K čemu slouží hřebíkovačka při lištování?

Neodmyslitelnou součástí montáže soklových lišt nalepením je hřebíkovačka na tenké hřebíčky bez hlavičky. V podstatě hřebíkovačka při montáži obvodových lišt slouží jako dočasné zafixování soklu v požadované poloze, a to dokud nezatvrdne, respektive nevyschne montážní lepidlo. Při samotné montáži se vám budou lišty určitě nadzvedávat nad úroveň podlahy a bude tak vznikat nevzhledná mezera.

Pokud si ale soklovou lištu řádně přitlačíte k podlaze směrem dolů a následně ji zafixujte nastřeleným hřebíčkem, máte vyhráno. Lišta bude upevněná do požadované polohy a nebude mít tendenci vracet se směrem vzhůru.

Zvládnete lištování svépomocí?

Jste-li alespoň trochu zručný kutil a máte patřičné vybavení pro montáž soklových lišt, tak se domnívám, že montáž dopadne úspěšně. Při montáži soklových lišt však musíte mít smysl pro detail, jelikož každá nedořešená drobnost se negativně podepíše na konečném vzhledu a designu vašeho díla.

Každopádně, pokud se na instalaci cítíte, držím vám palce, ať to dopadne co nejlépe!

Milan Šoška - opodlahach.sk

 

Napsat komentář