Levná a odolná podlaha? Zkuste OSB desky!

Levná a odolná podlaha? Zkuste OSB desky!

Chcete levnou, ale zároveň i zajímavou podlahu – třeba do ložnice, pracovny, či do dětského pokoje?

Pak to zkuste trochu netradičně, s využitím OSB desek jako finální vrstvy.

Nejen v rodinném domě, ale i na chatě nebo na chalupě vynikne přírodní dřevo OSB desek.

Podlaha bude neokoukaná, zkrátka taková, jakou na rozdíl od stále běžnějších plovoucích podlah rozhodně nemá každý.

Zkuste se zaměřit na dřevoštěpkové, tedy OSB desky

Znáte je spíše ze stavebního bednění například pod střechou a celkově jako základní materiál moderních dřevostaveb. Ale vyrábějí se také takové typy desek, které jsou vhodné k vytvoření podlahy. Taková původně ryze funkční deska se pak může, po správné instalaci, stát naprosto famózní podlahou. Záleží ale na správném výběru typu a zejména tloušťky desek a jejich dotažené povrchové úpravě.

OSB desky jsou typické svými cikcak položenými velkými hoblinami, které vytvářejí naprosto originální obrazce, působí plasticky a to hlavně díky jejich lehce odlišným odstínům.

OSB desky jsou vysoce stabilní

Jsou to vlastně pod silným tlakem lisované dřevoštěpkové dílce, které si ale ponechávají mechanické a designové vlastnosti dřeva, a to bez vykazování jeho defektů, jako jsou například různé vady ve formě suků nebo prasklin. Základem těchto desek jsou borovicové štěpky - velké a ploché hobliny, o délce až 10 cm, ve třech vrstvách orientovaných kolmo na sebe, což dodává deskám vysokou pevnost a také pružnost. Jednotlivé vrstvy jsou propojeny a zafixovány vodovzdorným lepidlem ze syntetických pryskyřic.

OSB desky vznikly původně v USA před cca padesáti lety, a to jako alternativa ostatních materiálů používaných při provádění dřevostaveb, jakým je například vrstvená překližka.

Mezi největší výhody podlahy z OSB desek patří cenová nenáročnost, vysoká pružnost, pevnost a odolnost. OSB desky mají též velmi dobrý tepelný odpor, podlaha tedy bude příjemná při chození naboso. A v neposlední řadě působí teple i na pohled.

OSB desky se velmi dobře formátují (řežou)

Nejlépe se vám bude pracovat s menšími formáty, ideálně s pero-drážkovým spojem. Povrchovou úpravu si můžete vybrat podobně jako u podlah z dřevěného masivu; desky můžete i namořit a až poté natírat voskovým olejem či lakovat.

 

  1. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, OSB desky můžete položit plovoucím způsobem na pružnou podložku. Předpokladem je ale použití desek 4PD a nejlépe broušených. Patrik Hyka

  2. Stepan

    Dobry den, rad bych pouzil osb desky jako finalni krytinu na betonove podlaze. Je mozne desky k betonu prilepit, nebo se musi nejak sroubovat. Dekuji za odpoved. Stepan Bohacek

Napsat komentář