Jakou podlahu zvolit do nejvíce zatěžovaných místností?

Jakou podlahu zvolit do nejvíce zatěžovaných místností?

Podlahy jsou bezesporu takovou součástí vybavení domu, na kterou je kladena největší zátěž.

Žádná podlaha nevydrží na věky, ale jsou i takové, které vydrží díky své vysoké odolnosti mnohé.

Pokud tedy investujete do kvalitní podlahy, vydrží vám klidně dalších 50 let.

To však neznamená, že ji nebudete muset průběžně udržovat, nebo dokonce renovovat. Pouze tak se vyhnete nutnosti celé její výměny. Některé místnosti v domě jsou namáhány více, jiné méně a některým malým katastrofám se vyhnete jen stěží. To platí především o kuchyni či vstupní hale. Dnes se tedy společně podíváme na podlahy v nejvíce zatěžovaných místnostech. 

Vstupní hala a předsíň – odolnost prvního řádu
Jde o místnost, kam většina členů rodiny i návštěv vstupuje v obuvi. Hrozí zde nejen ušpinění od bláta, ale například i odření podlahy od kamínků. V zimním období navíc přijde podlaha do styku i se solí, která ulpí na obuvi. Zde je tedy vhodné zvolit podlahu, které nebude vadit častější vytírání a bude disponovat vysokou odolností. Nejen kvalita a odolnost jsou pro výběr podlahy do předsíně důležité. Je to také první věc, kterou uvidí každý, kdo vejde do bytu, a měla by tedy být i velmi estetická.

Pokud si myslíte, že taková podlaha neexistuje, tak se mýlíte.

Pevná, odolná, hezká, nestárnoucí a nadčasová je například podlaha z kamene, ale i stará dobrá keramická dlažba. Kámen možná působí studeně a je pravda, že se, pokud je ve větší síle, dlouho zahřívá. Ale na stranu druhou vydrží teplý ještě dlouho poté, co vypnete podlahové topení. Tato jeho vlastnost akumulovat teplo je výborná například v energeticky úsporných domech. Pokud jste ale příznivci spíše měkčích, na chůzi příjemnějších materiálů, budete asi volit mezi vinylovou nebo laminátovou podlahou, které, při dobře zvolené třídě zátěže, taktéž vynikají svou trvanlivostí.

Kuchyň – odolnost druhého řádu 
Ihned po vstupní hale je to kuchyň, která je velmi frekventovaná a náchylná na různé nehody. Rozlitá voda, upadnutí nádobí na podlahu a podobně. Kuchyň rovněž vyžaduje častější úklid a vytírání podlahy než například obývací pokoj. Mezi další kritéria výběru podlahové krytiny do kuchyně patří její protiskluznost.

Pokud jde o hygienu, nevhodné jsou spáry a hrubé materiály, na kterých se mohou usazovat nečistoty, a jejich údržba je tak celkově obtížná.

Z přírodních materiálů je vhodný například korek s několika vrstvami laku, který zabrání vsakování vody. Z umělých materiálů to mohou být opět například vinylové podlahy. Jsou moderní, nejsou extrémně finančně náročné, a hlavně jsou poměrně snadno opravitelné.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Gabriela Kortová – portál Podlahy.com

  1. Katka

    do předsíně jedině dlažbu!

Napsat komentář