Jakou barvu podlahy?

Jakou barvu podlahy?

Pokud se zrovna zabýváte výběrem podlahy, jistě zvažujete nejen její praktické stránky, ale také estetičnost.

Konečný výsledek se tak nejvíce projeví v designu a působení samotného interiéru, ale správný výběr barvy podlahy jej může například i opticky zvětšit.

Jak postupovat při výběru podlahy, když potřebujeme zvětšit prostor?

Při zařizování menší místnosti vybírejte světlé barvy podlahy. Ty opticky prostor zvětší, provzdušní jej a prosvětlí. Místnost tak bude působit čistým, světlým a klidným dojmem. Světlé barvy vám zaručí nadčasovost a mnohdy snazší kombinaci s následným výběrem nábytku a doplňků. Toto se týká i samotné výmalby. Pokud volíme na stěny bílé vymalování, opět tím dodáte prostoru na světle.

Další možností, jak můžete opticky zvětšit prostor je volba vhodného vzoru podlahy. V případě, že se vám líbí dlažba, hledejte světlý dekor ve velkém formátu. Ten zaručí rozšíření prostoru do stran. Dlažba nebo její zdařilé imitace v laminátových či vinylových podlahách však mohou působit chladným dojmem. Chcete-li se v místnosti cítit příjemně, hledejte podlahu v teplém a přírodním odstínu.

Pokud potřebujete prostor naopak prodloužit, vybírejte z delších formátů lamel dřeva či dlažby a směr pokládky nechte vyniknout po směru delší strany místnosti. U dlouhých formátů dřeva navíc docílíte masívního efektu prken, které ještě umocní přiznané celoobvodové zkosené hrany. U podlah s pouze podélnými přiznanými zkosenými hranami vytvoříte dojem takříkajíc nekonečných prken.

Neméně důležitá je volba soklových lišt. Ty plní funkci detailního začištění podlahy a zejména chrání obvodové zdi. Soklové lišty volené ve stejné barvě podlahy jsou ideálním řešením. Vytvoříte tak dojem, kdy plocha podlahy působí vetší. Naopak obvodové lišty požadované v barvě výmalby místnost opticky zmenší.

Pokud se vám nepodaří soklové lišty vybrat v barvě podlahy, rozhodně z nabídky vybírejte o odstín světlejší. Tmavší barva lišt tak upozorní na orámování místnosti a tím ji také zmenší.

Jak zútulnit prostor?

Dnešní tolik populární novostavby disponují velkým prostorem, kdy obývací pokoj, kuchyně a jídelna jsou vyprojektovány v jeden celek. Je to logické, rodina tráví společné chvíle a nikdo ze členů není oddělen.  Velký prostor ale bude potřebovat citlivé zacházení. Je třeba si v prvopočátku rozmyslet, kolik světla vstupuje do místnosti, jak dalece bude zastavěna a jakou atmosféru v ní očekáváme.

Chcete-li velkou plochu zútulnit i s minimem nábytku, pomohou vám barvy.  Prvky interiéru jako jsou kuchyňská linka a sedačka vnímejte jako solitéry.  Valéry teplejších a tmavších barev na stěnách pak dokonají své. Pokud si přejete docílit luxusního dojmu, správnou volbou budou podlahy v tmavých zemitých tonech, které nechají vyniknout nábytek. Stylový dojem zase utvoříte výrazným kontrastem nábytku vůči podlaze. Je třeba věnovat pozornost, zda nechat dominovat podlahu a ostatní stojící prvky paradoxně uklidnit nebo právě naopak. Podstatou je vždy určitá harmonie.

Jak sladit podlahy s nábytkem?

Určitě nechcete, aby vám podlaha splynula s nábytkem. Toho se vyvarujete, když podlaha či vybavení bude vůči sobě alespoň v nějakém kontrastu. Bohatě postačí například rozdíl dvou odstínů. V případě, že u podlah, nábytku a dveří zvolíte stejnou barvu a druh dřeva, vše co stojí, se vám utopí v podlaze. Nesnažte se ladit vše do jednoho tonu, dočkáte se pouze mdlé fádnosti bez špetky fantazie.

Kombinací například tmavé ořechové podlahy spolu s přírodním neutrálním dubem docílíte zajímavého elegantního efektu. Podobně můžete pracovat s transparentními barvami, vybavení či podlahu pak jednoduše zklidníte. Opět zde hraje roli určitá harmonie. 

Barvy v interiéru spoluvytváří vaši náladu! 

Použité barvy v bydlení tvoří estetický dojem interiéru, zároveň však působí také na naši psychiku. Pocit tepla, útulna a optimismu navodí odstíny žluté, okrové nebo béžové barvy. Tmavé teplé tony hnědé barvy působí luxusně a evokují spojení se zemí, proto působí oním zemitým dojmem.

Velkým trendem poslední doby jsou odstíny bílé, stříbrné a šedé. Utváří moderní až funkcionalistický design. Abychom se vyvarovali sterilního prostředí, je možné je kombinovat s výraznými barvami jako je červená, vínová nebo fialová.

Výrazné barvy jako je právě zmiňovaná červená, evokuje vášeň a emoce. Je teplá, zároveň také agresivní a je třeba s ní pracovat obezřetně. Velmi vkusně ladí s teplou hnědou, která ji dokáže lehce utlumit. Moderní interiér naopak vyvolá kombinace červené případně rudé barvy se šedou. Teplé odstíny šedé jsou velmi neotřelé a velmi dobře se snáší s ostatními barvami. 

Samozřejmě každý z nás má jinak citlivé oko a vnímá barvy po svém. Nepsané pravidlo říká, volte barvy tak, aby se vám líbily. Váš interiér vás bude prezentovat. 

Klára Částová - portál Podlahy.com

Fotografie v článku: archiv firmy Weitzer Parkett

 

  1. Igor Hnizdo

    To se teda mas. A co dal? Napis HOmE? :))

  2. Michaela

    Byteček mám malý, laděný do světlých tonů. Nábytek bílý a doplňky barevné. Každá návštěva chválí

Napsat komentář