Jak položit plovoucí podlahu? Aneb návod krok za krokem

Jak položit plovoucí podlahu? Aneb návod krok za krokem

Plovoucí podlaha je nadčasová, kvalitní a vyrábí se z přírodních materiálů nebo je imituje. Pokud jste si tuto podlahu pořídili, budete stát před otázkou, zda ji položíte svépomocí nebo si na to pozvete odbornou firmu. Jestliže jste zvolili první způsob, poradíme vám, jak správně instalovat plovoucí podlahu. Bez jakých pomůcek se neobejdete?

Nářadí potřebné pro pokládku podlahy

Plovoucí podlaha se nepřipevňuje k podkladu, tzn., že volně plave. Jednotlivé dílce se spojují lepením nebo zámkovými spoji pomocí click systému. Plovoucím způsobem se pokládají dřevěné, vinylové, laminátové a korkové podlahy. K jejich pokládce budete potřebovat nástroje a nářadí: kotoučovou pilku, kladívko, dotahovací hák, distanční klínky, tužku a pravítko. Nezapomeňte mít dostatek dílců vaší nové podlahy a podložku, která je však mnohdy součástí plovoucí podlahy.

1. krok: příprava místnosti a podkladu

Pokládku podlahy provádějte v místnosti o teplotě 18 až 22 stupňů a o vlhkosti 50 až 60 procent. Díky těmto podmínkám předejdete tvorbě spár a případnému vrzání podlahy. Nejprve si připravte podlahu a nechte ji v místnosti v neotevřeném balíku alespoň dva dny. Tím se podlaha aklimatizuje na podmínky v místnosti. Dále se zaměřte na samotný podklad, který by měl být rovný a suchý. U podkladu s nerovnostmi vyššími než 2 mm proveďte vyrovnání povrchu samonivelační hmotou. Zbytky nečistot vyluxujte nebo zameťte.

2. krok: podkladová vrstva

Pod plovoucí podlahu nezapomeňte dát podkladovou vrstvu z pěnové fólie, která tlumí kročejový hluk, pruží a dorovná menší nerovnosti. Tato fólie by měla mít po stranách přesah 20 cm. Jednotlivé spoje k sobě přilepte. Dále je na řadě samotné položení podlahové krytiny. Pokládejte ji zleva doprava a nezapomeňte na dilatační spáru u zdi, která by měla mít 10 až 15 mm. Podlaha tak může pracovat a nebude docházet k její deformaci. S dodržením vzdálenosti podlahy ode zdi vám pomohou distanční klínky.

 

3. krok: pokládka první řady

Nejprve položte první řadu podlahy. Ořízněte zámky z dílců na jedné straně a položte je oříznutou stranou ke stěně. Začínejte z levého rohu. Postupně spojujte jednotlivé díly tím způsobem, že lamelu lehce nadzdvihnete, nasadíte do zámku a položíte. V případě potřeby doklepněte lamely kladívkem, abyste předešli vzniku spár.


4. krok: pokládka druhé řady

Další řady se skládají stejně jako cihly. U druhé řady začněte s položením lamely o poloviční délce. Jednotlivé lamely nasaďte na první řadu v mírném záklonu a zacvakněte. Opět můžete lamelu doklepnout kladívkem. Použijte ale dřívko, abyste nedošlo k poškození lamely. Na konci řady seřízněte lamelu do vhodné délky a dotáhněte speciálním hákem. Ten vsunete do spáry na konci řady.

 

5. krok: pokládka poslední řady 

Nakonec položte poslední řadu. V této fázi bude nutné, abyste každou lamelu správně ořízli podélně i napříč a položili k poslední lamele. Využijte opět dotahovací hák pro snadnější instalaci. V posledním kroku odstraňte klínky u stěn a upevněte podlahové lišty – ne však pevně k podlaze.

Laminátové podlahy EGGER PRO Laminát 

Jestliže stále nejste rozhodnuti, jaký typ plovoucí podlahy zvolíte, doporučujeme vám výrobce EGGER a jeho kolekci PRO Laminát. Zakoupíte ji za příznivou cenu a v imitaci dřeva, mramoru, korku, kamene a kovu. Na výběr máte z klasického formátu lamel CLASSIC, štíhlého formátu dřevěných parket MEDIUM, dlouhého formátu lamel LONG, velkého formátu KINGSIZE nebo širokého formátu palubek LARGE.

 

Více na: https://www.supellex.cz/zamkove-vinylove-podlahy-a-jejich-pokladka

Napsat komentář