Jak odstranit vrzání dřevěných parket?

Jak odstranit vrzání dřevěných parket?

Přijdete někdy domů pozdě v noci a chcete potichu projít do své postele, ale podlaha vás prozradí nepříjemným vrzáním?

Leze vám už toto vrzání na nervy a nevíte co s ním? Možná mám pro vás pár tipů.

Nejdříve je důležité si říci co vlastně vrzání podlahy způsobuje, resp. co to vlastně je.

Dřevo jako přírodní materiál i po letech neustále pracuje. Reaguje tak na teplotní či vlhkostní změny ve svém okolí. Dřevo ale bohužel reaguje změnou svého objemu.

Dřevěná podlaha se nám při větší vlhkosti roztahuje, a naopak při podsušeném vzduchu, například v topné sezóně se smršťuje.

A takto si dřevo běhá nahoru a dolů, podle toho v jaké vlhkostní fázi se nachází prostor ve kterém je například dřevěná podlaha položená. V letní sezóně se nám podlaha většinou roztahuje a v topné sezóně opět smršťuje.

Po čas tohoto procesu se nám může stát, že se některé parkety nebo jejich část uvolní z lepidlového lůžka a drží je pohromadě už jen jejich péro a drážka. No a když si na takové uvolněné místo  stoupnete celou svou váhou, častokrát se ozve hlasité a nepříjemné vrznutí. Není to nic jiného, než tření dřeva o dřevo.

A teď je tu otázka, co s tím?

Jeden tip jsem našel na zahraničních webových stránkách, ale musím se přiznat, že vyzkoušený jej nemám, ale i přesto se o něj s vámi podělím. Postup je následovný.

Musíme si specifikovat místo, ze kterého vrzání podlahy pochází, tedy najít přesně ty parkety, které o sebe vrzají. Spoj těchto parket je potřeba přesypat nebo do něj vtlačit grafitový prášek. Následně musíme toto místo překrýt nějakým hadrem či starou utěrkou. Poté se doporučuje na toto místo vstoupit celou svou váhou a místo opět uvolnit. To je potřeba opakovat několikrát za sebou, aby grafitový prášek pronikl hluboko do spoje a promazal jej tak. Na závěr sundáte utěrku z podlahy a místo setřete vlhkým hadrem.

Prý to pomáhá vrzání dřevěné podlahy úplně odstranit, anebo ho přinejmenším podstatně minimalizuje.

Jak jsem již napsal, tento postup osobně vyzkoušený nemám, ale budu rád, když jej někdo vyzkouší a dá mi v komentářích vědět jestli funguje nebo ne. Abych řekl pravdu, tak mne toto popsané řešení nikdy nenapadlo.

Druhý tip už vyzkoušený mám.

Spočívá v tom, že uvolněné parkety jednoduše podlepíte. Ptáte se jak? Jednoduše. Najdete si uvolněné parkety a v jejich středu parketu provrtáte asi 4 mm vrtákem. Následně přes tento otvor v podlaze vstříknete řídké polyuretanové lepidlo pod parketu. Polyuretan schne vlhkostí a při tomto schnutí mění svůj objem, roztahuje se. To způsobí, že se vzduchová mezera vyplní a parketa se tak přilepí k podkladu. Je dobré, toto místo nakonec ještě alespoň na 12 hodin zatěžkat. 

Přilepená podlaha tak už nevytváří třecí sílu o sousední parketu a podlaha přestane vrzat. Vyvrtanou dírku do podlahy na závěr po vytvrdnutí lepidla vytmelíme akrylovým tmelem anebo voskem v odstínu parket.

Doufám, že jsem některým z vás poradil jak příště přijít domů pozdě v noci tak, aby vás vaše podlaha neprozradila:).

Dřevěné podlahy v akci najdete zde

Milan Šoška - opodlahach.sk

 1. Vlastimil Hejl

  Grafitový prášek jsem zkoušel a na parketách zůstávají našedlé povlaky, které se téměř nedají umýt. Vlhký hadr, jak všude píšou, v podstatě nepomáhá.

 2. Michal

  Místo, kde jsme aplikovali polyuretanové lepidlo , je proschlé za 3 hodiny. Pokud jsme jej před tím nepatrně zvlhčili, lepidlo nabude na objemu a lépe vyplní uvolněný prostor v parketách. S tim ,, vlhčením,, ale opatrně, ať se vám parkety nezvednou!

 3. richard

  Diky!!!!

 4. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, použít můžete například konstrukční PU lepidlo v kartuši. http://www.denbraven.cz/polyuretanova-lepidla-a-tmely/0618-konstrukcni-pu-lepidlo-50-cz72.html
  S pozdravem, Patrik Hyka

 5. richard

  jake polyuretove lepidlo konkretne?
  diky!

 6. nobody

  také prý pomáhá impregnovat,lněný olej atd..

Napsat komentář