Interiérové podlahy z termodřeva

Interiérové podlahy z termodřeva

Odolné dřevěné podlahy do interiéru je možné pořídit za rozumnou cenu a nemusíte se rozhlížet jen v luxusních či exotických podlahovinách.

Ten kdo shání do svého interiéru odolnou dřevěnou podlahu, se už určitě setkal s nabídkou exotických dřevěných podlah.

Jenomže tyto podlahy nejsou jen velmi hezké a opravdu odolné, právě z důvodu svého původu. Exotické dřeviny patří mezi nejtvrdší na zemi. Kromě toho mají také jednu “negativní” vlastnost, jsou vcelku drahé a to je právě tím, odkud pocházejí. O tomto jsme již psali v našem seriálu o exotických podlahách.

Dnešní článek je o tom, že se tato problematika dá řešit i jinak a s požadovaným výsledkem.

Naše, neboli evropské dřevo je také hezké a kvalitní, ale bohužel z důvodu našeho mírného pásma obsahuje více vody a hlavně ji umí kromě toho i zpětně absorbovat. Proto je obecně problém s tímto dřevem ve smyslu podlah v místech s vyšší vlhkostí a v exteriérech bez pořádné úpravy.

Nicméně tento fakt někomu vrtal tak dlouho v hlavě, až našel řešení. Jak získat z evropského dřeva vlastnosti blížící se exotickým dřevinám ve smyslu odolnosti vůči vlhkosti? Ohledně tvrdosti se i u nás dají sehnat dostatečné dřeviny. Problémem je tedy absorpce vody a pučení či sesychání dřeva.

Řešením není žádné napouštění chemikáliemi, nebo jinými ochrannými prostředky, ale speciální zahřívání evropského, tvrdého dřeva na poměrně vysokou teplotu nad 200 °C a to pod dobu jednoho až několika dní. Vše probíhá ve speciálních sušících komorách a celkový výsledek je ovlivněn jak druhem evropského dřeva, tak i délkou pobytu v sušící komoře při vysoké teplotě.

Délka pobytu v komoře a druh dřeva, společně s teplotou ovlivní i konečný, barevný odstín dřeva.

Tímto na první pohled jednoduchým procesem je docíleno změny v chemické struktuře dřeva. Je takto dosaženo snížení absorpce vody až o 3/4 oproti tepelně neošetřenému dřevu. Stejné je to pučením či sesycháním dřeva. Rozměrové změny jsou tak po tomto ošetření na polovičních hodnotách.

Termodřevo nabízí ještě navíc lepší hodnoty z pohledu tepelně izolačního, což je způsobeno změnou chemické struktury hmoty při procesu zahřívání. Podlaha z termodřeva má velmi dobré protiskluzné vlastnosti a lze ji při povrchovém poškození velmi dobře renovovat.

Dostáváme se k tomu, že máme cenově dostupnou evropskou podlahu s odolností blížící se exotickým dřevinám. Jedná se o poměrně stabilní dřevo a toto se dá použít do vlhkých prostor. Navíc získává termicky ošetřené dřevo kromě delší životnosti i tmavší exotické odstíny. Rozdílem zůstává pořizovací cena, která je oproti exotické podlaze poměrně příznivější.

Evropská dřevěná podlaha, která je tepelně ošetřena se tak stává hygienickou dřevěnou podlahou.

Nejdříve se začalo termodřevo používat díky tepelné úpravě a tím získaným vlastnostem pro tvorbu dřevěných teras a obkladů objektů i jako záklop provětrávaných fasád. Nyní je toto dřevo používáno i pro interiérové podlahy a jak je již výše psáno, podlaha z termodřeva velmi dobře odolává vlhkosti a tepelným i vlhkostním výkyvům v interiérech. Takto upravená podlahová krytina je vhodná i pro podlahové vytápění.

Navíc je známo, že podlahy z termodřeva nevyžadují žádné další úpravy. Prostě se jen namontují, lamely podlahy z termodřeva je možné spojovat pomocí nalisované polyuretanové mezery. Tento způsob spoje lamel nabízí velmi dobré dýchání dřeva a navíc tento spoj podtrhne exotický vzhled podlahové plochy.

Termopodahy se mohou aplikovat do vlhkých prostor a je možné je celoplošně lepit jak na cementový potěr, tak i například na dlažbu. Jen je třeba zajistit požadovanou rovinatost podkladní plochy. Celoplošně lepené lamely termodřeva jsou spojovány systémem pero a drážka.

Jako každá podlahová krytina má i termodřevo svá specifika a potřeby z hlediska užívání a pokládky, proto je třeba si dobře vybrat jak dodavatele, tak i realizační firmu.

Podlaha z termodřeva je poměrně slušnou modifikací exotické dřevěné podlahy, jen je třeba si dobře vybrat a nechat si deklarovat vlastnosti termopodlahy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář