Interiérová schodiště: Čím mohou překvapit?

Interiérová schodiště: Čím mohou překvapit?

Střechy, okna, dveře, podlahy a schodiště...

To vše dělá příbytek příbytkem.

Pokud by jen jediný z těchto elementů chyběl, na stavebnici zvanou dům bychom hleděli s velkými rozpaky. Navzdory nejednomu extravagantnímu vzhledu architektury se však stále jedná o funkční dílo. Pojďme si přiblížit v rámci stavitelství schodiště.

 

Nosná konstrukce

Tentokrát se z podlahy přeneseme o něco výše ke schodišti nebo chcete-li na schodiště. V budovách se pohybujeme nejen v horizontálním směru, ale i ve vertikálním. V současnosti k tomuto účelu slouží především výtahy, ale nevyhnutelná jsou samozřejmě i schodiště, bez kterých se jednoduše neobejde žádná z budov.

Schodiště mohou mít různé konstrukce, nejčastěji bývají řešená z ocele anebo ze železobetonu. Zejména v menších budovách jsou zhotovená ze dřeva.

Ozdoba interiéru

Nášlapné plochy schodišťových stupňů je možné volit z nejrůznějších materiálů. To záleží především na funkci konkrétní budovy a zejména pak na úrovni požadované reprezentace. Komunikačním prostorům je možné v tomto případě připsat nemalou úlohu, vždyť v interiéru si jich všimneme jako první.

U schodišťových stupňů se setkáváme s běžným dílensky zpracovaným dřevem s neodmyslitelnou finální povrchovou úpravou, se vzácnými cizokrajnými dřevinami a dále také až výtvarně zpracovanými ocelovými stupni, pokovovanými některým z ušlechtilých kovů.

Hlavní slovo mají tvůrci

V nákupních centrech se s oblibou používají stupně z bezpečnostního skla s velkou nosností a odolností proti poškození. U velkých reprezentativních budov a u budov, kde se předpokládá velký pohyb lidí nevyhnutelně spojený s požadavkem dlouhé životnosti, se nejvíce používá kamenný obklad stupnic, a to od mramoru až po žulu.

O výsledné volbě schodiště většinou rozhoduje investor, ale je ku prospěchu věci, pokud do svých představ nechá zasáhnout architekta stavby.

Rampy, monumenty

Osobitou kapitolou jsou jednoznačně rampy. Jako komunikační prostředek se používají spíše výjimečně, jelikož se dají využít jen v poměrně plošně rozsáhlých stavbách, kde možné udržet přijatelný sklon pro uživatele. Ještě osobitější kapitolou jsou venkovní monumentální schodiště před historickými budovami. Ty dokáží podpořit a zvýraznit jejich skvostnou architekturu a často tak dotvářejí nezapomenutelnou kompozici v souladu s hlavní budovou.

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

 

  1. Lenka Kalivodová

    Souhlasím, to modré je skvostné.

  2. Karolina

    to modre je uzasne!!!

Napsat komentář