Hlučná podlaha v horním patře vyřešená podhledem

Hlučná podlaha v horním patře vyřešená podhledem

Trápí vás nadměrný hluk z horního patra vašeho domu, nebo v bytovém domě shora od sousedů?

Nemůžete zasahovat do podlahy v horním patře? Nedokážete se domluvit se sousedem na řešení jeho hlučné podlahy?

To vůbec nevadí, máme pro vás řešení v podobě instalace akustického podhledu. Tento sice sníží částečně váš strop a tím světlou výšku místnosti, ale nabídne vám za to zajímavé možnosti podhledu. Například zápustná světla, vedení elektroinstalace a dalších sítí. Nebo zakrytí starého, nerovného stropu, včetně řešení protipožární bezpečnosti.

Podhledy jsou často používány při rekonstrukcích jako levné a snadné řešení jak akustiky, tak i vzhledu a možností dalších instalací elektrických rozvodů atd.

Tento článek sice není přímo o podlahách, ale píšeme ho v návaznosti na časté dotazy kolem hlučné podlahy v místnosti pod kterou bydlíte a rekonstrukce dotčené podlahy z nějakého důvodu není možná.

Začneme tím, že si ujasníme definici hluku. Je to nežádoucí, otravný jev, který vadí zejména v období, kdy hodláte odpočívat. Mnozí namítnou, že vědí co hluk je, ale ono to není tak jednoznačné. Hluk je měřen v jednotkách “dB” Decibelech. Hluk se dělí na prostorový a strukturální. Prostorový se šíří prostorem a strukturální, kročejový se šíří konstrukcemi. 

Zdroj Youtube.com: ISOVER CZ

Jakmile dosáhne hodnota hluku 130 dB (např. výstřel z pistole), tak se jedná o tzv. bolest z hluku a to už je hranice, kdy hluk začíná organismu značně škodit. Běžně se pohybujeme v hluku o rozmezí 30-90 dB. Přičemž zmíněných 90 dB už je pro nás opravdu nepříjemných, značně rušivých. Dlouhodobý pobyt v tomto hluku je zdraví škodlivý.

Při běžné debatě dvou a více lidí dosahuje hladina hluku v místnosti kolem 50-60 dB a pokud je špatně řešená akustika podlahy a nejen jí, tak hluk velmi snadno proniká do ostatních místností včetně spodních pater objektu.

Pokud pronikající hluk z horního patra nelze řešit ošetřením akustiky podlahy nahoře, můžeme si pomoci v naší místnosti realizací akustického podhledu. Akustický podhled je nenosná konstrukce, která se dá vytvořit pomocí sádrokartonového systému, nebo můžeme použít OSB desky.

Dnešní moderní doba nabízí modré sádrokartonové akustické desky, které zvyšují účinnost akustiky v případě použití do sádrokartonové konstrukce. Tím pádem bez ohledu na použití akustické izolace do podhledu doporučujeme sádrokartonový systém.

Akustický podhled vytvoříme pomocí sádrokartonových profilů, uchytíme ho do stropu místnosti a také do okolních stěn. Následně je před záklopem prostor mezi stropem a budoucím záklopem z desek SDK vyplněn kvalitní akustickou vatou. Platí pravidlo, čím větší objemová hmotnost akustické vaty, tím lepší akustické vlastnosti.

Takto vyřešíme a značně ponížíme šíření prostorového hluku z horní místnosti do vašeho prostoru. Akustickým podhledem dokážeme částečně řešit i kročejový, strukturální hluk, který se šíří konstrukcemi v podobě chvění. Myslí se tím dupání po podlaze, pády předmětů atd.

Hluk je otravný jev a může nám značně znepříjemnit bydlení, a pokud nelze zasahovat do konstrukce podlahy, tak je akustický podhled velmi dobrým řešením.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Lada

    Zrovna tohle ted resim. Dam na vase rady! :-) Diky. l.

Napsat komentář