Co dělat, když podlaha klouže?

Co dělat, když podlaha klouže?

Podlaha, která klouže je velmi nebezpečná, proto je nutné tento problém vyřešit. 

Nebezpečné pády po uklouznutí ať už na suché či mokré, nebo v případě průmyslových podlah mastné podlaze, mohou mít někdy až fatální následky. 

Velmi často se tento problém týká výrobních provozů, nebo veřejných budov, obchodních center, nemocnic, také sportovních areálů. Nicméně se může tento problém dostavit i k vám domů. Týká se to zejména těchto domácích provozů: kuchyně, sprcha, celkově koupelna, okolí bazénů.

Zvýšení těchto rizik nastává zejména v zimním období, nebo když prší. Obecně voda a vlhkost na spoustu podlahových ploch působí lubrikačně

Protiskluzové nátěry.
Tyto jsou v
ětšinou aplikovány do průmyslových provozů. Jedná se například o jednosložkové akrylové, vulkanické antiskluzové nátěry. Tyto mohou být čiré či probarvené. Nebo to mohou být dvousložkové polyuretanové multifunkční, či epoxidové protiskluzové nátěry. Tyto nátěry jsou velmi odolné a mohou také obsahovat pevné částice. 

Aplikují se na různé typy podlahových krytin, včetně dřevěných a kovových podlah. V případě dvousložkových protiskluzových nátěrů je možné tyto aplikovat i na zrezlé plochy podlahových částí průmyslových provozů. Jsou vhodné i na venkovní podlahové plochy

Protiskluzové nátěry bývají nanášeny na podlahovou plochu pomocí válečků, štětců či se rozprašují pomocí rozprašovačů. Systém aplikace se může lišit v případě přidané bezpečnostní drtě v nátěru. 

Protiskluzové prostředky.
Tyto jsou aplikov
ány více v domácích prostorách, jedná se většinou o čiré, polymerové prostředky, které velmi dobře fungují na dlažbách. Jedná se o velmi trvalé řešení klouzajících dlaždic, nebo PVC  a i dřevěných podlah. Nejčastěji tyto prostředky pomáhají v koupelnách a kuchyních či bazénových provozech. 

Tyto prostředky nezamezují nadále podlahové krytině dýchat. Jsou bez zápachu a bezpečné pro životní prostředí. Tyto speciální protiskluzové prostředky jsou vysoce odolné vůči otěru a poškrábání, dobře odolávají i slabým kyselinám a UV záření. Aplikace je poměrně jednoduchá, protiskluzový prostředek nanášíme v několika vrstvách na předem umytou a neutralizovanou podlahu. 

Protiskluzové pásky a pásy.
Tyto jsou vhodné zejména na schody, okraje ramp a také do vchodů objektů, kde dochází ke změně nášlapné plochy a lidé si to neuvědomí a můžou tak při přechodu uklouznout, zejména pak při dešti, nebo sněhu. Dále se může jednat o vinylové pásky, které se instalují do koupelen a sprchových koutů, na kraje bazénů a také na sjezdy z ramp. 

Pásy a pásky se velmi snadno instalují, po odmaštění plochy se oddělí od pásu jeho spodní oddělitelná část, která chrání lepivou vrstvu, a pak už jen pás přilepíte na požadované místo. Některé pásky obsahují fotoluminescenční částečky, proužky, které jsou schopny při zbytkovém světle naakumulované světlo použít k velmi jemnému označení nebezpečného místa, kde jsou tyto pásky nainstalovány. 

Protiskluzové spreje.
Tyto speci
ální spreje na bázi epoxidů a akrylů, umožňují aplikaci vně i uvnitř objektů na všechny běžné materiály, jako je beton, ocel a dřevo, nebo hliník a dlažba. Všude tam, kde může dojít k uklouznutí na mokrém podkladu, se dají tyto lokální spreje použít, jsou tedy většinou určeny na menší problematické, rizikové plochy, včetně schodů a ramp. 

Protiskluzová plocha je zde tvořena speciálními zrnky, která jsou oblá, ale vytvoří po aplikaci velmi kvalitní protiskluzovou plochu. Spreje mohou být čiré, nebo v odstínech barevné škály dle nabídky výrobce. Aplikace je pomocí spreje, ve kterém je postřik dodáván. 

Čistící emulze s protiskluzovými účinky.
A samozřejmě jako poslední takový známý systém jsou některé druhy ošetřovacích antiskluzových prostředků. Jedná se o emulze, které nejen že podlahu ošetří ve smyslu vzhledu, lesku, ale zároveň tyto lesklé lakované plochy podlahy ošetří proti skluzu. Jedná se o emulze ředitelné vodou, které se aplikují stejným způsobem, jako se vytírá podlaha. 

Tyto prostředky jsou vhodné na sportovní podlahy, také korkové a parketové podlahy. Stejně tak se dají dobře použít na PVC a linolea, nebo na plochy z přírodního kamene

Toto jsou základní druhy řešení nabízejí praktické ošetření všech možných druhů podlah ve všech možných provozech a domácnostech v případě problému s kluzkou podlahou. 

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Pavel Jégl

    Můžete mi sdělit vhodný protiskluzový vosk nebo leštěnku na dřevěnou podlahu dostupnou na českém trhu?

Napsat komentář