Čištění a údržba vinylové podlahy

Čištění a údržba vinylové podlahy

Mnoho lidí si neuvědomuje, že správnou péčí o svou podlahu značně prodlouží její životnost.

A naopak, nesprávná péče její životnost podstatně zkrátí.

V začátku bych chtěl v první řadě vysvětlit dva pojmy, které mnozí lidé spojují a považují je za jedno a to samé. Myslím tím čištění a údržba podlahy.

Tyto dva pojmy spolu sice souvisí, ale každý znamená něco úplně jiného.

To platí i pro vinylové podlahy. Nebudu zde psát o konkrétních přípravcích nějaké značky a dělat jí reklamu. Chci vás pouze upozornit na vlastnosti přípravků pro údržbu a čištění a informovat vás čeho má docílit přípravek na čištění a přípravek na údržbu. Budete tak vědět, po čem se máte u různých prodejců ptát a pokud budou mít o této problematice alespoň trochu přehled, poradí vám konkrétní výrobek.

Čištění vinylových podlah

Čištění vinylové podlahy znamená, vinylovou podlahu zbavit různých fleků, zaschnuté špíny a nečistot usazených v její samotné struktuře.
Proto musíte sáhnou po přípravku, který je určený na PVC nebo vinylové podlahy, ale co je nejpodstatnější, musí se jednat o ČISTÍCÍ PROSTŘEDEK, teda prostředek, který je přímo určený na odstranění nečistot z povrchu vinylové podlahy.

Většina výrobců kvalitních vinylových podlah má ve svojí nabídce i čistící přípravky, které jsou určeny přímo pro jejich produkty. A já bych vám doporučil je používat, protože jsou vyzkoušené právě na těchto podlahách a máte tedy zaručené, že budou fungovat bez toho, abyste podlahu nějak poškodili.

Nechci v žádném případě konstatovat, že nic jiného nebude fungovat, ale pokud byste použili přípravek od jiné než doporučené značky a nebo dokonce přípravek, který není určený přímo na vinylové nebo PVC podlahy a jednalo by se o něco agresivnějšího, je tu riziko, že narušíte povrchovou vrstvu samotné podlahy.

Další důležitá věc týkající se čištění vinylové podlahy.

Pokud je podlaha čistá, je na ní pouze prach a ne fleky či usazená špína, přípravky vůbec nepoužívejte. Vinylovou podlahu pouze vysajte, anebo se prachu zbavte navlhčeným mopem. Popřípadě setřete podlahu mopem navlhčeným ve vodě v které je naředěný čistící přípravek, ale ne v takovém poměru jaký se udává při silném znečištění.

Poměr může být klidně poloviční a menší. Frekvence čištění vinylové podlahy je daná mírou jejího znečištění. Jinak řečeno, když je špinavá, je třeba ji vyčistit čistícím přípravkem.

Údržba vinylové podlahy

Údržba vinylové podlahy znamená, vytvořit na vrchní nášlapné vrstvě jemný ochranný film, který odpuzuje přilnavost špíny a nečistot. Tento film zároveň zvyšuje otěruvzdornost a v neposlední řadě ve velké míře zlepšuje optiku vinylové podlahy. Z toho vyplývá, že opět musíte sáhnout po přípravku na PVC a vinylové podlahy, ale tentokrát to musí být přípravek na ÚDRŽBU anebo OŠETŘOVÁNÍ. Vinylová podlaha by se měla setřít přípravkem na údržbu či ošetřování cca jednou za měsíc. Taktéž doporučuji používat originální ošetřovací přípravky od výrobce dané podlahy a pokud není k dispozici, sáhněte po přípravku od konkurenční firmy.

A teď to nejdůležitější

Přípravkem na údržbu či ošetřování vinylové vytírejte pouze již vyčištěné podlahy, resp. vinylové podlahy, které jsou zbavené prachu a špíny. Pokud byste na špinavou vinylovou podlahu použili prostředek na údržbu, vytvořil by se na těchto nečistotách již zmíněný ochranný film a tím pádem by vám přípravek všechnu špínu na podlaze tzv. zakonzervoval.Tím byste si značně snížili možnosti dalšího čištění. Určitě si na toto dávejte velký pozor.

Úplně nejlepší je, když si vinylové podlahy ošetříte přípravkem na údržbu ihned po montáži.

Na některých přípravcích je dokonce uvedeno, že při první údržbě je máte aplikovat neředěné a mop by jimi měl být v dostatečné míře nasáknutý, aby přípravek v dostatečné míře zatekl i do spojů vinylové podlahy a vytvořil tak ochranný film nejen na povrchu, ale ochránil i samotné spoje, které se po jeho vyschnutí stávají de facto vodotěsné (platí pouze u celoplošně lepeného vinylu).

Doufám, že jsem vám tímto svým příspěvkem alespoň trochu pomohl k tomu, aby vám vaše podlaha sloužila dlouhé roky a po celou tu dobu byla ve výborné kondici.

Milan Šoška - opodlahach.sk

 1. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, pošlete mi prosím nějakou fotografii poškození podlahy na portal.podlahy@gmail.com

 2. monika

  Dobrý den prosím o radu v podlaze vinylove mame nepatrne čary, čmouhy mirne propadla cim to muze bych podlahu mame cca pul roku

 3. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, můžete použít údržbový prostředek k tomu určený. Je k dostání jak v lesklé, tak i v matné variantě. Patrik Hyka

 4. Jirka

  Vyčistil jsem vinylovou podlahu parním mopem a již není tak lesklá, Lze to nějak opravit tak, aby se opšt leskla?

 5. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den,

  v tomto Vám bohužel neporadíme. Zásadní je, používat pro údržbu pouze prostředky předepsané výrobcem podlahy. Věc řeště spíše s úklidovou službou, která by měla být pro tyto případy pojištěna.

  S pozdravem, Patrik Hyka

 6. Dan

  Mám vinylovou podlahu 4 roky a po 3 letech jsem byl nucen provést renovaci kvůli úklidové službě, která použila na par místech asi nějaký vysoce agresivní přípravek a udělali mi tam pár fleku. Po renovaci ale podlaha nemá zdaleka původní vlastnosti a po 3 měsících je v mnohem horším stavu než byla před renovací. Můžete prosím poradit, kde se stala chyba. Mám světlý termofix z fartry a proti světlu je to momentálně hrůza a děs.

Napsat komentář