Cihlové dlažby - na podlahy i schody

Cihlové dlažby - na podlahy i schody

Měli jste tu čest setkat se s cihlovou dlažbou? Určitě ano, protože pro své vlastnosti a natradiční vzhled je používaná po staletí. 

Využití najde i dnes, jde totiž o velmi zajímavý prvek. Cihlová dlažba, ačkoliv jsou dnes k dispozici dlažby i z jiných surovin, je díky svým kvalitám i lepším vlastnostem stále velmi oblíbená.

Největší předností cihlové dlažby je skutečnost, že se jedná o přírodní materiál, který se dá velmi dobře kombinovat s jinými povrchy. Moderní technologie mu dodávají vlastnosti, díky nimž se dá použít nejen v interiéru i exteriéru. Všeobecný návrat k přírodním materiálům způsobil, že kdysi praktická podlahovina, využívaná především v církevních či hospodářských budovách, později v obytných stavbách na chodbách a půdách, se pozvolna přesunula do moderního bydlení.  Vzhledem k tomu mnoho výrobců obnovilo či rozšířilo výrobu a v nabídce jsou k dispozici nejen tradiční formátové rozměry, ale i různé modifikace. Širší je i škála barevných odstínů.

Na podlahu i parapet

Cihlová dlažba je v současnosti využívaná nejen při rekonstrukcích objektů, ale i v novostavbách. Velmi dobře působí v kombinaci se dřevem, tímto způsobem se dá například členit prostor v místnosti, případně s hliněnými omítkami a takzvanými marockým štukem. Kromě svých vlastností - odolnost a trvanlivost, je již z výroby povrchově ošetřená, případně se dá dodatečně ošetřit proti vlhkosti, díky tomu je pak snazší její údržba, za všech okolností má vysokou estetickou hodnotu.

Mimo jiné může být použitá i na obklad schodů, na okna jako parapet anebo deska stolu v zahradním sezení nebo jen odkládací plocha například ve vstupním prostoru. Cihlovou dlažbu můžete vybírat z průmyslové produkce anebo vyrobenou ručně, případně pokud má zákazník specifické přání, samozřejmě i na zakázku. Dlažba z malých zakázkových dílen je sice určená především na rekonstrukce historických objektů, ale je možné ji zakoupit i do vlastního rodinného domu.

Způsobu výroby také odpovídá o něco vyšší cena, není však nedosažitelná a výsledek jistě stojí za to. Vyrábí se ručním ražením do forem s ruční rustikální povrchovou úpravou. Průmyslově vyráběná dlažba může mít povrch rovněž dříve připravený podle určení - dlaždice s hladkým povrchem jsou častěji využívány v interiéru - nezanáší se a snadněji se čistí, s drsným, protiskluzným povrchem se hodí ven. Některé dlažby mají povrchovou úpravu připomínající staré cihly.

Při pokládce se fantazii meze nekladou 

Ať již ručně nebo průmyslově vyráběná, vždy je tato pálená dlažba výrazným architektonickým prvkem, který ovlivňuje celý prostor. Při kladení se dá využít půdorys a rozměr dlažby na ornament - dlaždice se vyrábějí ve čtvercích, kosočtvercích nebo obdélnících. Velmi žádané jsou rovněž ve tvaru rovnoměrného šestiúhelníku. Ruční výroba navíc nabízí i takzvané barokní cihly či zhotovení atypických cihel na zakázku. Nabídka umožňuje výběr v různých velikostních rozměrech.

Při pokládce je však nutné počítat s tím, že tato podlahovina výrazně navýší úroveň podlahy či povrchu, na který je kladená. Podle místa a účelu použití je možné tuto dlažbu klást takzvaně na sucho do pískového lůžka nebo do malty. Dá se pokládat do různých skladeb, například rybinové, blokové či diagonální, případně na větších plochách do oblouku nebo lze dokonce různé skladby kombinovat.

Dlažby v akci najdete zde

Jana Řimnáčová - portál Podlahy.com

 1. Diblikova

  Nejdou vyčistit od vosku.

 2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den,
  údržba je jako u jakékoliv jiné dlažby - vysávat a stírat vodou. Ale za předpokladu, že cihlovou dlažbu nejdříve opatříte např. hydrofobním nátěrem, tvrdým voskovým olejem apod. (pokud již takto není upravena od výrobce).
  S pozdravem, Patrik Hyka

 3. Jarka

  Krásné a jak je to prosímvás s údržbou takové dlažby??

Napsat komentář