Betonování za nízkých teplot? Ano jde to s přísadou SIKA.

Betonování za nízkých teplot? Ano jde to s přísadou SIKA.

V zimním období byl dříve velký problém s mokrou výstavbou a konkrétně betonování se prakticky nedalo provádět.

Toto je minulostí, jelikož existují přísady do betonů, které zajistí provádění betonářských prací i v zimních, nízkých teplotách.

Klasické betonování lze provádět při teplotách nad a včetně +5°C, pokud teplota klesne pod tuto hodnotu, zastaví se hydratační proces a to je velký problém. V případě nižších teplot se celý proces nejen že zastaví, ale beton se nezvratně poškodí.

Jak vlastně funguje beton a jakou funkci má v betonu cement a voda?
Hydratační proces je reakce, kdy cement smíchaný s vodou reaguje exotermní reakcí a mění se tak na tuhou látku. Při reakci dochází k vyvíjení tepla a toto teplo urychluje tuhnutí betonu. Pokud beton není ošetřen zimní přísadou, zastaví se hydratační proces při teplotě pod +5°C.

Pokud teplota klesne pod bod mrazu, dojde k poškození betonu roztrháním. Je to proto, že voda obsažená v betonu zmrzne a vlivem rozpínání potrhá strukturu betonu. Jedná se o nenávratné a fatální poškození betonu. Výsledkem jsou změny vlastností betonové konstrukce z hlediska pevnosti a dalších očekávaných vlastností, které jinak beton po vyzrání má poskytovat.

Jak působí v celém procesu Sika® Zimní přísada do betonu?
Na první pohled je to vlastně jednoduchý proces, zimní přísada do betonu má zajistit, aby beton ztvrdl dříve, než by v něm zamrzla voda a tím ho nenávratně poškodila. Sika® Zimní přísada do betonu zajistí intenzivní vývoj tepla, tedy urychlí exotermní reakci a tím nedojde k chladnutí betonu a případnému zmrznutí vody.

Sika® Zimní přísada
Jedná se o vysoce účinnou zimní přísadu do betonu, která zajistí vysokou počáteční pevnost betonu. Tato přísada je vhodná zejména pro betonové konstrukce, od kterých se očekává vysoká počáteční pevnost, tedy i betonové podlahové konstrukce.

Sika® Zimní přísada urychluje hydratační proces, zkracuje tím dobu tuhnutí betonu a zvyšuje životnost betonu. Použitím této zimní přísady docílíte vysoce homogenní a hutný beton, snížení smrštění betonu a jeho dotvarování. Sika® Zimní přísada nabízí také lepší povrch betonu, které se pak dají použít i jako pohledové betony.

Sika® Zimní přísada je nabízena v balení 1litr obsahu s dávkovačem a přidává se v poměru 125 ml přísady na 25 kg cementu.

Betonujte i v zimě a získejte s přísadami značky SIKA kvalitní betonovou konstrukci s ještě lepšími vlastnostmi!

Napsat komentář