Dlažba se rosí

Zdravím, nalepil jsem dlažbu z přírodního kamene do domu, jedná se o obytnou místnost většího rozměru s otevřeným krbem. Při prvním zatopení v krbu jsem si nevšiml, ale když se topí a místnost se ohřeje, tak se na podlaze tvoří normálně vlhkost. Sráží se voda. Co s tím?

Dobrý den,
podle toho co tady popisujete, se na dlažbě sráží vlhkost. Jakmile se ohřeje vzduch v místnosti při zatopení, vlhkost se srazí na dlažbě. Nevím, jak máte řešenou tepelnou izolaci v podlaze, zda tam vůbec je. Jestli není pod podlahou ještě například nevytápěný sklep. To vše hraje roli v posouzení situace. Takto to vypadá, že ta dlažba je chladnější nežli vzduch v místnosti a proto se na ní sráží vlhkost, což by ukazovalo na nedostatečné zateplení podlahy. Pokud se to projevuje trvale a nezmizí to ani při delším zatopení, tak je to zřejmě tímto.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Díky za odpověď. Dům je starší a nevím, jak byla řešená podlaha. Jestli byla nějak zateplovaná. Když jsme lepili dlažbu, tak se lepila na beton. Co co je pod ním to nevím. Ta místnost není podsklepená a je částečně zapuštěná v terénu, ale ne celá, jen její zadní část. Dům stojí ve svahu. Myslíte si, že to může být tím, že prochládá podlaha? Co s tím?

Dobrý den,
takto to opravdu vypadá na nedostatečně, nebo vůbec zateplenou podlahu. Pokud je dům ve svahu a více se rosí ta část podlahy, která z něj vystupuje, tak je to skoro jistá chyba v zateplení podlahy. Bohužel se s tímto moc dělat nedá, musela by se sejmout dlažba a pokud, nemáte problém s nedostatkem výšky místnosti, tak na podkladní beton dát tepelnou izolaci. Například podlahovou vatu, nebo polystyren a pak dát opět vrstvu betonu či anhydritu. Nejméně 5-6 cm silnou a proarmovanou kari sítí. Tloušťka tepelné izolace je závislá na druhu tepelné izolace, například polystyren EPS 100 Z bych doporučil ve vašem případě nejméně 8 cm skladbu ve dvou vrstvách, aby se překryly spoje mezi deskami. Pokud použijete Styrotherm Plus 100, který má o dost lepší lambdu (součinitel tepelné vodivosti), tak můžete použít řádově o 2-3 cm menší celkovou skladbu. V případě použití podlahové vaty je to stejné, sledujte lambdu. Čím nižší hodnota, tím lepší zateplení. Také můžete použít extrudovaný polystyren, ale tam moc rozdíly v lambdě nejsou, je ale lepší ohledně odolnosti v tlaku, vodě a zemině. Nezapomeňte kolem stěn dokola umístit Mirelon okrajové pásky, které odizolují podlahu od stěn objektu. Je to kvůli kročejovému hluku.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com