Prkenné podlahy, nebo lamely?

Dobrý den, řeším dilema, chci dřevěnou podlahu, ale nevím jestli je lepší udělat ji z masivních prken, nebo koupit klasické dřevěné lamely jako je plovoučka. Díky za rady.

Dobrý den.

Předpokládám, že se rozhodujete mezi klasickou dřevěnou masivni podlahou a dřevěnou podlahou vrstvenou (plovouci, lamelovou apod.). Zásadní rozdíl, z technickeho hlediska je ten, že vrstvená podlaha má specifickou konstrukci, která podstatně eliminuje "pracovaní" dřeva. K tomu dochází vlivem změny vlhkosti a teploty, v prostoru ve kterém je podlaha namontována.
Díky tomuto vrstvení a zvláště pak funkci protitahu (spodní vrstva), nedochází u této podlahy k nadměrné tvorbě spár.
Pokud jde o finanční hledisko, vrstvené podlahy jsou většinou, oproti masivním podlahám, cenově výhodnější. Zpravidla mají totiž vrchní "ušlechtilejší" užitnou vrstvu v síle zhruba 3-4mm a zbylá část konstrukce, je vyrobena z levnější měkké dřeviny.
Tím samozřejmě netvrdím, že vrstvené podlahy mají pouze výhody. Nevýhodou je u nich, oproti podlahám masivním, nižší životnost a nízký počet možných renovací (1-2).

Masivní dřevěné podlahy, jsou oproti tomu záležitost na několik generací. Zvláště pak při dnešních standardech hydroizolací a vyspělosti ošetřujících prostředků (oleje, vosky, laky). Ale pozor, tyto podlahy jsou někdy velmi háklivé (dle druhu dřeviny) na jakékoliv nadměrné změny vlhkostí a teplot, díky kterým může docházet ke tvorbě spár a plošných deformací.

Pro zvolení správné alternativy, Vám doporučuji konzultaci s odborným prodejcem či podlahářskou firmou a stejně tak doporučuji předchozí změření vlhkostí v uvažovaném prostoru realizace.

S pozdravem, Patrik Hyka.