Renovace parketové podlahy

Zdravím, potřeboval bych poradit s renovací parketové podlahy. Co všechno mám dělat a jak postupovat. Jde to vůbec zvládnout bez nějakých speciálních strojů?

Dobrý den. Mám-li Vám odpovědět na rovinu, za více než dvacet let své praxe v oboru, jsem se ještě nesetkal s dobře zrenovovanou podlahou svépomocí a nespočet takových "renovací" jsme prováděli de facto znovu. V první řadě je to zejména otázka odpovídajících profesionálních brusek (jeden typ na bezvadnou renovaci zpravidla nestačí) a ve druhé řadě i zkušeností s jejich obsluhou. Pokud použijete běžnou pásovou brusku, úhlovou brusku s brusnými kotouči a podobná "udělátka", docílíte pouze zvlněného povrchu a podlahu tímto můžete i znehodnotit. Stejně tak povrchová úprava, vyžaduje alespoň elementární zkušenosti s tím kterým druhem zamýšleného tmelu, laku, oleje...
A to pomíjím nákup odpovídajícího množství brusiva, tmelů, laku či oleje.... Většinou něco chybí nebo přebývá a při konečném součtu nákladů zjistíte, že za podobné, ne-li stejné peníze, byste měl podlahu profesionálně zrenovovanou od podlahářské firmy. Tímto Vás samozřejmě neodrazuji, ale určitě doporučuji zvážit všechna pro a proti. S pozdravem, Patrik Hyka.